ردکردن این

آب تصفیه شده چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی های آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب

شاید شما هم این جمله معروف که سه چهارم سطح زمین را آب تشکیل داده است، شنیده باشید؛ اما نباید فریب ظاهر زیبای این جمله را خورد و علت این امر را در این واقعیت علمی می‌توان جستجو کرد که از این میزان آب گفته شده 98 درصد آن به آب شور دریاها اختصاص دارد که عملا قابلیت شرب ندارند و از این 2 درصد باقی مانده نیز یک درصد، سهم کوه‌های یخ قطب‌ها بوده و فقط یک درصد از آن را آب شیرین قابل شرب شکل می‌دهد. ناگفته نماند که این آب شیرین مصرفی نیز برای آن که بتواند در مصارف خانگی مورد استفاده قرار بگیرد، باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارد.

بر هیچکس پوشیده نیست که تصفیه آب در سلامت انسان نقش کلیدی دارد و گاها آبی که به وسیله تاسیسات تصفیه خانه‌های صنعتی، تصفیه می‌شود دارای کیفیت مطلوبی نبوده و در آن، برخی از آلاینده‌ها که برای سلامت انسان مضر هستند نیز در آب باقی می‌مانند و به همین دلیل بسیاری از افرادی که به سلامت خود اهمیت می‌دهند، به سمت خرید دستگاه‌های تصفیه آب گرایش پیدا کرده‌اند و با توجه به اهمیت این مسئله، ما در این مقاله از پالایه سازان قصد داریم تا به بررسی ویژگی‌های آب تصفیه شده بپردازیم و به این سوال که آب تصفیه شده چه ویژگی‌هایی دارد، پاسخ جامع دهیم؛ پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

آشنایی با آب تصفیه شده

همه چیز درباره آب تصفیه شده

قبل از آن که به مبحث ویژگی‌های آب تصفیه شده بپردازیم، لازم است که یک آشنایی اجمالی با خود آب تصفیه شده داشته باشید تا راحت‌تر متوجه ویژگی‌های آب تصفیه شده و همچنین اهمیت آن شوید. به طور کلی فرآیندهایی که به منظور آماده‌سازی آب برای مصارف مختلف صورت می‌گیرد، «تصفیه آب» می‌نامند. مسئله تصفیه آب از زمان‌های بسیار طولانی مورد توجه انسان‌ها بوده است و جوشاندن آب یکی از روش‌های متداولی بود که از آن در منازل برای حذف آلاینده‌های موجود در آب کمک می‌گرفتند؛ اما این قضیه زمانی جالب توجه می‌شود که بدانید بسیاری از املاح و همچنین عوامل بیماری‌زا موجود در آب، با این روش از بین نمی‌رفتند و به همین دلیل امروزه

با ابعاد مناسب طراحی شده‌اند که افراد در خانه‌ها نیز بتوانند بر کیفیت آبی که مصرف می‌کنند نظارت کافی داشته باشند.

مسلما اولین مشخصه و ویژگی یک آب تمیز قابل شرب، شفافیت و بدون بو و طعم بودن آن است و امروزه هرچند که تصفیه خانه‌های بزرگ صنعتی آب توانسته‌اند تا حد قابل قبولی در امر تصفیه آب عملکرد خوبی از خود نشان دهند؛ اما مسلما قادر به تصفیه صد درصدی آن نبوده و گاها آبی که در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست و توصیه کارشناسان ما در پالایه سازان به شما در زمینه شرب چنین آب‌هایی این است که اگر از کیفیت آبی که در دسترستان است اطمینان ندارید، به هیچ عنوان آن را ننوشید؛ چراکه ممکن است عواقب بسیار خطرناکی برای سلامتی شما داشته باشد.

استفاده از آب تصفیه شده در حفظ سلامتی و همچنین پیشگیری از بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها مهم بوده و آب‌هایی که به وسیله دستگاه‌های تصفیه آب خانگی تصفیه می‌شوند عاری از هرگونه آلودگی، میکروب، آلودگی‌های فیزیکی همچون گل‌ولای هستند. ناگفته نماند که تصفیه آب فقط برای مصارف خانگی اهمیت نداشته و در مصارف صنعتی نیز کاربرد دارد و آب تصفیه نشده ممکن است به تجهیزات صنعتی نیز آسیب برساند و سبب رسوب‌گذاری و در نهایت تخریب این تجهیزات گردد.

