ردکردن این

تاریخچه تصفیه آب

تاریخچه تصفیه آب از آغاز تا امروز

چه چیزی راجب تاریخچه تصفیه آب می‌دانید؟ برای تصفیه آب در زمان‌های قدیم از چه چیزی استفاده می‌کردند؟ از چه زمانی انسان‌ها به فکر تصفیه کردن آب افتادند؟

اگر تاریخچه پیدایش انسان و نوع زیست آنها را مورد بررسی قرار دهیم خواهیم فهمید انسان‌ها همواره در کنار رودخانه‌ها و نزدیک به چشمه‌های آب ساکن بوده‌اند. چرا که آب یکی از حیاتی‌ ترین عناصر برای بقای بشر است. آب همیشه در تمام دوران تاریخ یکی از دغدغه‌های بشریت بوده؛ اما کیفیت آب در آن دوران تعریف درستی نداشته است. هرچند تاریخچه تصفیه آب به قرون وسطی برمی‌گردد که به شکل جوشاندن آب و صاف کردن آن انجام می‌شد.

اولین فیلتری که برای تصفیه آب کشف شده بود به 500 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. این فیلتر با یک پشتی پارچه‌ای ساده کار تصفیه را انجام می‌داد. در زمان‌های گذشته مردم سعی داشتند که طعم و بوی نامطبوع همچنین ذرات معلق در آب را از بین ببرند. به همین خاطر به فکر درست‌ کردن چنین فیلتر هایی افتادند. در ادامه با پالایه سازان همراه باشید که بیشتر تاریخچه تصفیه آب را مورد بررسی قرار دهیم.

مروری بر تاریخچه تصفیه آب آشامیدنی

تصفیه آب آشامیدنی با استفاده از زاج و گرفتن بار منفی آب ناخالص

آب چشمه چون از بستر خاک عبور می‌کند از آب رودخانه تمیز بوده و این حقیقتی است که بشر همیشه با آن مواجه بود. این شواهد باعث شده که در آن زمان‌ها مردم با عبور آب از روی خاک و ماسه به آب شفاف دست پیدا کنند. این تصور اولیه در میان انسان‌ها وجود داشت که خاک همانند صافی عمل کرده و ذرات معلق داخل آب را در خود نگه می‌دارد.

در سال‌ های 1300 قبل از میلاد در مصر برای تصفیه آب از منعقد کننده‌ های همانند زاج استفاده می‌کردند. این نوع منعقد کننده‌ ها با داشتن بار مثبت در داخل آب باعث جذب بارهای منفی می‌شوند و همین موجب سنگینی ذرات و ته‌ نشین شدن آن در آب می‌شد. تصفیه آب آشامیدنی با گذشت زمان دچار تغییراتی شده و تکنولوژی پیشرفت کرد. در دورانی که شهرها شکل گرفت دسترسی به آب‌ های طبیعی کمتر شد و دیگر نیاز مردم را برطرف نمی‌کرد.

سیستم انتقال آب در روم باستان در سال 200 قبل از میلاد دچار تحولات زیادی شد. بعدازاین تحول دیگر تغییری صورت نگرفت تا هزار سال بعد در قرن 17 اختراعاتی در زمینه نمک‌زدایی و میکروارگانیسم‌ آب صورت گرفت. اولین کارخانه‌ای هم که در زمینه تصفیه فعالیت در آن زمان فعالیت خود را شروع کرد در قرن 18 در اسکاتلند بود. این کارخانه آب‌ها را از یک مسیر مارپیچی از روی یک تپه خاکی عبور می‌داد و به قسمت لخته‌سازی وارد می‌شد. بعد از گذشت آب از بخش شنی و ماسه‌ای در نهایت تصفیه شده و در نقاط مختلف شهر آن را توزیع می‌کردند.

این نوع تصفیه در تمام انگلستان و اروپا فراگیر شد. وقتی فرایند تصفیه آب شکلی همه‌گیر را در زمان صنعتی‌شدن به خود گرفت و به موضوعی مهمی در جوامع تبدیل شد.

تاریخچه تصفیه آب در جهان و ایران

تاریخچه تصفیه آب در کره زمین

بعد از گذشت زمان رنسانس اروپا روش‌های دیگری نیز برای تصفیه آب کشف شد و فیلترهای مختلفی برای حذف مواد آلاینده در آب را تولید کردند. حتی علم تا جایی پیشرفت کرد که این فیلترها توانایی بالابردن سطح کیفی آب را نیز دارند و خواص پزشکی در آب را تأمین می‌کنند.

در تاریخچه تصفیه آب در جهان و ایران این روزها شاهد فیلتر تصفیه آب هستیم که مواد معدنی موردنیاز بدن را کنترل و حتی افزایش می‌دهد. حتی در زمانی که نیاز به تغییر PH باشد نیز می‌توان از فیلترهایی که برای این کار ساخته شده است استفاده کرد. پس در چنین شرایطی آب اسیدی که برای بدن مضر بوده را به آب قلیایی تبدیل می‌کند.

ایران هم در زمان باستان از روش‌هایی مانند جوشاندن و نوعی نمک برای ازبین‌بردن برخی از آلاینده‌ای آب استفاده می‌کردند. در این دوران ایرانیان از روش‌هایی برای انتقال آب بهره می‌برند که باعث می‌شد آب هیچ نوع آلایندگی نداشته باشد. وقتی میکروسکوپ اختراع شد و انسان توانست میکروارگانیسم‌ها را مشاهده کند به اهمیت تصفیه آب در آن زمان پی بردند. برای ازبین‌بردن این میکروارگانیسم‌ها از شن و ماسه استفاده کردند. بعدها پی‌بردن که این نوع فیلتر کارایی چندان ندارد.

دکتر جان اسنو در آن زمان با تشخیص بیماری‌ هایی که مربوط به آشامیدن آب بود به تأثیر کلر بر ضد عفونی‌ کردن آب پی برد. دولت‌ های انگلیس و آمریکا برای اینکه آلودگی‌های آب را از بین ببرند روش کلرزنی را در پیش گرفتند. بعد از گذشت مدتی متوجه شدند که خود کلر نیز باعث ایجاد بیماری می‌شود. کشورهای اروپایی این روش را کنار گذاشته و از روش‌های دیگری برای تصفیه آب استفاده می‌کردند. اما به علت کم‌ هزینه‌ بودن کلرزنی و استفاده راحت از آن این روش در بسیاری از نقاط همچنان ادامه پیدا کرد.

درباره کارخانه پالایه سازان بیشتر بدانید:

شرکت پالایه سازان تولید کننده انواع دستگاه تصفیه آب و فیلتر آب است. فیلتر ممبران، فیلتر الیافی، فیلتر پست کربنی، فیلتر پیش ممبران، فیلتر نخ تابیده، فیلتر لباسشویی، فیلتر یخچالی و … از تولیدات پالایه سازان است.

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مطلب تاریخچه تصفیه آب و روند پیشرفت آن را مطالعه کردید و در طی سال‌ها روش‌های متفاوتی را پشت سر گذاشته است. امروزه از روش‌های فیلتراسیون و کلرزنی برای رسیدن به آب آشامیدنی سالم استفاده می‌کنند. کشورهای صنعتی و حکومت‌ها نیز به این فکر افتاده‌اند که برای پساب‌ های صنعتی و مدیریت آن به روش‌هایی دست یابند که ضایعات بی‌خطری را برای محیط‌ زیست تولید کنند.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر