ردکردن این

هدف از تصفیه آب چیست؟

کاربرد دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟

هنگامی که از تصفیه آب سخن می‌گوییم، منظور ما فرآیندی است که در طی آن آلاینده‌ها و املاح مضر برای سلامتی انسان از آب حذف می‌شوند و به طور کلی هدف از تصفیه آب را می‌توان ارتقا کیفیت آب آشامیدنی دانست که نقش کلیدی در سلامتی ما انسان‌ها ایفا می‌کند؛ چراکه بخش قابل توجهی از بدن ما انسان‌ها از آب تشکیل یافته است و مسلما دریافت آبی سالم و تمیز می‌تواند در حفظ سلامتی و حتی جلوگیری از پیری زودرس به ما کمک نماید. آب‌های شیرین زیرزمینی دارای آلاینده‌های بسیاری هستند که این آب‌ها پس از عبور از تصفیه‌ خانه‌های صنعتی شهری وارد چرخه زندگی ما انسان‌ها می‌شوند؛ اما این جریان زمانی جالب توجه‌تر می‌شود که بدانید، تصفیه‌خانه‌های صنعتی هرچند عملکرد خوبی در حذف برخی آلاینده‌های موجود در آب از خود نشان می‌دهند، ولی در تصفیه کامل آب ناکارآمد هستند و به همین دلیل بسیاری از شهروندان برای حفظ سلامتی خانواده خویش اقدام به خرید دستگاه‌های تصفیه آب خانگی می‌کنند. به احتمال زیاد بررسی مسئله هدف از تصفیه آب می‌تواند کمک خوبی برای افرادی باشد که در خرید دستگاه تصفیه آب دچار تردید شده‌اند و به همین علت ما در این مقاله از پالایه سازان قصد داریم تا به این سوال که هدف از تصفیه آب چیست بپردازیم؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

هدف از تصفیه آب

اهداف استفاده از تصفیه آب

اگر شما هم دارای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نیستید، احتمالا تاکنون این تجربه را داشته‌اید که آب مصرفی شما دارای رنگ و بوی نامطبوعی بوده باشد. علت عمده چنین طعم و بوی ناخوشایند آب تصفیه شده به وسیله تصفیه‌خانه‌های صنعتی شهری، باقی ماندن برخی آلاینده‌ها در آب تصفیه شده است. حتی ممکن است پس از آن که آب تصفیه شده در لوله‌ها قرار گرفت و به دلیل پوسیدگی‌های موجود در بخش‌های درونی لوله‌ها، قسمتی از قطعات پوسیده لوله‌ها وارد آب شده و سلامتی شما را به خطر اندازد.

در کنار این مسئله با گسترش روزافزون صنایع، کارخانجات و همچنین کودهای شیمیایی در فعالیت‌های کشاورزی، امروزه آلودگی‌های زیست محیطی بسیاری به آب‌های زیرزمینی رخنه کرده و آن چه که از آمارها بر می‌آید حاکی از این است که یکی از عوامل دخیل در شکل گیری بیماری‌های جدید، مصرف آب آلوده است. برای آن که راحت‌تر با مسئله هدف از تصفیه آب ارتباط برقرار کنید، بهتر است به بررسی برخی از آلاینده‌های موجود در آب و همچنین تاثیر آن‌ها بر سلامتی انسان بپردازیم. مسلما بعد از مطالعه این بخش متوجه اهمیت و همچنین هدف از تصفیه آب شهری و حتی صنعتی خواهید شد.

1- آلاینده‌های موجود در آب تصفیه نشده، نیترات

متاسفانه استفاده بیش از حد از کودهای شیمایی به وسیله کشاورزان در سال‌های اخیر، ماده‌ای مضر به نام نیتریت را به آب‌های زیرزمینی وارد کرده است. ساختار این کودهای شیمیایی به شکلی است که میزان کمی از نیتروژن موجود در آن‌ها جذب محصولات کشاورزی می‌شود و عمده این نیتروژن‌ها به وسیله خاک جذب شده و از این طریق در آب‌های زیرزمینی نفوذ می‌کنند. تاثیرات مخرب استفاده بیش از اندازه نیترات موجود در آب، سلامت افراد سالخورده، زنان باردار و همچنین نوزادان را تهدید می‌نماید. ناگفته نماند که این ماده موجب اختلال در سیستم گردش خون شده و سبب می‌شود تا خون نتواند اکسیژن را حمل نماید و در نهایت فرد را گرفتار بیماری به نام متهموگلوبینمیا خواهد کرد.

2- آلاینده‌های موجود در آب تصفیه نشده، آرسنیک

یکی از مواد شیمیایی موجود در آب‌های چاه‌ها و آب‌های زیرزمینی، آرسنیک است که ماده‌ای بسیار خطرناک بوده و احتمال ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان ریه را افزایش می‌دهد. ناگفته نماند که میزان مضرات مصرف این ماده در بین افراد خردسال و همچنین بزرگسالان یکسان است.

3- آلاینده‌های موجود در آب تصفیه نشده، فلوراید

مطمئنا تاکنون درباره فلوراید و تاثیر آن در حفظ سلامتی و سفیدی دندان‌ها شنیده‌اید؛ اما احتمالا تاکنون نمی‌دانستید که مصرف بیش از اندازه فلوراید تاثیرات مخربی بر سلامت دندان و همچنین استخوان‌های شما دارد و مصرف بیش از اندازه آن که به صورت محلول در آب‌های تصفیه نشده وجود دارد موجب تضعیف استخوان‌ها، درد مفاصل، کاهش ضریب هوشی کودکان و همچنین پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

4- آلاینده‌های موجود در آب تصفیه نشده، مواد آلی

شاید به جرئت بتوان گفت که بخش اعظمی از صحبت‌های ما در ارتباط ب، به همین مواد آلی موجود در آب و فاضلاب‌های شهری منحصر می‌شود و بخش قابل توجهی از آلودگی‌های آبی به همین مورد اختصاص دارد. این مواد آلی مضر که از طریق تغذیه باکتری‌های موجود در فاضلاب‌ها به وجود می‌آیند، بسیار کشنده و خطرناک هستند. البته ناگفته نماند که امروزه ورود پسماندهای نفتی به آب نیز یکی از عوامل دیگری است که وجود این مواد را در آب‌ها افزایش داده است و به همین دلیل است که کارشناسان پالایه سازان به شما توصیه می‌کنند تا اگر از کیفیت تصفیه آبی که در اختیار دارید، اطمینان ندارید، بهتر است از خوردن آن اجتناب کنید تا سلامتی خود را به خطر نیندازید. به شما توصیه می‌کنند تا اگر از کیفیت تصفیه آبی که در اختیار دارید، اطمینان ندارید، بهتر است از خوردن آن اجتناب کنید تا سلامتی خود را به خطر نیندازید.

5- آلاینده‌های موجود در آب تصفیه نشده؛ فلزات سنگین

گاها در برخی موارد فلزاتی همچون جیوه، سرب، نیکل، مس و مواردی از این قبیل به صورت محلول در آب وجود دارند که بر اساس تحقیقات پزشکان، در صورتی که میزان آن‌ها در آب بیش از مقدار استاندارد باشد، شما را با بیماری‌های مختلف قلبی و همچنین کلیوی مواجه می‌سازند.

6- آلاینده‌های موجود در آب تصفیه نشده، عوامل میکروبی

مسلما هنگامی که عبارت تصفیه آب به گوش شما می‌خورد، تصور کلی که در ذهن شما شکل می‌گیرد، فرآیندی است که در طی آن باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در آب حذف می‌شود و حتی این تصور به قدری فراگیر شده است که عموم مردم هدف از تصفیه آب را حذف عوامل میکروبی موجود در آب می‌دانند. به طور کلی انواع مختلف میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌هایی که به صورت طبیعی در مدفوع انسان و حیوانات وجود دارند با ورود به چاه‌های خانگی و همچنین فاضلاب‌های آلوده، می‌توانند به راحتی در آب‌های زیرزمینی نفوذ کرده و آب آشامیدنی ما را مسموم نمایند. امروزه بر اساس تحقیقات محققان و متخصصان این حوزه، ریشه اصلی عمده بیماری‌های روده‌ای و همچنین عفونی، وجود چنین میکروب‌هایی در آب‌هایی است که به درستی مراحل تصفیه را پشت سر نگذاشته‌اند.

مهم‌ترین مزیت تصفیه آب اصولی و درست

بهترین مزیت تصفیه آب اصولی و درست

ما در این مقاله از پالایه سازان تلاش نمودیم تا به این سوال که هدف از تصفیه آب چیست پاسخ دهیم و همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره شد، شاید بتوان هدف از تصفیه آب را حذف آلاینده‌های مضر موجود در آب دانست که همواره سلامتی ما انسان‌ها را تهدید کرده و آن را به خطر می‌اندازند. از مهم‌ترین آلاینده‌های موجود در آب می‌توان به نیترات، مواد آلی، میکروب‌ها، فلوراید و مواردی از این قبیل اشاره کرده که به تفصیل درباره نقش آن‌ها در ایجاد بیماری‌های مختلف سخن گفتیم و اگر بخواهیم به طور کلی درباره هدف از تصفیه آب صحبت کنیم، باید بگوییم که تصفیه فرآیندی بوده که برای حفظ سلامتی انسان‌ها بسیار ضروری است، چراکه بخش غالب بدن ما از آب تشکیل یافته و در صورتی که آب ورودی به بدن ما دارای کیفیت مطلوبی نباشد، مسلما با انواع بیماری‌های مهلک همچون سرطان، پوکی استخوان، وبا و بیماری‌های عفونی دست و پنجه نرم خواهیم کرد. ناگفته نماند که اگر در ارتباط با هدف از تصفیه آب سوالی دارید که در این مقاله از پالایه سازان به آن اشاره نشد است، می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت به وسیله کارشناسان ما به سوال شما پاسخ داده شود.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر