ردکردن این

کاربرد کربن اکتیو در صنعت

کربن اکتیو

کاربرد کربن اکتیو در صنعت چیست؟ کربن اکتیو یا ذغال فعال شکل خامی از گرافیت است. صنایع مختلفی از کربن اکتیو به دلیل کاربرد های فراوانی که دارد احتیاج دارند. کربن فعال دارای حفره های کوچک با حجم پایین است که در دسترس بودن را برای جذب و واکنش های شیمیایی افزایش می دهد. ما در این مقاله ویژگی ها، خواص، کاربرد و موارد مصرف کربن اکتیو را به صورت مفید و کامل توضیح خواهیم داد. برای اطلاع از خرید کربن فعال مقاله کربن فعال از کجا بخریم؟ را مطالعه کنید.

کاربرد ذغال فعال در صنایع

کربن از دسترس ترین موادی است که به راحتی در سرتاسر جهان یافت می شود. کربن در صنایع متفاوتی کاربرد دارد. با اصلاح فیزیکی و در فشارهای کنترل شده به کربن فعال تبدیل می شود. به طور کلی تولید کربن فعال فرایند پیچیده ای دارد که انرژی زیادی می خواهد. با برخی از کاربرد های کربن فعال در ادامه مقاله آشنا خواهیم شد. پیشهاد میشود برای اطلاع از دیگر فیلتر هایی که در صنعت استفاده میشوند مقالات زیر را مطالعه کنید.

کاربرد کربن اکتیو تصفیه آب و هوا 

از ذغال اکتیو برای جذب و حذف آلاینده ها در آب و هوا استفاده می کنند. امروزه از فیلترهای کربن برای از بین بردن بوی نامطبوع، کربن دی اکسید، ترکیبات آلی فرار، گازهای مضر و … استفاده می شود. در تصفیه آب برای حذف آلاینده های آب از کربن فعال در فیلترها استفاده می کنند و به طور گسترده از فیلترهای کربنی در دستگاه تصفیه آب خانگی برای حذف طعم، بو، مواد شیمیایی سرطان زا، فلزات سنگین و … استفاده می کنند. 

کاربرد کربن اکتیو صنایع شیمیایی

ذغال اکتیو در ماسک های ضد گاز شیمیایی می تواند گازهای شیمیایی را از بین ببرد و آلاینده های هوا را پالایش کند. از ذغال فعال برای جداسازی کربوهیدرات، ماسک و فیلترهای هوای فشرده استفاده می شود.

کاربرد کربن اکتیو صنایع غذایی

استفاده کربن اکتیو در صنایع غذایی

در صنعت غذایی رنگبری قند و شکر موضوع مهمی است و بهترین ماده برای زنگ زدایی از آب میوه ها و همچنین بهبود طعم آن ها کربن اکتیو است. در صورت کیفیت پایین ذغال نمی تواند آلایندگی محصولات خوراکی را به خوبی رفع کند. در این حوزه جدا از رنگ زدایی در فیلترهای بستر ثابت، ترکیبات آلی محلول را حذف کند و موجب کنترل بو و مزه قندی مانند لاکتوز و فروکتوز می شود و این مواد از کاربردهای کربن فعال خوراکی است.

کاربرد کربن اکتیو تصفیه طلا

با توجه به خاصیت جذب بالای کربن اکتیو از آن برای بازیافت طلا استفاده می کنند. برای این کار ابتدا با اضافه کردن کربن فعال، سیانید را حذف کرده و در نهایت کربن با استفاده از محلول 1 درصد سدیم هیدروکسید و سانید از طلا جدا می شود.

کاربرد کربن اکتیو صنعت کشاورزی

به دلیل جذب بالا و قیمت پایینی که کربن اکتیو دارد در اکثر صنعت ها کاربردی است به همین علت در بخش کشاورزی در زمینه های مختلفی استفاده می شود. 

  • افزودنی خوراک دام
  • آفت کش
  • جذب رنگدانه های رنگ قهوه ای از کنسانتره انگور سفید

در این حوزه ها از کربن اکتیو استفاده می شود.

کاربرد کربن اکتیو صنعت داروسازی

کربن اکتیو در صنعت داروسازی

کربن اکتیو در کرم های لایه بردار استفاده می شود و ماسک های آن با نام بلک ماسک یا ماسک سیاه در بازار موجود است. پوست انسان در طول روز در معرض آلودگی و گرد و غبارهای گوناگون قرار میگیرد. وجود این ماده در کرم های لایه بردار و ماسک ها موجب می شود تا این نوع آلودگی ها از سطح پوست پاک شود. 

کربن اکتیو در حوزه های فراوانی کابرد دارد که در این متن با چند نمونه از آن آشنا شدید. کربن فعال در تصفیه آب کاربرد زیادی دارد که پالایه سازان با ارائه بهترین محصولات و با کیفیت بالا می تواند در خرید فیلتر کربنی به شما کمک کند. برای خرید و نحوه سفارش می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید تا خریدی مطمئن و خوبی را داشته باشید.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر