ردکردن این

انواع کربن اکتیو

مدل های مختلف کربن اکتیو

کربن اکتیو یا فعال از نظر شکل ظاهری به سه گروه تقسیم بندی می شوند. انواع کربن اکتیو از نظر شکل ظاهری عبارتند از:

  1. کربن فعال گرانولی
  2. کربن فعال پودری
  3. کربن فعال میله ای

کربن اکتیو، ماده ای بسیار پرکاربرد است که در صنایع مختلف و گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. از کربن فعال می توان در صنایع تصفیه آب، صنایع تصفیه هوا، صنایع غذایی، پتروشیمی، دارو سازی و… استفاده کرد.

 در گذشته شناخت و آگاهی نسبت به کربن اکتیو و ویژگی های آن وجود نداشت. با گذشت زمان، ویژگی های این ماده شناخته شد و به مرور در صنایع مختلف به خصوص تصفیه آب خانگی، تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب و فیلتر تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفت. به گونه ای که امروزه این ماده جزء پرکاربردترین مواد شیمیایی محسوب می شود.

کربن اکتیو یا فعال چیست؟

کربن اکتیو یا فعال ، شکل خامی از گرافیت است. گرافیت، ماده ای است که از آن برای تهیه انواع مداد استفاده می شود. باید بدانید که کربن فعال و گرافیت از نظر ساختاری با یکدیگر متفاوت هستند .  

کربن اکتیو یا فعال یعنی چی؟

کربن اکتیو یا فعال از چه چیزی ساخته شده است؟

کربن فعال، کربن اکتیو یا ذغال چوب فعال می تواند از مواد بسیاری ساخته شود. این ماده شیمیایی می تواند از چوب، پوست نارگیل و… ساخته شود. البته باید به این نکته توجه کنید که ماده خام، تاثیر بسیار زیادی در ساختار، ویژگی ها و عملکرد کربن اکتیو دارد.

فرایند جذب در کربن اکتیو چیست؟

مراحل جذب در کربن اکتیو

جذب، فرآیندی است که در آن مولکول های مایع و گاز توسط یک سطح جامد جذب می شوند. فرایند جذب در کربن فعال نیز به این شکل است. در کربن فعال مولکول های مایع و گاز توسط این ماده جذب شده و باعث حذف آلودگی ها و آلاینده ها می شوند.

کربن اکتیو یا فعال میله ای

همانطور که از نام این ماده مشخص است، ظاهری استوانه ای شکل دارد. قطر استوانه ها در این نوع از کربن بین 0.8 تا 5 میلی متر است. لازم به ذکر است که کاربرد کربن فعال استوانه ای در فاز گازی است.

کربن فعال یا اکتیو پودری

اندازه ذرات کربن فعال پودری (PAC)، هجده صدم میلی متر (0.18) است. این ذرات قدرت جذب بسیار بالایی داشته و می تواند بسیاری از آلاینده ها را به خوبی جذب کند. به همین دلیل از کربن اکتیو پودری در ساخت فیلتر کربنی استفاده می شود.

اکتیو پودری

کربن اکتیو یا فعال گرانول

کربن اکتیو یا فعال گرانولی، ذراتی بسیار نامنظم دارد. اندازه ذرات در کربن اکتیو گرانول بین 0.2 تا5 میلی متر است. از این کربن در دو حالت (فاز) مایع و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.از این مواد در فیلتر کربن گرانول استفاده میشود.

قیمت کربن اکتیو

عواملی که بر قیمت کرین فعال تاثیر میگذارد عبارتند از:

  • نوع کربن فعال
  • کاربرد کربن فعال
  • کیفیت و مرغوبیت آن
  • اصل بودن کربن فعال

سوالات پر تکرار در رابطه با کربن فعال

کربن فعال در کجا استفاده می شود ؟

کربن اکتیو در صنعت به کار برده می‌شود و در پرداخت فلزات و تصفیه محلول‌های آبکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای معالجه مسمومیت و مصرف زیاد دوزهای دارو به‌صورت خوراکی کاربرد دارد

کربن اکتیو همان کربن فعال است ؟

کربن اکتیو همان کربن فعال است که به‌ شکل پودری سیاه‌رنگ و از جنس زغال استخوان، زغال‌سنگ نارس، پوست نارگیل و یا خاک ‌اره تولید می‌شود. رایج‌ترین کاربرد کربن اکتیو در تصفیه آب، فاضلاب صنعتی و تجاری است. این کربن فعال توانایی حذف مجموعه وسیعی از آلاینده‌ها را در جریان آب و فاضلاب دارد

کربن اکتیو برای پوست ضرر دارد؟

خیر، کربن اکتیو برای از بین ‌بردن آکنه و جای نیش حشرات استفاده می‌شود و باعث پاکسازی پوست می‌شود. این ماده قوی توانایی حذف سموم از روی پوست را دارد. ماسک‌های زغالی موجود در بازار برای همین ساخته شده‌اند و به ‌آرامی باعث لایه‌برداری پوست می‌شوند؛ اما مصرف بیش از حد آن نیز می‌تواند برای پوست ضرر داشته باشد.
برای درک بهتر این مطلب میتوانید مقاله فواید کربن اکتیو برای پوست را مطالعه کنید

قرص کربن اکتیو چه کاربردی دارد؟

در بسیاری از کشورها از قرص کربن اکتیو برای درمان اسهال، نفخ شکم و سوءهاضمه استفاده می‌کنند؛ اما زغال فعال هیچ تأثیری روی گاز روده و اسهال نداشته و از نظر پزشکی این قرص‌ها اثر چندانی روی مسمومیت ناشی از بلع موادی مانند اسید بوریک و فرآورده‌های نفتی ندارد و مانع جذب مواد شیمیایی به بدن نمی‌شود.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر