ردکردن این

املاح مفید آب

املاح آب

آب آشامیدنی از املاح و مواد مختلفی تشکیل شده است که بعضی از این ترکیبات برای سلامت بدن سودمند و پاره‌ای دیگر زیان‌بار است. وجود املاح مفید آب برای سلول‌ها و فعالیت‌های حیاتی بدن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا برخی از مواد مغذی مورد نیاز بدن فقط به‌ وسیله آب تامین می‌شود. در ادامه مطلب قصد داریم شما را با انواع املاح موجود در طبیعت و اینکه چگونه می‌توان املاح مفید آب را به بدن وارد کرد آشنا کنیم. در ادامه توصیه میشود مقالات آب پالایه سازان را مطالعه کنید.

املاح موجود در طبیعت کدام هستند؟

بدن انسان برای اینکه قادر باشد وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد، نزدیک به 70 ماده معدنی موثر نیاز دارد. از این رو املاح مفید آب به همراه ویتامین‌ها در بالابردن کارایی بافت‌ها و ارگان‌های بدن نقش به‌سزایی دارند. 

املاح موجود در طبیعت کدام هستند؟

املاح موجود در طبیعت به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

  • املاح معدنی
  • املاح آلی

املاح معدنی

این املاح در ساختار پوسته زمین نظیر سنگ‌ها، خاک، معادن و … به‌صورت کاملاً طبیعی وجود دارند، هنگامی که آب‌های جاری یا آب‌های زیرزمینی از این منابع عبور می‌کنند، املاح معدنی در آب حل می‌گردند. املاح معدنی حل شده در آب، برای بدن انسان و حیوان‌ها مفید و قابل جذب نخواهد بود و این مواد مانند سموم از بدن انسان دفع می‌شود. در برخی مواقع ممکن است مقدار املاح حل شده در آب از حد مجاز فراتر رود و این ازدیاد، سلامت بدن را به خطر بیندازد. از عوارض این مواد معدنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد بیماری‌هایی مانند سنگ کلیه، فشار خون و … 
  • تغییر در طعم و بوی آب 

املاح آلی

گیاهان منشا اصلی املاح آلی هستند. مواد معدنی که در خاک وجود دارد، منبع مهم تغذیه گیاهان می‌باشد که این املاح طی فرآیند فتوسنتز و سایر فعل و انفعالات شیمیایی در گیاهان به مواد آلی تبدیل می‌شود. انسان‌ها و حیوانات قادر به جذب مواد آلی هستند که برای سلامت و واکنش‌های سلولی آنها بسیار سودمند است. جذب املاح آلی در بدن با استفاده از مصرف میوه‌ها، سبزیجات و گوشت انجام می‌پذیرد. 

املاح مفید آب را از چه طریقی می‌توان به بدن وارد کرد؟

TDS یا سختی آب، میزان املاح موجود در آب را می‌سنجد. پایین بودن شاخص TDS به منزله‌ی خالص بودن آب است. سختی مناسب برای آب باید عددی بین 50 تا 150 باشد، درصورتی که آب شرب و آب‌های معدنی بیشتر از این مقدار هستند. دستگاه تصفیه آب می‌تواند میزان سختی را تاحدی پایین آورد، ضمن اینکه تمام آلودگی‌های آب و املاح مضر را از بین می‌برد. همچنین املاح مفید آب توسط فیلترهای تعبیه‌شده در این دستگاه مجدداً به آب برگردانده می‌شود و در نتیجه آبی که مصرف می‌کنید، غنی از املاح و مواد ارزشمند است.

املاح مفید آب را از چه طریقی می‌توان به بدن وارد کرد؟

سخن آخر

هیچ کدام از مواد معدنی حل شده در آب جزء املاح مفید آب محسوب نمی‌شوند. از طرفی آب شرب شهری ممکن است دارای ترکیباتی باشد که برای بدن مضر است. بنابراین توصیه می‌شود که از دستگاه تصفیه آب استفاده نمود. کارخانه پالایه سازان با تولید دستگاه تصفیه آب و انواع فیلترهای آن می‌تواند آب سالم و عاری از هرگونه آلاینده همراه با املاح مفید مورد نیاز بدن را برای شما به ارمغان آورد.  

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر