ردکردن این

آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب

راهنمای تعویض دستگاه تصفیه آب
آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب

امروزه بسیاری از یخچال‌های ساید برای در اختیار گذاشتن آب آشامیدنی سالم در اختیار اعضای خانواده از فیلتر تصفیه آب برخوردار هستند. بسیاری از افراد نیز به صورت جداگانه از فیلتر تصفیه آب استفاده می‌کنند.

یکی از موارد مهمی که باید در این زمینه به آن توجه داشته باشید زمان تعویض فیلتر تصفیه است.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب تاثیر زیادی بر کیفیت آب خروجی از آن خواهد داشت.

اگر فیلتر به موقع تعویض نشود می‌توان آب خروجی از آن را حتی آلوده‌تر از آب‌های لوله‌کشی دانست.

از این رو به شدت توصیه می‌شود که فیلتر را در زمان‌های تعیین شده تعویض کنید تا از سالم بودن آب آشامیدنی خود و اعضای خانواده اطمینان کافی داشته باشید.

خوشبختانه تعویض فیلتر تصفیه آب کار چندان سختی نیست و می‌توانید آن را به راحتی در خانه انجام دهید. تنها کافیست یک بار زمان گذاشته و شیوه انجام صحیح آن را فراگیرید.

از این رو در این مقاله از پالایه سازان قصد داریم به آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب پرداخته و مراحل مربوط به آن را کاملاً شرح دهیم. با ما همراه شوید.

چه زمانی برای تعویض فیلتر تصفیه آب اقدام کنیم؟

تایم ایده آل باری تعویض دستگاه فیلتر تصفیه آب
زمان تعویض فیلتر آب تاثیر زیادی بر کیفیت آب خروجی از آن خواهد داشت.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید برای داشتن آب آشامیدنی سالم در خانه انجام دهید استفاده از دستگاه تصفیه آب و تعویض به موقع آن است.

اگر فیلتر تصفیه آب به موقع تعویض نشود نه تنها آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده تولید نمی‌شود، بلکه می‌توان آب خروجی را حتی آلوده‌تر از آب‌ لوله‌کشی دانست.

تعویض نکردن فیلتر موجب می‌شود رسوب‌ها به پمپ دستگاه‌ها نفوذ کرده و در نهایت عمر مفید دستگاه کاهش پیدا کند.

اما به طور کلی نمی‌توان زمان کاملاً دقیقی برای تعویض فیلتر آب بیان کرد.

زمان مناسب برای تعویض فیلتر به آب منطقه زندگی شما و نوع فیلتر بستگی خواهد داشت. اگر در محل زندگی شما سختی آب بسیار بالا باشد مطمئناً باید سریع‌تر برای تعویض فیلتر اقدام کنید.

البته معمولاً هر 6 مرحله فیلتر تصفیه آب عمر مشخص و زمان تعیین شده‌ای برای تعویض دارد. 

آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب

اقدامات لازم جهت تعویض فیلتر آب
با توجه به مراحل ذکر شده در این مقاله به راحتی می توانید فیلتر آب را تعویض کنید.

اولین فیلتر که همان فیلتر پلی پروپیلن pp است وظیفه جداسازی املاح درشت موجود در آب از جمله گل و لای و زنگ لوله را دارد.

معمولاً این فیلتر بهتر است هر 4 تا 6 ماه تعویض شود.

اگر این فیلتر در زمان مناسب تعویض نشود املاح درشت آب که ضررهای زیادی برای سلامت کلیه به دنبال دارند به مرحله بعد تصفیه آب شود.

در ادامه مراحل لازم برای تعویض فیلتر را بررسی می‌کنیم. برای آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب با ما همراه باشید:

فیلترهای اول، دوم، و سوم به ترتیب فیلترهای پلی پروپیلن، فیلتر کربن اکتیو، و فیلتر کربن بلاک نام دارند.

برای تعویض این فیلترها ابتدا باید شیرهای ورودی دستگاه تصفیه آب و شیر مخزن ذخیره تصفیه آب را ببندید. سپس با استفاده از آچار حوزینگ فیلترهای سه‌گانه تصفیه آب می‌توانید حوزینگ‌های پایینی را باز کنید.

خوشبختانه در زیر فیلترها مخزنی وجود دارد که اگر آب درون فیلترها باشد به درون آن ریخته می‌شود؛ پس نیازی نیست که نگران کثیف‌کاری باشید.

برای باز کردن حوزینگ باید آچار را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و برای بستن آب برعکس جهت عقربه‌های ساعت این کار را انجام دهید.

اگر فیلترها به راحتی از جای خود در نیامدند باید بدانید که دچار رسوب شده‌اند و باید رسوب‌ها را از بین ببرید.

برای از بین بردن رسوب‌ها می‌توانید آن‌ها را با چاقو از روی حوزینگ پاک کنید. سعی کنید این کار را به آرامی و با ظرافت انجام دهید تا آسیبی به حوزینگ وارد نشود.

پس از خارج کردن حوزینگ می‌توانید هر یک از فیلترهای مرحله اول، دوم، و سوم را باز و خارج کرده و فیلترهای جدید را به جای آن‌ها نصب کنید.

برای آنکه فیلترهای بعدی را نیز تعویض کنید ابتدا باید شلنگ ورودی فیلتر چهارم را قطع کنید.

حال باید شیر ورودی آب تصفیه‌ کن را باز کرده و اجازه دهید 10 تا 20 لیتر آب از شلنگ خارج شود.

در واقع این کار باید تا زمانی که آب شفاف شود ادامه پیدا کند. در این مرحله شما در حال انجام کربن‌گیری هستید. پس از شفاف شدن آب می‌توانید فیلتر را عوض کنید و شلنگ را نیز دوباره وصل کنید.

زمانی که فیلترهای پایینی را تعویض کردید باید 2 تا 3 بار مخزن تصفیه آب را پر و خالی کنید تا آب تصفیه شده داخل مخزن تمیز و یکدست شود.

برای انجام این کار کافیست شیر برداشت روی سینک را باز کنید تا مخزن از آب خالی شود و پس از آن شیر روی سینگ را بسته تا مخزن پر شود.

در آخرین مرحله از آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب، برای تعویض فیلترهای مینرال و پست کربن می‌توانید اتصالات کوئیک فیتینگ را از دو سر فیلترهای قدیمی باز کرده و آن‌ها را به فیلترهای جدید وصل کنید.

دقت کنید که در زمان باز کردن این اتصالات فشار زیادی وارد نکنید. اگر اتصال دستگاه بشکند دیگر دستگاه هیچ کارایی نخواهد داشت و باید اتصالات جدیدی را برای آن خریداری کنید.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر