ردکردن این

فیلتر ماشین ظرفشویی

Dishwasher filter
فیلتر ماشین ظرفشویی

یکی از دستگاه‌های بسیار مهم که در بسیاری از خانه‌ها به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد ماشین ظرفشویی است.

با وجود آنکه داشتن یک ماشین ظرفشویی کمک زیادی به انجام امور خانه می‌کند، ممکن است شما نیز مانند بسیاری از افراد از عملکرد دستگاه خود ناراضی باشید.

گاه ممکن است ماشین ظرفشویی ظروف را به خوبی برق نینداخته و آن‌ها را پاکیزه نکند.

یکی از دلایلی که ممکن است موجب بروز چنین مشکلی شود پاکیزه نبودن فیلتر ماشین ظرفشویی است.

فیلتر یکی از قطعات بسیار مهم در ماشین‌های ظرفشویی است که وظیفه جلوگیری از ورود رسوبات موجود در آب به ماشین را داشته و ذرات مواد غذایی را نیز به هنگام خروج آب جدا می‌کند.

با توجه به وظیفه فیلتر می‌توان به راحتی به اهمیت وجود آن در ماشین ظرفشویی پی برد.

اگر فیلتر به درستی عمل نکند ممکن است دیگر قطعات ماشین ظرفشویی نیز آسیب ببینند.

از این رو به شدت توصیه می‌شود که فیلتر ماشین ظرفشویی خود را در زمان‌های مناسب پاکیزه کرده و از تجمع رسوبات و ذرات مواد غذایی در لابلای آن جلوگیری کنید.

خوشبختانه پاکسازی هر دو فیلتر موجود در ماشین‌های ظرفشویی کار مشکلی نبوده و می‌توانید به راحتی این کار را در منزل انجام دهید.

در این مقاله از پالایه سازان قصد داریم به بررسی بیش‌تر فیلتر‌های ماشین ظرفشویی، محل قرارگیری آن‎ها، وظایف هر یک، و همچنین نحوه تمیز کردن آن‌ها بپردازیم. با ما همراه شوید.

فیلتر ماشین ظرفشویی در کجا قرار گرفته و چه وظیفه‌ای دارد؟

فیلتر آب یکی از اجزای مهم در هر ماشین ظرفشویی است که به عملکرد بهتر آن کمک می‌کند.

ماشین‌های ظرفشویی معمولاً دارای دو فیلتر هستند که یکی در مسیر ورودی آب بوده و دیگری برای تجمع رسوب و ذرات مواد غذایی در کف است.

فیلتری که در کف و در ابتدای پمپ تخلیه دستگاه قرار دارد وظیفه جلوگیری از نفوذ رسوبات و ذرات حاصل از شستن ظروف تعبیه شده را بر عهده دارد.

دلیل وجود این فیلتر آن است که نفوذ ذرات غذا به پمپ تخلیه می‌تواند موجب خرابی این قطعه شود. علاوه بر این اگر ذرات غذا وارد خروجی ماشین ظرفشویی شوند، راه خروج آب مسدود خواهد شد.

فیلتر دیگری که در مسیر ورودی آب قرار می‌گیرد وظیفه جلوگیری از ورود رسوبات موجود در آب را دارد.

اگر رسوبات موجود در آب وارد ماشین ظرفشویی شوند دستگاه دچار مشکل خواهد شد.

مسدود شدن فیلتر ماشین ظرفشویی می‌تواند بوی نامطبوعی داخل مخزن ایجاد کند. از این رو بهتر است نسبت به تمیز کردن فیلتر دستگاه خود بی‌توجه نباشید.

اگر تعداد دفعات استفاده شما از فیلتر ماشین ظرفشویی‌تان زیاد است بهتر است این قطعه را در فواصل زمانی کم‌تری تمیز و در صورت نیاز تعویض کنید.

چگونه فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

با باز کردن درب ماشین ظرفشویی می‌توانید فیلتر کف را در قسمت پایینی دستگاه مشاهده کنید.

برای آن که بتوانید این فیلتر را تعویض یا تمیز کنید باید ابتدا آن را از دستگاه خارج کنید. برای این کار کافیست آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا آزاد شود.

این فیلتر از دو بخش تشکیل شده است که برای تمیز کردن هر یک باید آن‌ها را از یکدیگر جدا کنید.

جهت تمیز کردن هر بخش می‌توانید از مایع شوینده، برس، و آب با فشار استفاده کنید.

در حین تمیز کردن فیلتر توجه داشته باشید که تمام رسوبات و ذرات مواد غذایی تماماً از میان برداشته شوند تا فیلتر بوی نامطبوعی نداشته باشد.

در انتها اجزای شسته شده فیلتر را در جایی قرار دهید تا خشک شود و سپس آن را در جای خود قرار دهید. فیلتر را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا به درستی در جای خود قرار گیرد.

گاه ممکن است رسوبات و ذرات غذایی موجود در فیلتر شما آنچنان زیاد باشند که نتوانید با شستن مشکل آن را برطرف کنید.

در این زمان معمولاً بهتر است نسبت بع تعویض فیلتر اقدام کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر نسبت به پاکیزه کردن فیلتر ماشین ظرفشویی خود توجهی نداشته باشد دیگر اجزاء دستگاه نیز آسیب دیده و در نهایت ناچار به تعمیر ماشین ظرفشویی و صرف هزینه بیش‌تر خواهید شد.

نحوه تمیز کردن فیلتر ورودی آب ماشین ظرفشویی

علاوه بر فیلتر کف، باید نسبت به پاکیزه کردن فیلتر ورودی آب نیز توجه کافی داشته باشید.

برای تمیز کردن این فیلتر باید ابتدا دستگاه را از برق جدا کرده و سپس آب اصلی دستگاه را قطع کنید.

شیر آب را بسته و شلنگ را جدا کنید. در محل ورود آب می‌توانید فیلتر را مشاهده کنید؛ آن را جدا کرده و به دقت زیر آب شستشو دهید تا ذرات اضافی و رسوبات ایجاد شده بر روی آن از بین بروند.

پس از پاکیزه و خشک شدن فیلتر می‌توانید آن را در جای خود قرار دهید. پس از نصب مجدد فیلتر توجه داشته باشید که هیچ نشتی در آن وجود نداشته باشد.

نکات تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم اگر هر یک از فیلترهای ماشین ظرفشویی در زمان مناسب پاکیزه نشوند ممکن است عملکرد خود را از دست داده و بوی نامطبوعی ایجاد کنند.

می‌توانید برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی پس از هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی تمام رسوبات و ذرات مواد غذایی باقی مانده در پشت فیلترها را برداشته و آن‌ها را تمیز کنید.

علاوه بر این بهتر است علاوه بر تمیز کردن فیلتر اطراف محل جایگیری آن در دستگاه را نیز پاکیزه کنید. بهتر است برای تمیز کردن فیلتر از یک مسواک، برس، یا فرچه استفاده کنید تا تمام قطعات به خوبی پاکیزه شوند.

یکی از نکات بسیار مهم این است که هیچگاه بدون وجود فیلتر از ماشین ظرفشویی خود استفاده نکنید.

این کار می‌تواند علاوه بر تاثیر گذاشتن بر عملکرد ماشین ظرفشویی به خراب شدن ظروف نیز منجر شود. اگر فیلتر به درستی در جای خود فیکس نشود نیز همین مشکل را خواهید داشت.

در زمان تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی نهایت دقت را داشته باشید و مراقب باشید که به فیلتر هیچ آسیبی وارد نشود.

اگر فیلتر پاره شود نه تها ظروف به خوبی تمیز و شسته نمی‌شوند؛ بلکه به دیگر قسمت‌های ماشین ظرفشویی نیز آسیب وارد شده و شما ناچار به پرداخت هزینه‌های بیش‌تر برای تعمیر قطعات خواهید شد.

صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب محبوب
مطالب اخیر
آنتی اسکالانت چیست؟

آنتی اسکالانت چیست؟

آنتی اسکالانت چیست؟ چه ضرورتی وجود دارد که از آنتی اسکالانت باید استفاده کرد؟ عملکرد آنتی اسکالانت چگونه است؟ آیا با انواع آنتی اسکالانت آشنایی
انواع فیلترهای تصفیه آب صنعتی

انواع فیلترهای تصفیه آب صنعتی

انواع فیلترهای تصفیه آب صنعتی به همراه کاربردهای آنها و ویژگی‌هایی که دارند را در این مطلب مورد بررسی کامل و جامع قرار خواهیم داد.
دستگاه قلیایی کننده آب

دستگاه قلیایی کننده آب

دستگاه قلیایی کننده آب چیست؟ چرا باید آب قلیایی بنوشیم؟ آب قلیایی چه فوایدی دارد؟ آیا این دستگاه ارزش خرید خواهد داشت؟ چه روش‌های برای