مراحل تصفیه آب

مراحل مختلف تصفیه آب

احتمالا با بررسی مراحل تصفیه آب، به ویژگی‌های آب تصفیه شده نیز اشراف کاملی پیدا کنید؛ چراکه هر کدام از این مراحل به یکی از ویژگی‌های آب تصفیه شده ارتباط داشته و می‌تواند پاسخ خوبی برای این سوال که آب تصفیه شده چه ویژگی‌هایی دارد، باشد؛ بنابراین، در ادامه به بررسی این مراحل می‌پردازیم:

1- حذف آلاینده‌های فیزیکی موجود در آب

عموما حتی پس از عبور آب از فرآیند تصفیه خانه‌های شهری نیز مقداری مواد معلق و زباله در آب دیده می‌شود که حتی بعضا این مواد معلق، قطعات پوسیده سیستم لوله‌کشی شهری هستند که در صورت ورود به بدن، ممکن است بسیار خطرناک باشند و به همین علت در دستگاه‌های تصفیه آب اولین مرحله به حذف این آلاینده‌ها و مواد معلق فیزیکی اختصاص یافته که به وسیله فیلترها صورت می‌گیرد.

2- هوادهی

برخی از دستگاه‌های تصفیه آب، آب را در معرض هوای تحت فشار قرار می‌دهند تا آب طعم و بوی بهتری پیدا کند؛ چراکه برخی مواد شیمیایی و گازهای موجود در آب سبب ایجاد بوی نامطبوع و همچنین تغییر رنگ آن می‌شوند که این عوامل با قرار گرفتن آن‌ها در معرض هوای تحت فشار از بین می‌روند. البته ناگفته نماند عمده دستگاه‌های تصفیه آب دارای فیلتر ویژه‌ای برای این کار هستند و از فیلترهای کربنی برای حذف رنگ و بوی نامطبوع آب کمک می‌گیرند.

3- سختی‌گیری

یکی از واقعیات پزشکی این است که اگر مقدار فلزات سنگینی همچون کلسیم، منیزیوم، روی و آلومینیوم بیش از میزان استاندارد در آب وجود داشته باشد، می‌تواند سلامتی انسان را با تهدیدات بسیار جدی مواجه سازد و به همین دلیل است که سختی‌گیری یکی از مهم‌ترین مراحل تصفیه آب محسوب می‌گردد.

4- فیلتراسیون

در این مرحله انواع مختلف باکتری‌ها، جلبک‌ها و ویروس‌هایی که ممکن است به صورت محلول در آب وجود داشته باشند حذف می‌شوند و این مرحله نقش کلیدی در حذف آلودگی‌های بیولوژیکی و شیمیایی ایفا می‌کند.

برای خرید انواع فیلتر تصفیه آب از کارخانه پالایه سازان بر روی فیلتر مورد نظر کلیک کنید.

ویژگی‌های آب تصفیه شده

خواص آب تصفیه شده

همان طور که در مراحل مختلف تصفیه آب مشاهده کردید، از ویژگی‌های آب تصفیه شده می‌توان به خالص و عاری از هرگونه املاح مضر بودن آن اشاره کرد. مسلما آب‌های تصفیه شده شهری چندان کیفیت مطلوبی ندارند و حتی گاها رنگ و بوی بسیار نامطبوعی دارند و همین مسئله سبب می‌شود تا بسیاری از خانواده‌ها با خرید دستگاه تصفیه آب بر کیفیت آب مصرفی خود نظارت داشته باشند.

طبیعتا هنگامی که با ویژگی‌های آب تصفیه شده و مراحل مختلف آن آشنا شدید، این سوال در ذهن شما ایجاد می‌شود که آیا این ویژگی‌های آب تصفیه شده تاثیر خاصی بر زندگی فردی من خواهد داشت یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که آب تصفیه شده علاوه بر آن که شما را از بسیاری از سرطان‌ها مصون نگه می‌دارد، سبب می‌شود تا شما پوستی بسیار شاداب داشته باشید و از شکل گیری چین و چروک‌ها نیز پیشگیری می‌نماید و مسلما اگر نسبت به سلامت پوست و موی خود حساس هستید، استفاده از آب تصفیه شده می‌تواند نقش بسیار مفیدی را در حفظ شادابی و سلامت پوست شما ایفا نماید.

اهمیت نوشیدن آب تصفیه شده

ما در این مقاله از پالایه سازان تلاش نمودیم تا به این سوال که آب تصفیه شده چه ویژگی‌هایی دارد پاسخ دهیم و همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، مصرف آب تصفیه شده نقش کلیدی در حفظ سلامتی شما دارد و ویژگی‌های آب تصفیه شده که عبارتند از عاری از هرگونه آلاینده‌های فیزیکی و شیمیایی بودن، گواه این مدعی است. برای تصفیه آب مراحل مختلفی در نظر گرفته می‌شود تا در طی این فرآیند تمامی باکتری‌ها و املاح مضر از آب مصرفی حذف گردند.

به طور کلی اگر بخواهیم یک تصور کلی از آب تصفیه شده در ذهن شما خلق نماییم، باید بگوییم که این آب کاملا شفاف، بی‌رنگ، فاقد بوی نامطبوع و در نهایت دارای املاح معدنی مفید که برای بدن لازم است، می‌باشد. ناگفته نماند که اگر در ارتباط با ویژگی‌های آب تصفیه شده سوالی دارید که در این مقاله از پالایه سازان به آن اشاره نشده است، می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت به وسیله کارشناسان ما به سوال شما پاسخ داده شود.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر