ردکردن این

فیلتر ممبران خانگی

Domestic Memberane Filters

فیلتر ممبران  مهم ترین فیلتر در دستگاه های تصفیه آبی که از روش اسمز معکوس استفاده می کنند، می باشد. این فیلتر توانایی حذف فلزات سنگین موجود در آب مثل کادمیوم، جیوه، آرسنیک، مس و سرب را دارد و سختی آب (TDS) را کاهش می دهد. این فیلتر که از آن به غشاء نیمه تراوا یاد می شود در این مجموعه با گواهینامه های CE و ISO 9001 تولید می شود.

استفاده از فیلتر های ممبران خانگی، به دلیل تصفیه آب در حجم بالا در دستگاه‌ های تصفیه آب کارکردهای زیادی دارند. با انواع فیلتر های ممبران خانگی آشنا شوید.

Domestic Membrane Filters

فیلتر ممبران خانگی چیست؟

فیلترهای ممبران سایز 1812 به عنوان ممبران های خانگی شناخته می شوند،که به صورت عمده در سیستم های کوچک مانند دستگاه های تصفیه آب خانگی یا سیستم های تصفیه بیمارستانی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. این ممبران ها مناسب برای نمک زدایی از آب های شور کمتر از 2000 ppm مانند آب های سطحی، آب های زیر زمینی، آب شهری و غیره می باشد.
فیلتر ممبران در مرحله چهارم دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس می باشد و مهم ترین و اصلی ترین مرحله از فیلتراسیون را بر عهده دارد. دقت فیلتر ممبران توس 0.0001 میکرون می باشد. 
این فیلتر علاوه بر حذف فلزات سنگین، مواد معدنی را نیز حذف می کند. حذف این مواد معدنی باعث تلخ مزه شدن آب می شود، به همین دلیل بعد از فیلتر ممبران RO، از فیلتر مینرال و فیلتر قلیایی استفاده می کنند.
ممبران خانگی ۵۰ گالن

مشخصات فیزیکی فیلتر ممبران خانگی

ساختار فیلتر های ممبران نیمه صنعتی

ساختار فیلتر های ممبران خانگی

مشخصات فیلتر ممبران خانگی
مشخصات فیلتر ممبران خانگی
ساختار داخلی فیلتر ممبران خانگی
ساختار داخلی فیلتر ممبران خانگی

شرایط کاری

حداکثر فشار کاری : 300 PSI (2.07 Mpa)
حداکثر دمای آب ورودی : 45° c
حداکثر SDI ورودی : 5
مقدار کلر آزاد مجاز آب ورودی : <0.1 ppmم
مقدار PH آب ورودی در کارکرد پیوسته : 3-10
مقدار PH آب ورودی هنگام شستشوی شیمیایی : 2-12
حداکثر افت فشار : 10 PSI(0.07 Mpa)

شرایط تست

فشار تست: (0.41Mpa) 60 PSI
دما: 25° C
غلظت محلول نمک: 1700 ppmPH
محلول تست: 7.5
مقدار تولید آب: 15%

ممبران خانگی ۵۰ گالن
ممبران خانگی ۵۰ گالن

فیلتر ممبران خانگی ۵۰ گالن معمولی

در حال حاضر یکی از بهترین فیلترهای مرحله چهارم دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، فیلترهای ممبران با ظرفیت 50 گالن هستند. فیلترهای ممبران هر یک دارای ظرفیت مشخصی هستند؛ توجه داشته باشید که هرچه ظرفیت فیلتر بالاتر باشد، توانایی تصفیه حجم بیشتری از آب را در شبانه روز دارد. از همین‌رو حین خرید باید به ظرفیت فیلتر ممبران توجه داشته باشید. اغلب دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از فیلترهای معمولی 50 گالن یا 75 گالن استفاده می‌کنند. برای انتخاب مناسب‌ترین ظرفیت فیلتر ممبران برای دستگاه شما، باید به کدی که بر روی فیلتر درج شده است دقت کنید. اگر این کد 1812 بود، باید فیلتر ممبران 50 گالن خریداری کنید تا این فیلتر درون هوزینگ دستگاه تصفیه آب به خوبی جا بگیرد.

فیلتر ممبران خانگی 75 گالن معمولی

از دیگر فیلترهایی که عموما برای دستگاه‌های تصفیه آب معمولی استفاده می‌شود، فیلترهای 75 گالن ممبران هستند. پیش از خرید فیلتر ممبران 75 گالنی، نگاهی به قطعه محدود کننده فاضلاب بیندازید. اگر عددی که بر روی این قطعه درج شده است 400 یا 420 بود، بهتر است از فیلترهای 75 گالن استفاده کنید. البته امکان استفاده از فیلترهای 100 گالن نیز وجود دارد اما فیلتر ممبران معمولی 75 گالن مناسب‌تر است. یک فیلتر ممبران خانگی 75 گالن معمولی باکیفیت باید حداقل 2 سال کارایی داشته باشد. چنانچه فروشنده اصرار دارد که عمر فیلتر کمتر از 2 سال است، به احتمال زیاد این فیلتر ممبران کیفیت بالایی ندارد.

ممبران خانگی ۷۵ گالن
ممبران خانگی ۷۵ گالن
فیلتر ممبران خانگی ۷۵ گالن
فیلتر ممبران خانگی ۷۵ گالن
ممبران خانگی ۱۰۰ گالن silver
ممبران خانگی ۱۰۰ گالن silver

فیلتر ممبران خانگی ۱۰۰ گالن معمولی

این دسته از فیلترهای ممبران برای دستگاه‌های تصفیه آب با ظرفیت بالاتری قرار می‌گیرند. فیلتر ممبران 100 گالن را نمی‌توانید درون هوزینگ‌های معمولی که فیلترهای 50 گالن یا 75 گالن درون آن‌ها قرار می‌گیرند بگذارید؛ این فیلتر به هوزینگ بزرگ‌تری نیاز دارد. بهتر است مجددا نگاهی به عدد درج شده بر روی قطعه محدود کننده فاضلاب بیندازید. عددهای 450، 500 یا 550 نشان دهنده این هستند که باید از فیلترهای ممبران با ظرفیت 100 گالن استفاده کنید. این فیلتر می‌تواند تا 100 گالن معادل 370 لیتر آب را به صورت روزانه تصفیه کند. اگر میزان آلایندگی‌های موجود در آب منطقه کم باشد، فیلتر ممبران 100 گالن ممکن است 2 الی 2سال و نیم عمر مفید داشته باشد. در صورت آلوده بودن بیش از حد آب، فیلترهای ممبران باید زودتر تعویض شوند.

خرید فیلتر ممبران خانگی

در هنگام خرید فیلترهای ممبران باید به ظرفیت اسمی آن‌ها توجه داشته باشید. هرچه ظرفیت فیلتر ممبران خانگی بیشتر باشد، این فیلتر قادر است حجم بیشتری از آب را تصفیه کند. برای مثال عموما دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از فیلترهای 50 گالن استفاده می‌کنند. برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی عموما باید فیلترهای ممبران 50 گالن یا 75 گالن را خریداری کنید. توجه داشته باشید که فیلترهایی با ظرفیت بیش از 100 گالن به هوزینگ‌های بزرگ‌تری نیاز دارند و در هوزینگ‌های معمولی دستگاه تصفیه آب خانگی جای نمی‌گیرند.

فیلتر ممبران خانگی silver ۱۰۰
فیلتر ممبران خانگی silver ۱۰۰

گالری تصاویر فیلتر ممبران خانگی

تصویر انواع فیلترهای ممبران خانگی 50 گالن، 75 گالن و 100 گالن را می‌توانید در گالری زیر مشاهده کنید.

فیلترهای ممبران را با توجه به نوع فناوری دستگاه تصفیه آب می‌توان به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد. بطور کلی در بازار 3 نوع فیلتر ممبران با توجه به نوع دستگاه وجود دارد: 1. فیلتر ممبران اسمز معکوس 2. فیلتر ممبران نانوفیلتراسیون 3.فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون. برای دستگاه‌هایی که برای تصفیه آب از روش اسمز معکوس یا RO استفاده می‌کنند باید فیلترهای ممبران اسمز معکوس را خریداری کرد. یک فیلتر ممبران اسمز معکوس می‌تواند کلرامین، سرب، کلر، نیترات‌ها، نمک و یون را حذف کند. 

  • لایه‌ای از جنس پلی استر
  • لایه‌ای از جنس پلی آمید که بالای تمام لایه‌ها قرار می‌گیرد.
  • لایه‌ای با منافذ بسیار ریز از جنس پلی سولفون

تعداد لایه‌های یک فیلتر ممبران صنعتی به مدل آن بستگی دارد. بطور کلی فیلترهای صنعتی ممبران، فیلترهایی با بیش از 30 لایه هستند که این لایه‌ها به دور نافی (لوله‌ای که لایه‌های فیلتر ممبران صنعتی به دور آن می‌پیچند) پیچیده شده‌اند. توجه داشته باشید که تعداد فیلترهای ممبران در هر دستگاه تصفیه آبی، به نوع دستگاه و ظرفیت آب ورودی آن بستگی دارد.

فیلترهای ممبران را برای داشتن کارایی و عملکردی بهتر با دو بخش طراحی می‌کنند. یکی از بخش‌های فیلتر ممبران خانگی مجرای آب و بخش دیگر آن مجرای فاضلاب است. نحوه عملکرد این فیلترها به این صورت است که ابتدا آب به صورت دورانی به دور فیلتر ممبران می‌چرخد. این فیلتر که از یک غشای نیمه تراوا برخوردار است در اطراف یک لوله استوانه‌ای شکل قرار گرفته و سپس در محفظه فیلتر که هوزینگ نام دارد قرار می‌گیرد. 

تمام فیلترهایی که برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند زمانی مشخص به عنوان عمر مفید دارند که پس از اتمام این زمان باید فیلترها تعویض شوند چراکه کارایی سابق را ندارند. حتی اگر بهترین فیلتر ممبران خانگی موجود در بازار را نیز خریداری کنید، پس از مدتی فیلتر اشباع شده و دیگر کارایی اولیه را نخواهد داشت. طول عمر فیلترهای ممبران نیز مانند سایر فیلترهای تصفیه آب خانگی به عوامل متعددی چون حجم آب ورودی به دستگاه به صورت روزانه، میزان آلاینده‌های موجود در آب یا کیفیت آب منطقه بستگی دارد. مسلم است که هرچه کیفیت آب پایین‌تر باشد یا دستگاه روزانه حجم زیادی از آب را تصفیه کند، فیلتر ممبران سریع‌تر اشباع شده و باید آن را تعویض کنید. 

قیمت فیلترهای موجود در بازار بسته به نوع دستگاه و فرایندی که برای تصفیه آب از آن استفاده می‌کنند متغیر است. برای مثال قیمت فیلتر ممبران خانگی دستگاه‌هایی که سازوکار آن‌ها اسمز معکوس است، از قیمت فیلترهای ممبران دستگاه‌هایی که با فرایند اولترا یا نانوفیلتراسیون کار می‌کنند بیشتر است. ابعاد فیلتر ممبران نیز بر روی قیمت آن تاثیرگذار است. دستگاه تصفیه آب خانگی انواع متفاوتی دارد. این دستگاه‌ها می‌توانند زیر سینکی، دیواری یا دستگاه تصفیه آب خانگی رومیزی باشند.