ردکردن این

روش اولترافیلتراسیون یا فراپالایش در تصفیه آب

تصویر روش اولترافیلتراسیون در تصفیه آب

آب تصفیه نشده و آلوده ممکن است حاوی کلر، سرب، آرسنیک، نیترات کلراید، انگل‌های مختلف و میکروب، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها باشد که هر کدام از این‌ها به تنهایی سلامتی انسان را به خطر می‌اندازند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روش‌های مختلفی برای از بین بردن یا کاهش آلاینده‌هایی مانند نیترات‌ها و فلزات سنگین و مواد آلی و در نهایت حذف طعم نامطبوع آب طراحی شده‌اند و روز‌به‌روز هم پیشرفته‌تر می‌شوند. روش اولترافیلتراسیون یا فراپالایش در تصفیه آب یکی از این روش‌های مدرن و جزو بهترین آن‌ها است.

روش تصفیه آب بستگی به میزان توسعه کشورها دارد.

با وجود تمامی پیشرفت های علمی و تکنولوژی در بعضی از جاهای دنیا همچنان از روش‌های سنتی تصفیه آب استفاده می‌‌شود. در مقایسه روش‌های سنتی تصفیه آب با روش‌های مدرن متوجه خواهید شد که چرا به روش‌های پیشرفته‌تری برای تصفیه آب نیاز داریم. تصفیه آب با شن و ماسه، تصفیه آب با جوشاندن، تصفیه آب به کمک تقطیر، تصفیه آب به روش انعقاد و ته نشینی و تصفیه آب به روش شیمیایی روش‌های پنج‌گانه‌ای هستند که در قدیم برای پاک‌سازی آب از آن استفاده می‌شد. این روش‌ها هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. امروزه به روش‌های مطمئن‌تری برای تصفیه آب نیاز داریم.

روش های نوین تصفیه آب لوله کشی

راه‌های مدرن و پیشرفته تصفیه آب لوله کشی امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. راه‌های نوین تصفیه آب عبارتند از:

  • استفاده از کربن فعال
  • روش اولترافیلتراسیون
  • روش اسمز معکوس
  • کارتریج فیلتر‌ الیافی
  • فیلترهای کیسه‌ای یا بک فیلتریشن

از میان این روش‌ها استفاده از کربن فعال، روش اولترافیلتراسیون یا فراپالایش در تصفیه آب و روش اسمز معکوس از بهترین‌ها هستند.

اولترافیلتراسیون چیست؟

در روش اولترافیلتراسیون آب از نی‌های بسیار نازکی که در جداره آن‌ها منافذ بسیار ریز و در مقیاس نانو وجود دارد، عبور می‌کند. تقریبا کلیه میکروارگانیسم‌ها و ذرات معلق در آب از طریق این پالایش حذف می‌شوند و آب کاملاً زلال و شفاف و ضدعفونی می‌شود.

اولترافیلتراسیون یک روش قابل اعتماد در تصفیه آب

فراپالایش در تصفیه آب یا اولترافیلتراسیون نوعی از فیلتراسیون فیزیکی و غشایی است که در آن مایعات توسط فشار هیدرواستاتیک یا شیب فشار از یک غشاء نیمه تراوا عبور داده می‌شود. این روش یکی از راه‌های حذف ترکیبات نامطلوب از آب است که طی عملکرد آن ذرات معلق، انواع میکروارگانیسم‌ها، مواد کلوئیدی‌ها و غیره جداسازی می‌شوند. این فناوری یک روش جداسازی فوق العاده جهت پیش تصفیه اسمز معکوس، تولید آب آشامیدنی و احیای فاضلاب است که با عملکرد خود استانداردهای جهانی کیفیت آب را به طور قابل اعتمادی فراهم می‌کند.

مزایای اولترافیلتراسیون

از مزیت‌های استفاده از اولترافیلتراسیون در پالایش آب می‌توان عدم استفاده از مواد شیمیایی پیش تصفیه مانند پلیمر، رفع هزینه‌های مربوط به آن‌ها، کاهش رسوب در غشا‌های اسمز معکوس(در صورت استفاده از آن قبل از فیلتر اسمز معکوس) در صنعت و یا استفاده‌های خانگی، افزایش عمر اسمز معکوس، کاهش دفعات رسوب‌زدایی شیمیایی از فیلتر اسمز معکوس و هزینه‌های آن را برشمرد. همچنین بازدهی بالا، هزینه و انرژی پایین، عدم نیاز به اپراتور و به دست آوردن آب خالص و عاری از ذرات معلق ویروس‌ها، باکتری‌ها و دیگر میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از خصوصیات‌های این روش هستند. در اولترافیلتراسیون گرفتگی و رسوب‌گذاری در خود فیلتر کم‌تر ایجاد می‌شود.

تصفیه آب لوله کشی یک راه مراقبت از سلامتی

دست‌یابی به آب آشامیدنی سالم و ایده آل یکی از مهم‌ترین روش‌های مراقبت از خود است. در نظر گرفتن اثرات تقویت کننده فیلتر‌ها نسبت به یکدیگر و توجه به تسویه کامل آب به شما در انتخاب روش مناسب پالایش آب آشامیدنی و مصرفی کمک خواهد کرد. عدم حذف یون‌های ضروری از مزایای مهم روش اولترافیلتراسیون یا فراپالایش در تصفیه آب محسوب می شود.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر