ردکردن این

صافی کربن چیست؟

صافی کربن چیست؟

صافی کربن چیست؟ روش تصفیه آب با صافی کربنی چگونه است؟ یکی از انواع فیلترهای تصفیه آب، فیلتر تصفیه آب کربنی است که انواع فیلترهای کربنی، کاربرد، مزایا و معایب آنها را در این مطلب مورد بررسی جامع و کامل قرار خواهیم داد. در سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب یکی از روش‌های رایج صافی کربن یا همان کربن اکتیو است. این صافی باعث جذب مواد آلی توسط کربن‌های فعال خواهد شد. یکی از اصلی‌ترین موارد برای تصفیه آب حذف بو، کدورت و طعم آب خواهد بود که صافی کربن یا فیلتر کربن به خوبی از پس آن برمی‌آید. کربن فعال یا همان زغال اکتیو از پر کاربردترین موادی است که در صنعت تصفیه آب به کار گرفته می‌شود.

این کربن به دو صورت پودری و گرانول تولید شده و در جداسازی رنگ، بو، مزه و کلر آب در کارخانجات صنایع غذایی، شیمیایی و همچنین برای تصفیه آکواریوم‌ها و استخرها، تصفیه آب خانگی و صنعتی و پاکسازی پوست و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از مطالعه این مقاله از پالایه سازان مقالات(روش تشخیص فیلتر اصلی از تقلبی و آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب) را مطالعه کنید.یکی از کاربردهای ویژه صافی کربن در پیش تصفیه آب بوده که بعد از فیلتر شنی نصب می‌شود. کار این فیلتر همانطور که گفتیم حذف مواد آلی موجود در آب و سیستم‌های اسمز معکوس است. برای اینکه با کاربردها، مزایا و معایب صافی کربن بیشتر آشنا شوید بهتر است ادامه این مطلب را از دست ندهید.

انواع صافی کربن

انواع صافی کربن در اندازه های مختلف
انواع صافی کربن

با توجه به نوع کربن و اندازه ذراتی که به کار برده می‌شود نوع صافی کربن یا فیلتر کربنی فرق خواهد کرد و در گروه‌های مختلفی تقسیم بندی خواهد شد:

صافی کربن اکتیو پودری یا PAC بیشترین سطح تماس را با قطره‌های آب داشته و توانایی جذب مواد آلی و حذف بو، رنگ و طعم آب بیشتری را در بین سایر موارد دارد. صافی کربنی دانه‌ای یا همان فیلتر کربن گرانول که به آن فیلتر شنی نیز می‌گویند. همانطور که از نام این فیلتر پیداست از دانه‌هایی با اندازه شن تشکیل شده که جنس آن از کربن بوده و سطح تماس و برخورد آب با این دانه‌ها کمتر از فیلتر پودری است که همین باعث شده تا راندمان آن پایین بیاید. صافی کربن بلاک با اندازه‌های بزرگی که کربن آن دارد، قدرت جذب کمتری داشته ولی در جذب مواد معلق آب بهتر از دو نوع قبلی عمل می‌کند. از چوب، پوست نارگیل و زغال سنگ برای ساخت کربن اکتیو استفاده می‌شود. روش‌های مختلفی را هم برای فعال کردن آن به کار می‌برند که به صورت حرارتی  و یا فعالسازی شیمیایی است. البته پوست نارگیل جذب بسیار بالایی دارد به همین خاطر در سیستم‌های تصفیه آب با فیلترهای کربنی از آن استفاده می‌کنند. به این نکته هم باید اشاره کنیم که کربن بدست آمده با پوست نارگیل از سایر کربن‌های فعال گران‌تر خواهد بود.

مزایای تصفیه آب با صافی کربن

در تصفیه آب صافی کربن به چند دلیل کاربرد زیادی پیدا کرده که مزایای آن شامل:

  • حذف بو، رنگ و طعم آب
  • حذف کردن H2S آب
  • حذف ترکیبات THM، بنزن و رادون
  • نگهداری و نصب آن راحت و ارزان است.
  • شستشو صافی کربن به روش بک واش

معایب صافی کربن

با توجه به تمام مزایایی که برای تصفیه آب توسط صافی کربن به آن اشاره کردیم باید بگوییم که این فیلتر در حذف برخی از آلاینده‌ها و مواد شیمیایی که در آب وجود دارد ناتوان عمل می‌کند.

بررسی معایب یک فیلتر صافی کربن
معایب صافی کربن

در زیر به موادی که این صافی نمی‌‌تواند حذف کند اشاره می‌کنیم:

  • حذف رسوبات
  • حذف نمک‌ها، املاح، مس، آرسنیک، نیترات، آزبست، TDS
  • حذف نکردن نیترات و باکتری‌ها

صافی کربن چه موادی را حذف می‌کند؟

صافی کربن یا همان فیلتر کربنی با استفاده از کربن اکتیو برای حذف مواد آلاینده در آب صنعتی و آشامیدنی کاربرد دارد که در این بخش به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

حذف کلرید

در آب‌های لوله کشی کلرید نیز وجود دارد که در بدن انسان باعث حفظ تعادل فشارخون و حجم خون خواهد شد. وجود این ماده تا اندازه‌ایی در بدن ضروری است. به همین خاطر در آب لوله کشی هم به اندازه کافی از کلرید استفاده می‌شود. اگر این مقدار از حد زیادی تجاوز کند باعث نمکی شدن آب خواهد شد. تاکنون وجود کلرید زیاد در آب که باعث به خطر افتادن سلامت انسان شود گزارش نشده اما صافی کربن در دستگاه تصفیه آب تا 70 درصد از این کلرید را از بین می‌برد.

حذف کلر

به خاطر خاصیت میکروب کشی از کلر آزاد در آب استفاده می‌شود. به همین خاطر مقداری کلر آزاد در آب همچنان باقی می‌ماند. اگر مقدار کلر زیاد باشد باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای سلامتی خواهد شد. برای اینکه این کلر از آب حذف شود از صافی کربن یا همان کربن فعال استفاده می‌کنند. یکی از بهینه‌ترین روش‌ها برای حذف کلر آزاد همین کربن فعال است.

حذف آفت کش‌ها

یکی از آفت کش‌های شیمیایی که نه با اسمز معکوس و نه به وسیله رزین از بین می‌رود، هالومتان است. پس بهترین گزینه برای از بین بردن آن استفاده از صافی کربن در دستگاه تصفیه آب خواهد بود.

کاربرد صافی کربن

صافی کربن با قدرت جذب بالایی که دارد مواد آلی، بو طعم نامطبوع و رنگ کدر آب را از بین می‌برد. کاربردهایی که فیلتر کربنی دارد را در این بخش مورد بررسی قرار می‌دهیم.

صافی کربن در تصفیه آب آشامیدنی

اگر رنگ آب کدر باشد به معنی وجود مواد آلی مضر در آب است. این آب محیطی برای رشد میکروارگانیسم‌ها و میکروب‌ها را فراهم می‌کند. در بروز بیماری‌های گوارشی این نوع آبها موثر هستند. دستگاه تصفیه آب با داشتن صافی کربنی باعث از بین رفتن کامل رنگ کدر آب خواهد شد. وقتی آب از روی فیلتر زغالی عبور می‌کند، بو و طعم آب نیز از بین می‌رود. اگر از این دستگاه‌ها در منزل خود استفاده کنید دیگر نیازی به مواد گندزدا نخواهید داشت. برای از بین بردن کلر آزاد در آب نیز موثر خواهد بود.

تصفیه آب استخر

اگر از آب استخر به صورت مداوم استفاده کنید باعث کدر شدن رنگ آب و رشد میکروارگانیسم‌ها و میکروب‌ها خواهد شد. پس لازم است برای تصفیه آب آن از دستگاهی که از فیلتر شنی و یا فیلتر کربنی برخوردار بوده بهره‌مند شوید. این روش یکی از بهترین راهکارها برای تصفیه آب استخر خواهد بود و هزینه بسیار کمی نیز دارد. فیلترهای کربنی یا همان صافی کربنی چون قدرت جذب بسیار بالایی دارند شما را از استفاده از مواد شیمیایی و گندزدا بی نیاز خواهند کرد. 

پیش تصفیه اسمز معکوس با صافی کربن

برای اینکه راندمان و کارایی دستگاه تصفیه آب و اسمز معکوس بالاتر رود به یک پیش تصفیه نیاز خواهید داشت. با نصب صافی کربن در مرحله پیش تصفیه بهترین اقدام را برای از بین مواد آلی و کلر موجود در آب انجام می‌دهید. همین کار باعث افزایش عمر فیلترهای اسمز معکوس خواهد شد.

یش تصفیه اسمز معکوس با صافی کربن
یش تصفیه اسمز معکوس با صافی کربن

جمع بندی

برای خرید صافی کربن علاوه بر اینکه به کیفیت و کارایی آن باید دقت داشته باشید به قیمت این نوع فیلترها هو دقت کنید. پس حتما به شرکت تولید کننده، مدل، جنس بدنه، سایز و مقدار کربن آن توجه فرمایید. بیشتر بخوانید: فیلتر in-line، فیلتر ممبران، فیلتر پست کربن، فیلتر الیافی

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر