ردکردن این

انواع کربن اکتیو

انواع کربن اکتیو
انواع کربن اکتیو

کربن فعال از نظر شکل ظاهری به سه گروه تقسیم بندی می شوند. انواع کربن فعال از نظر شکل ظاهری عبارتند از:

  1. کربن فعال گرانولی
  2. کربن فعال پودری
  3. کربن فعال میله ای

کربن اکتیو، ماده ای بسیار پرکاربرد است که در صنایع مختلف و گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. از کربن فعال می توان در صنایع تصفیه آب، صنایع تصفیه هوا، صنایع غذایی، پتروشیمی، دارو سازی و… استفاده کرد.

 در گذشته شناخت و آگاهی نسبت به کربن اکتیو و ویژگی های آن وجود نداشت. با گذشت زمان، ویژگی های این ماده شناخته شد و به مرور در صنایع مختلف به خصوص تصفیه آب خانگی و تصفیه آب و فاضلاب و دستگاه تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفت. به گونه ای که امروزه این ماده جزء پرکاربردترین مواد شیمیایی محسوب می شود.

کربن فعال چیست؟

کربن اکتیو، شکل خامی از گرافیت است. گرافیت، ماده ای است که از آن برای تهیه انواع مداد استفاده می شود. باید بدانید که کربن فعال و گرافیت از نظر ساختاری با یکدیگر متفاوت هستند .  

کربن فعال چیست؟

کربن فعال از چه چیزی ساخته شده است؟

کربن فعال، کربن اکتیو یا ذغال چوب فعال می تواند از مواد بسیاری ساخته شود. این ماده شیمیایی می تواند از چوب، پوست نارگیل و… ساخته شود. البته باید به این نکته توجه کنید که ماده خام، تاثیر بسیار زیادی در ساختار، ویژگی ها و عملکرد کربن اکتیو دارد.

جذب چیست؟

جذب، فرآیندی است که در آن مولکول های مایع و گاز توسط یک سطح جامد جذب می شوند. فرایند جذب در کربن فعال نیز به این شکل است. در کربن فعال مولکول های مایع و گاز توسط این ماده جذب شده و باعث حذف آلودگی ها و آلاینده ها می شوند.

کربن فعال میله ای

همانطور که از نام این ماده مشخص است، ظاهری استوانه ای شکل دارد. قطر استوانه ها در این نوع از کربن بین 0.8 تا 5 میلی متر است. لازم به ذکر است که کاربرد کربن فعال استوانه ای در فاز گازی است.

کربن فعال پودری

اندازه ذرات کربن فعال پودری (PAC)، هجده صدم میلی متر (0.18) است. این ذرات قدرت جذب بسیار بالایی داشته و می تواند بسیاری از آلاینده ها را به خوبی جذب کند. به همین دلیل از کربن اکتیو پودری در ساخت فیلترهای کربنی استفاده می شود.

کربن فعال پودری

کربن فعال گرانول

کربن فعال گرانولی، ذراتی بسیار نامنظم دارد. اندازه ذرات در کربن اکتیو گرانول بین 0.2 تا5 میلی متر است. از این کربن در دو حالت (فاز) مایع و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.از این مواد در فیلتر کربن گرانول استفاده میشود.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر