ردکردن این

فیلتر کربن بلاک

Carbon Block Filters(CTO)

فیلتر کربن بلاک یکی از بهترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب است. ساختار این فیلتر به گونه‌ای است که آب سطح تماس بیشتری با آن دارد. به همین خاطر توانایی فیلتر کربن بلاک در حذف آلاینده‌های شیمیایی نسبت به کربن پودری بیشتر است. عمر مفید این فیلترها به میزان آلاینده‌های موجود در آب و حجم آب ورودی به فیلتر بستگی دارد اما در حالت کلی حداکثر هر ۶ ماه یک بار باید فیلتر تصفیه آب کربن بلاک را تعویض کنید.

فیلتر های کربن بلاک جامبو

در تیپ ها و سایز های مختلف

فیلتر کربن بلاک اسلیم

در سایز های ۱۰ اینچ و ۲۰ اینچ

مهم‌ترین نکات خرید فیلتر کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک یا کربن جامد از موثرترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب به شمار می‌روند که در مرحله سوم عمل تصفیه آب نقش دارند. این پالایشگر به نوعی تکمیل وظیفه کربن پودری و فیلتر الیافی را بر عهده دارد. با توجه به اهمیت بالای این فیلتر، به هنگام خرید فیلتر کربن بلاک به دو نکته مهم توجه داشته باشید.

مزایای فیلتر کربن بلاک

 1.  فیلتر کربن جامد نسبت به فیلتر کربن گرانول عملکرد بهتری در برابر حذف آلودگی‌ها دارد.
 2. در طی عمل تصفیه، آب اجازه دارد مدت زمان بیشتری با دانه‌های کربن تماس پیدا کنند؛ به همین خاطر بازدهی این فیلتر بیشتر است.
 3. فیلترهای کربن بلاک کاملا گیاهی بوده و برای انسان و محیط زیست خطری ندارند.
 4. از این فیلتر آب می‌توان برای حذف بوی بد، طعم، کلر و ترکیبات آلی استفاده کرد.
 5. این فیلترهای تصفیه آب دارای استاندارد FDA هستند.

 فیلتـر تصفیه آب کربن بلاک، از کربن اکتیو به وسیله رزین سخت و به روش اکسترود تولید می گردد. تکنولوژی و مواد با کیفیت بالا٬ باعث افزایش دوام، افت فشار کم و نرخ فیلتراسیون بالای این فیلتـر شده است. فیلتر کربن جامد موثرترین روش در رفع بو و طعم بد٬ کلر و میکروارگانیسم ها در آب می باشد. فیلتـرکربنی راه حلی اقتصادی برای کاربردهای خانگی٬تجاری و صنعتی می باشد.

 • ۱. کیفیت کربن

  کربن استفاده شده در این فیلتر باید پایه گیاهی باشد.

 • ۲. کیفیت پوشش خروجی فیلتر

  پوشش خارجی فیلتر باید محکم بوده تا از ورود ذرات معلق به فیلتر ممبران جلوگیری کند.

خصوصیات فیلتر کربن بلاک

جذب عالی ذرات

جذب عالی ذرات

 جذب عالی بدون رها سازی ذرات کربن

عمر زیاد فیلتر

عمر زیاد فیلتر

استفاده طولانی مدت

طول عمر مناسب

طول عمر مناسب

با استاندارد های مختلف

کاربردها

– آب شرب ٬ صنایع غذایی٬ تصفیه فاضلاب صنعتی٬ فرآیند آبکاری٬ پیش تصفیه در فرآیند اسمز معکوس٬ پتروشیمی٬ صنایع شیمیایی
– کاربردهای مختلف در فیلتراسیون سیالات مختلف از جمله در صنایع داروسازی٬ پتروشیمی٬ گاز و آب

مزایا و ویژگی ها

– جذب عالی بدون رها سازی ذرات کربن
– دفع کلر٬مواد آلی٬طعم و بوی نا مطبوع و سایر ناخالصی های محلول در آب
– ظرفیت جذب آلودگی بالا٬افت فشار کم و فیلتراسیون موثر
– عمر زیاد فیلتر

مشخصات کارتریج

 – مدیا: کربن اکتیو با پایه پوست نارگیل٬گردو و یا زغال سنگ
جنس کپ ها: پلی پروپیلن
نحوه اتصال به بدنه: پیچی یا جوش التراسونیک

جنس توری: پلی اتیلن
جنس کاور داخل و خارج فیلتر: پلی پروپیلن
جنس بدنه: پلی اتیلن
جنس پد داخلی: پلی پروپیلن
جنس واشر: پی وی سی PVC پزشکی کد UMDNS

شرایط عملکردی

فشار کاری : حداکثر ۷ بار در ۲۵ درجه سانتیگراد

افت فشار تعویض: ۲ بار

- حداکثر فشار عملیاتی: ۱۷ بار

- دبی عبوری : ۵ لیتر بر دقیقه (برای فیلتر ۱۰ اینچ)

مشخصات فیلتر تصفیه آب کربن بلاک
مشخصات فیلتر تصفیه کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک اسلیم​

فیلتر کربن بلاک اسلیم​

Slim Carbon Block Filters

فیلتر کربن بلاک اسلیم

برای حذف کلر و مواد آلی موجود در آب استفاده می شود. این فیلتر کربنی اغلب به عنوان صافی مرحله دوم در دستگاه های تصفیه آب کاربرد دارد. با توجه به اندازه این فیلتر امکان استفاده از آن در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی وجود دارد.جداره فیلتر کربن پودری تصفیه آب به شکلی ساخته شده که آب تنها از قسمت پایین آن امکان ورود دارد. بنابراین جهت قرار دادن این فیلتر تصفیه آب در هوزینگ بسیار مهم است. فرایند تصفیه آب ، با عبور آب از دانه های ریز کربن فعال شده انجام می پذیرد. ناخالصی ها در کربن جذب می شوند و آب تصفیه شده خارج می شود.

 فیلتر کربن جامد در سایز های مختلف ۱۰ اینچ و ۲۰ اینچ و در چهار تیپ مختلف تولید می شود

Jumbo Carbon Block Filters

فیلتر کربن بلاک جامبو

فیلتر کربن گرانولی ۲۰ اینچ جامبو در انواع هوزینگ تصفیه آب ۲۰ اینچ قابل نصب است و می تواند به عنوان پیش تصفیه آب ورودی ساختمان ، تصفیه آب چاه ، پیش تصفیه ورودی موتورخانه و تاسیسات و…. مورد استفاده قرار گیرد.

این پالایشگر در سایر های ۱۰ اینچ و ۲۰ اینچ جهت استفاده در در هوزینگ دستگاه های تصفیه آب بکار گرفته می شود.

فیلتر کربن بلاک جامبو​

فیلتر کربن بلاک جامبو​

چرا باید از فیلتر کربن بلاک استفاده کنیم؟

فیلترهای کربن بلاک به جهت ساختاری بسیار مشابه با فیلترهای الیافی، رسوب گیر هستند؛ با این تفاوت که جنس آن‌ها از کربن است. فیلترهای کربن بلاک به نوعی همان فیلترهای کربن پودری هستند که فشرده شده و در قالب یک فیلتر استوانه‌ای شکل تولید می‌شوند. این فیلترها که معمولا به عنوان فیلتر مرحله سوم دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، تکمیل کننده فیلترهای قبلی هستند. این فیلتر علاوه بر آنکه می‌تواند ذرات درشت موجود در آب را به خود جذب کند، توانایی از بین بردن مواد شیمیایی موجود در آب که موجب تغییر بو و رنگ آب شده‌اند را نیز دارا است.
فیلترهای کربن بلاک در حذف آلاینده‌های شیمیایی موجود در آب نسبت به فیلترهای کربن پودری که یک مرحله عقب‌تر قرار دارند قوی‌تر عمل می‌کنند اما به اندازه فیلترهای الیافی در حذف ذرات درشت موجود در آب موفق نیستند. بنابراین اگر آبی کاملا تصفیه شده و سالم می‌خواهید، وجود هر یک از فیلترها برای دستگاه تصفیه آب خانگی ضروری می‌باشد.

برای خرید و سفارش انواع فیلتر ها با شماره های فروش پالایه سازان توس تماس بگیرید.

 فیلترهای الیافی همان‌طور که از نامشان پیداست از الیاف پروپیلن ساخته شده‌اند؛ به همین خاطر به آن‌ها فیلترهای PP گفته می‌شود. فیلترهای الیافی ممکن است با عنوان‌های مختلفی شناخته شوند. منظور از فیلتر نخی، فیلتر کاغذی، فیلتر کنفی و حتی فیلتر شماره ۱ یا مرحله ۱ نیز همان فیلتر الیافی است. این دسته از فیلترها چنانچه قرار باشد برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار بگیرند، همه اجزای آن باید از استانداردهای مواد خوراکی بهره‌مند شوند.

زمانی که آب شهری از لوله کشی عبور می‌کند، ممکن است ذرات زائد معلق زیادی را با خود حمل کند. برای حذف ذراتی چون گل و لای، گرد و غبار، ذرات خاک، رس و… که مجموع آن‌ها رسوب شناخته می‌شوند به فیلترهای مخصوصی نیاز است که از فیلترهای الیافی استفاده می‌شود. اصلی‌ترین وظیفه فیلترهای الیافی حذف گل و لای، شن و ماسه، گرد و خاک، ذرات آلی و… است. فیلترهای PP از عبور ذرات بزرگ‌‌تر از ۱ میکرون جلوگیری کرده و طول عمر سایر فیلترهای دستگاه تصفیه آب نیز افزایش می‌‌دهند.

گالری تصاویر فیلتر های کربن بلاک

در گالری زیر می‌توانید تصاویری از انواع فیلترهای کربن بلاک اسلیم و جامبو، در مدل های مختلف را مشاهده کنید.

بطور کلی وظیفه فیلترهای کربنی، چ فیلترهای پودری و چه فیلترهای جامد کربن، حذف مواد شیمیایی موجود در آب چون کلرایدها، بنزن، هالومتان، رادون، آفت کش‌ها، علف کش‌ها و… است. این فیلترها آب و بوی بد آب را از بین می‌برند. اگرچه فیلتر کربن جامد در حذف مواد شیمیایی موجود در آب عملکرد بالایی دارد اما در حذف مواد شیمیایی محلول در آب و فلزات سنگین چون باریوم، مس، جیوه و… عملکرد چندان مثبتی ندارد. به همین خاطر ضروری است که پس از فیلترهای کربنی، از فیلتر ممبران برای حذف این مواد شیمیایی محلول در آب استفاده شود. آیا فیلتر تصفیه آب کربن بلاک قادر به حذف ویروس‌ها از آب نیز می‌باشد؟ توجه داشته باشید که این فیلترهای کربنی نمی‌توانند ذراتی که کوچک‌تر از خود کربن هستند را حذف کنند. ویروس‌ها عموما اندازه‌ای حدود ۲۰ تا ۴۰ نانومتر دارند. با این حال فیلتر کربن بلاک می‌تواند برخی از میکروارگانیسم‌های خطرناک موجود در آب را که ممکن است باعث ایجاد بیماری در انسان شوند را حذف کند.

برای ساخت فیلترهای کربن بلاک از مواد مختلفی چون پوسته نارگیل، چوب یا قیر استفاده می‌شود. بهترین نوع فیلتر کربن بلاک، فیلتری‌ است که از پوست نارگیل ساخته شده است. اگر چه این نوع فیلتر تصفیه آب کربنی در میان دیگر انواع فیلترها قیمت بیشتری دارد، اما عملکرد آن برای تصفیه آب نیز بهتر است. فیلتر کربن بلاکی که از پوسته نارگیل ساخته شده است قادر است حتی کوچک‌ترین ذرات موجود در آب را حذف کند.
در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از کربن پایه گیاهی استفاده می‌شود. نوع مرغوب این فیلترها از جنس پوست گردو، پسته یا نارگیل هستند. قدرت جذب فیلترهای کربنی به میزان کربن آن فیلتر بستگی دارد بنابراین هرچه درصد کربن بالاتر باشد، جذب آلاینده‌ها و مواد شیمیایی موجود در آب نیز توسط فیلتر بیشتر خواهد بود. اغلب دستگاه‌های تصفیه آب خانگی امکان استفاده از هر دو فیلتر کربنی (کربن پودری و کربن بلاک) را دارند اما چنانچه دستگاه تصفیه آب شما تنها جای قرار دادن یک فیلتر کربنی دارد باید از میان کربن گرانول و کربن بلاک یکی را انتخاب کنید. از آنجایی که قدرت فیلتر کربن بلاک از کربن پودری بیشتر است، ما خرید این فیلتر را به شما توصیه می‌کنیم.

فیلترهای کربن بلاک را می‌توان یکی از موثرترین فیلترها برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی دانست. ساختار کربن به آب این اجازه را می‌دهد که سطح تماس بیشتری با فیلتر داشته باشد به همین خاطر فرایند تصفیه آب به خوبی صورت می‌گیرد. فیلترهای کربنی دارای دو نوع کربن پودری و کربن متراکم یا همان کربن جامد هستند. فیلتر کربن بلاک نسبت به فیلتر کربن پودری عملکرد بهتری دارد چراکه سطح تماس آن با آب بیشتر است. زمانی که آب با فیلتر تصفیه کربن بلاک برخورد می‌کند، به دلیل متراکم بودن سطح این فیلتر آب درون آن به آرامی حرکت کرده و آلاینده‌های شیمیایی را حذف می‌کند. دقت فیلترهای کربن بلاک ۵۰ تا ۰.۵ میکرون است. هرچه میکرون فیلتر کربن بلاک کوچک‌تر باشد، به معنای دقت بالاتر آن فیلتر است. به عبارتی دیگر یک فیلتر ۰.۵ میکرونی کربن بلاک نسبت به یک فیلتر ۵۰ میکرونی قادر است ذراتی با اندازه کوچک‌تر را حذف کند. برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی عموما از فیلترهایی با دقت ۱۰ میکرون استفاده می‌شود.

طول عمر مفید فیلترهای تصفیه کربن جامد به یک عامل مهم یعنی میزان کیفیت آب بستگی دارد. مسلم است که هرچه آب کیفیت پایین‌تری داشته باشد و میزان ذرات درشت موجود در آن بیشتر باشد، طول عمر فیلتر کمتر می‌شود. با توجه به اینکه فیلترهای کربنی نسبت به ذرات درشت موجود در آب حساس هستند و این ذرات می‌توانند به فیلتر آسیب برسانند، لازم است که پیش از فیلترهای کربنی، یک فیلتر الیافی نصب شوند. این اقدام طول عمر فیلترهای کربن بلاک یا کربن گرانول را افزایش می‌دهد.
این فیلترهای الیافی تا حدود خیلی زیادی آلاینده‌های فیزیکی موجود در آب را جذب می‌کنند و احتمال آسیب رسیدن به فیلتر کربنی را کاهش می‌دهند. برخی از دستگاه‌های تصفیه آب که براساس فناوری فیلتراسیون فرایند تصفیه آب را انجام می‌دهند ممکن است تنها امکان استفاده از یک فیلتر الیافی یا کربنی را بدهند. در چنین شرایطی اگر بخواهید آب هم از نظر فیزیکی و هم از نظر شیمیایی تصفیه شود باید از یک فیلتر ترکیبی الیاف و کربن استفاده کنید. این فیلتر دو منظوره قادر است وظیفه یک فیلتر کربنی و الیافی را به صورت همزمان انجام دهد.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر