ردکردن این

کاربرد کربن فعال در تصفیه آب چیست؟

کربن فعال چه تأثیری بر آب می‌گذارد؟

کربن فعال یا به زبان ساده‌تر زغال فعال شده، به موادی گفته می‌شود که دارای پایه‌های کربنی است و با دو روش شیمیایی و بخار فعال می‌شود. سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا ما به کربن فعال نیاز داریم؟ اصلاً چه استفاده‌ای برای ما دارد؟ آب به دلایل مختلف همچون وجود آلاینده ممکن است تغییر بو، رنگ و طعم دهد. به همین منظور فرد به یک فیلتر نیاز دارد که آب را تصفیه کند. 

فیلتر کربنی یکی از این روش‌های است که با استفاده از کربن فعال موجب حذف آلاینده از طریق جذب مواد شیمیایی است. کربن با قرار گرفتن در شرایط دمایی مشخص فعال می‌شود. در سطح کربن سوراخ‌ های ریز و درشتی قرار می‌گیرد که قدرت زیادی در جذب مواد آلاینده دارند که همین امر موجب استفاده از آن در دستگاه‌ های تصفیه آب خانگی و صنعتی شده است.

پالایه سازان تولید کننده انواع فیلتر تصفیه آب است که یکی از آنها فیلتر کربنی و پست کربن است. از جمله فیلتر های تولید پالایه سازان میتوان به فیلتر مینرال، فیلتر لیوانی، فیلتر یخچالی، فیلتر الیافی و … اشاره کرد.

کربن فعال چه تأثیری بر آب می‌گذارد؟

کربن از قرار گرفتن مواد ریزی روی هم تشکیل شده است. این کربن با قرار گرفتن در شرایط دمایی مشخص فعال می‌شود و قدرت جذب بالایی دارد.  پس از حرارت دادن زغال ذره‌های ریز و درشتی ایجاد می‌شود که مواد آلاینده آب را می‌گیرد. این کربن‌ها که در آب استفاده می‌شوند به دو شکل پودری و گرانولی مورد استفاده است که هرکدام مزایا و ویژگی منحصربه‌فرد خود را دارند.

استفاده از کربن فعال شده باعث می‌شود که آلاینده‌های که موجب تغییر در رنگ و بوی آب می‌شوند را به خود بگیرد. در واقع در شکل فیزیکی آن کربن همچون صافی عمل می‌کند که مانع ورود آلاینده می‌شود. در نتیجه آب خروجی، تصفیه شده است.

کربن فعال چه تأثیری بر آب می‌گذارد؟

کربن‌ها به چند روش تهیه می‌شوند؟

فعال سازی کربن در حالت کلی به دو روش صورت می‌گیرد:

  • روش فیزیکی 

این روش از روش شیمیایی رایج‌تر است. در ابتدا زغال اولیه تهیه می‌شود و برای اینکه کربن فعال شود، مواد را در دمای 800 تا 1100 درجه سانتی گراد به همراه بخار و اکسیژن حرارت می‌دهند. با انجام این کار سوراخ بزرگی ایجاد می‌شود که مانند صافی عمل کرده و مانع ورود ذرات بزرگ به داخل آب می‌شود. این روش بهترین روش برای تصفیه آب است.

  • روش شیمیایی

در روش شیمیایی به موادی همچون زغال سنگ یا زغال چوب نیاز دارد. این مواد با مواد شیمیایی ترکیب می‌شوند که در نهایت یک خمیر به وجود می‌آید. خمیر در دمایی 500 تا 800 درجه سانتی گراد حرارت داده می‌شود. 

کربن فعال چه نوع آلاینده‌های را از بین می‌برد؟

امروزه در بیشتر منازل به دلیل وجود مواد آلاینده در آب شهری از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌شود. وجود فیلتر کربن فعال در دستگاه تصفیه باعث نابود شدن بو، کلر، بنزن و بسیاری از مواد مضر که باعث به خطر انداختن سلامتی افراد می‌شود را از بین می‌برد. کربن نه تنها به سلامتی آسیب نمی‌رساند بلکه حتی موجب می‌شود آب طعم بهتری داشته باشد و آبی شفاف و زلال را در اختیار شما قرار می‌گیرد. 

کربن فعال چه نوع آلاینده‌های را از بین می‌برد؟

سخن پایانی 

کربن فعال یا همان زغال فعال شده به موادی گفته می‌شود که دارای پایه‌های کربنی هستند. این مواد پس از فعال سازی به ما در تصفیه آب کمک می‌کنند و با گرفتن مواد آلاینده باعث می‌شوند که ما آب را با کیفیت بهتری استفاده کنیم.

کربن‌ها به دو روش شیمیایی و فیزیکی تهیه می‌شوند. در روش فیزیکی زغال همچون صافی عمل می‌کند تا آلاینده را بگیرد و مانع ورود آن به داخل آب شود و بیشتر برای تصفیه آب از این روش استفاده می‌شود.

زغال از زمان‌های گذشته تا کنون برای گرفتن بو در یخچال هم کاربرد داشته و به عنوان تصفیه مورد استفاده افراد مختلف قرار گرفته است. افراد برای خوردن آبی زلال و با طعم مناسب از دستگاه‌های تصفیه آب استفاده می‌کنند که در اکثر دستگاه‌ها از کربن فعال برای تصفیه استفاده می‌شود.

در این مقاله به کاربرد کربن فعال در تصفیه آب پرداختیم. اگر سوالی درباره کربن فعال و نحوه استفاده از آن را دارید می‌توانید در بخش کامنت‌های سایت پالایه سازان با ما در میان بگذارید.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر