ردکردن این

همه چیز درباره آب تصفیه شده

یک فیتلر تصفیه آب خوب و یک لیوان آب سالم نتیجه استفاده از فیلتر تصفیه آب خوب

همه ما می‌دانیم که برای سالم ماندن و رفع نیاز بدن به آب، باید در طول روز به‌اندازه کافی آب بنوشیم. اما بهتر است چه نوع آبی بنوشیم؟ آیا آب تصفیه شده، بهترین گزینه است؟ در ادامه سعی می‌کنیم تا با بررسی همه چیز درباره آب تصفیه شده، به سؤالات اساسی شما درباره نوع آب مصرفی در طول روز پاسخ دهیم.

اگر می‌خواهید تمیزترین آب آشامیدنی ممکن را داشته باشید، گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. طبیعتاً همه ما نمی‌توانیم به‌صورت مداوم از آب‌معدنی‌های بسته‌بندی‌ شده استفاده کنید. به همین دلیل، باید راهی برای خالص‌سازی آب‌لوله‌کشی پیدا کنیم. آب شهری که به خانه‌های ما می‌رسد، از قبل تصفیه شده اما ممکن در مسیر لوله‌کشی طولانی آن، به هر دلیلی آلوده شود. اگر احساس می‌کنید که آب‌لوله‌کشی خانه شما به هر دلیلی آلوده بوده و از استاندارد کافی برای آشامیدن برخوردار نیست، می‌توانید از دستگاه‌های تصفیه آب استفاده کنید.

یک لیوان آب تصفیه شده
همه چیز درباره آب تصفیه شده

در ادامه این مطلب از مجموعه مقالات پالایه سازان، قصد داریم تا همه چیز درباره آب تصفیه شده را بررسی کرده و هرآنچه که در مورد آب تصفیه شده لازم دارید، به شما بگوییم. اگر شما هم درمورد آب آشامیدنی خود حساسیت داشته و سؤال‌های زیادی درباره آب تصفیه شده دارید، ادامه این مطلب را از دست ندهید. 

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع فیلتر ممبران (فیلتر ممبران صنعتی، فیلتر ممبران نیمه صنعتی، فیلتر ممبران خانگی)کلیک کنید.

آب تصفیه شده چیست؟

تصفیه آب، فرآیند حذف انواع آلودگی‌ها و آلاینده‌ها از آب آشامیدنی شماست. تصفیه آب شامل همه انواع شیوه‌هایی است که یا آلاینده‌های موجود در یک نمونه آب را کاهش می‌دهند، و یا تمام این آلاینده‌ها را حذف می‌کنند. به زبان ساده، هر روشی که سبب کاهش یا حذف هر چیز اضافی و غیرقابل‌مصرف در آب شود، به‌نوعی تصفیه آب است. در بخش زیر از ادامه این مطلب، همه چیز درباره آب تصفیه شده را بررسی کرده و با ذکر دلیل، بررسی می‌کنیم که چرا باید از آب تصفیه شده استفاده کنید.

فواید آب تصفیه شده

علاوه بر مصارف خانگی، بسیاری از صنایع تولیدی، دارویی، شیمیایی یا صنعتی برای دسترسی به ترکیب آب مناسب برای مصارف موردنظر خود، نیاز به تصفیه آب با شرایط خاصی دارند. وقتی صحبت از آب آشامیدنی به میان می‌آید، بستگی به این دارد که چه چیزی را می‌خواهید حذف کنید. یعنی باید باتوجه‌ به این مسئله، ببینید که یک دستگاه تصفیه آب یا فیلتر آب لازم دارید. 

مسئله مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که آلاینده‌های آب از خیابان به خیابان و منطقه به منطقه می‌تواند متفاوت باشد. ما اغلب سلامت آب مصرفی خود را بدیهی می‌دانیم و زیاد به ترکیبات آن فکر نمی‌کنیم. 

نوشیدن آب تصفیه شده سالم توسط یک زن
فواید آب تصفیه شده

اگرچه آب آشامیدنی تصفیه‌شده موجود در لوله‌های آبرسانی کشور، از دستورالعمل‌های بهداشتی دقیق پیروی می‌کند، اما برای اطمینان از ایمن بودن آن برای مصارف انسانی و سلامت عمومی، بهتر است بازهم به فکر تصفیه دوباره آن باشیم. مردم اغلب تایلند آب آشامیدنی خود را بیشتر تصفیه یا فیلتر کنند تا آلاینده‌های احتمالی را حذف کنند.

بیشتر بدانید:فیلتر تصفیه آب

آلاینده‌ها و مواد شیمیایی در آب 

دو نمونه از آب سالم و ناسالم-آب سمت راست آبی با آلاینده های سمی
آلاینده‌ها و مواد شیمیایی در آب 

تا زمانی که آب مصرفی خود را به طور کامل آزمایش نکنید، تشخیص تمام مواد افزودنی، آلاینده‌ها و مواد شیمیایی موجود در آن تقریباً غیرممکن است. اما مسئله اصلی این است که فرایند تصفیه آبی که در منابع تأمین آب انجام می‌شود، گاهی کافی نیست. آب آشامیدنی شما در مسیر خط انتقال ممکن است به آلاینده‌های مختلفی آلوده شود. برخی از اصلی‌ترین آلاینده‌ها و مواد شیمیایی در آب، عبارت است از:

 • آفت‌کش‌ها
 • مواد شوینده
 • زباله و پسماند زباله
 • اکسیژن محلول
 • فلزات سنگین مانند سرب، مس و آرسنیک
 • VOCs
 • آلاینده‌های آلی و معدنی

همه چیز درباره آب تصفیه شده و آنچه در آن حذف شده

بسیاری از انواع سیستم‌های تصفیه آب یا فیلتر آب، می‌توانند اغلب ناخالصی‌ها را کاهش داده یا حذف کنند. این نوع ناخالصی‌ها عبارت است از:

 • خاک، زنگ، ماسه و مواد جامد معلق (رسوب) برای این نوع آلاینده‌ها، می‌توانید از فیلترهای الیافی مانند فیلتر نخ تابیده استفاده کنید. 
 • فلزات سنگین (جیوه، کادمیوم، آرسنیک، کروم، تالیم، سرب و مس)
 • آلومینیوم
 • نیترات
 • فلوراید
 • منگنز، نیترات، پتاسیم، رادیوم، سلنیوم و سدیم
 • باکتری‌ها، E. coli و ویروس‌ها
 • کریپتوسپوریدیوم، ژیاردیا 
 • طعم، رنگ و بوی بد
 • کلر و کلرامین. برای حذف کلر، می‌توانید از فیلترهای کربنی استفاده کنید. 

پنج دلیل برای اینکه چرا باید آب آشامیدنی خود را تصفیه کنید.

دلایل زیادی برای اینکه بخواهید آب آشامیدنی خود را تصفیه کنید وجود دارد. آب تمیز و عاری از هرگونه آلاینده برای هر انسانی ضروری است و با استفاده از دستگاه تصفیه آب، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آب خانه شما همیشه سالم، تمیز و عاری از طعم و بوی نامطبوع است. اگر هنوز هم نسبت به تصفیه آب‌لوله‌کشی خانه خود مطمئن نیستید، 5 دلیل زیر، همه چیز درباره آب تصفیه شده را برای شما توجیه می‌کند.

آب تصفیه سالم
پنج دلیل برای اینکه چرا باید آب آشامیدنی خود را تصفیه کنید

1. برخورداری از یک لایه ایمنی جداگانه

در اکثر کشورهای صنعتی، سیستم‌های تصفیه آب شهری معمولاً کاملاً مؤثر هستند. بااین‌حال تصفیه آب عمومی مصون از خطا نیست. راه‌های زیادی وجود دارد که ممکن است آلاینده‌های مختلفی مانند سرب ناشی از لوله‌های آب قدیمی یا معیوب، یا بقایای استفاده از آفت‌کش‌ها به آب‌لوله‌کشی راه پیدا کنند. شرایط آب‌وهوایی نامساعد مانند بارندگی شدید نیز می‌تواند بر تأسیسات تصفیه آب شهری فشار وارد کند. بنابراین، با استفاده از یک دستگاه تصفیه آب خانگی، می‌توانید از یک لایه ایمنی جداگانه برای سلامت آب مصرفی خود برخوردار شوید.

2. حذف آلودگی‌های ناخواسته 

سرب، آفت‌کش‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و بسیاری دیگر از ترکیبات و مواد فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و رادیولوژیکی راه خود را به منبع آب پیدا می‌کنند. حذف تمام آلاینده‌ها به‌صورت کامل از آب شما عملاً غیرممکن است، بنابراین مقامات محلی تعیین می‌کنند که وجود چه مقدار از یک ماده خاص در آب قابل‌قبول است. استفاده از دستگاه تصفیه آب و یا فیلترهای آب، هرگونه آلاینده احتمالی را حذف می‌کند.

 3. محافظت از سلامتی خود و خانواده

نوشیدن آب حاوی باکتری و ویروس، می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی و بیماری‌هایی مانند اسهال، وبا و اسهال خونی شود. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که احتمال ابتلا به چنین بیماری‌هایی به‌وسیله آب وجود دارد، مؤثرترین راه برای محافظت از سلامتی خود استفاده از دستگاه تصفیه آب بلوویو است.

 4. کاهش مصرف پلاستیک 

استفاده از پلاستیک و انداخت در دریا یک از دلایل آلودگی آب است.
کاهش مصرف پلاستیک

مصرف سالانه آب آشامیدنی که در بطری‌های پلاستیکی ارائه می‌شود، بسیار بالا است. زمانی که از فیلترها و دستگاه‌های تصفیه آب استفاده کنید، دیگر نیازی به خرید آب‌های بسته‌بندی‌شده ندارید و به‌این‌ترتیب، در مصرف کاهش پلاستیک و حفظ محیط‌زیست نقش مهمی ایفا خواهید کرد.

5. بهبود طعم و بوی آب‌لوله‌کشی 

نوشیدن آب تازه و شفاف با طعمی مناسب و بدون بوی نامطبوع، می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت و کیفیت زندگی شما داشته باشد. تصفیه آب نه‌تنها می‌تواند به حذف ترکیبات مضر کمک کند، بلکه طعم، بو و ظاهر آب آشامیدنی شما را نیز بهبود می‌بخشد. 

جمع‌بندی نهایی

راه‌های زیادی برای دستیابی به آب تصفیه شده وجود دارد که محبوب‌ترین آن‌ها، استفاده از دستگاه‌های تخصصی است که برای این کار طراحی و تولید شده‌اند. بسیار مهم است که شما دستگاهی را انتخاب کنید که باتوجه‌به شرایط آب منطقه شما طراحی شده و به بهترین شکل، آب را تصفیه می‌کند. در این مقاله، همه چیز درباره آب تصفیه شده را توضیح داده و دیدیم که چرا باید آب مصرفی خود را تصفیه کنیم. در مجموع، تصفیه آب سرمایه‌گذاری برای سلامتی شما، محیط‌زیست و روشی هوشمندانه برای کاهش هزینه‌های شما برای خرید آب است. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت پالایه سازان، هر اطلاعات دیگری را درباره دستگاه‌های تصفیه آب و فیلترهای آب کسب کرده و دستگاه موردنظر خود را خریداری کنید.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر