ردکردن این

فیلتر ملت بلون چیست؟

فیلتر ملت بلون چیست؟

فیلتر ملت بلون چیست؟ آیا با ویژگی‌های فیلتر ملت بلون آشنایی دارید؟ این فیلتر چه کاربردهایی دارد؟ چگونه لایه ملت بلون را تشخیص دهیم؟ در ادامه به پاسخ تمام این سوالات خواهید رسید. این روزها با آمدن بیماری همه گیر کرونا و شیوع آن در سرتاسر جهان نیاز ضروری به ماسک‌های چند لایه به امری اجتناب ناپذیر در زندگی همه ما تبدیل شده و استفاده روزانه آن نیز الزامی بوده تا در برابر این ویروس از سلامتی خود محافظت کنیم.

برای خرید ماسک از کجا باید بدانیم که از استاندارهای جهانی پیروی کرده‌اند و مانع ورود ویروس و میکروب به مجاری تنفسی ما می‌شود؟ اگر شناخت کافی راجب فیلتر ملت بلون داشته باشید به راحتی می‌توانید ماسک استاندارد را تشخیص دهید. پس باید در ابتدا بدانیم این لایه ملت بلون چیست و از کجا بدانیم که برای ماسک از آن استفاده شده است.

لایه ملت بلون چیست؟

یکی از قسمت‌های مهم که در ماسک استفاده می‌شود، لایه ملت بلون است. این لایه نقش فیلتر را در ماسک ایفا می‌کند. همچنین از ورود میکروب‌ها و ذرات نانومتری به داخل جلوگیری خواهد کرد. در ساخت ماسک‌های سه لایه جراحی از فیلتر ملت بلون استفاده می‌کنند که یکی از مناسب‌ترین ماسک‌ها برای پیشگیری از کرونا خواهد بود.

این فیلتر که از فیلامنت‌ های منقطع تولید شده مقاومت زیادی در برابر سایش و فشار دارند. اگر به طور روزمره از این فیلتر استفاده کنید هیچگونه مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. خاصیت نفوذ ناپذیری که این فیلتر دارد باعث شده از آن در ماسک‌ های جراحی بهره ببرند و قبل از شیوع ویروس کرونا بیشتر موارد استفاده از آن توسط پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستان بود. 

لایه ملت بلون چیست؟
لایه ملت بلون چیست؟

همچنین در محیط‌هایی که آلودگی وجود دارد مانند: پتروشیمی، صنایع فولاد و آزمایشگاه‌ها از این ماسک استفاده می‌شود. در هنگام شیوع بیماری کرونا این میزان استفاده به طرز قابل توجهی افزایش یافت که باعث شد برای برطرف کردن نیاز مردم شرکت‌های زیادی دست به تولید این نوع ماسک‌ها زدند.

شرکت پالایه سازان نیز در این راستا با تولید ماسک‌های سه لایه که در آن از فیلتر ملت بلون استفاده شده و از تاییدیه سازمان اتمی ایران و غذا و دارو برخوردار است نیاز هموطنان عزیز را برآورده سازد. این شرکت همچنین در ساخت فیلتر ممبران، فیلتر ممبران خانگی، فیلتر ممبران صنعتی، فیلتر in-line، فیلتر ممبران نیمه صنعتی و فیلترهای کربنی و فیلتر الیافی نیز فعالیت دارد. همچنین ما به تولید انواع فیلتر in-line نیز می‌پردازیم، مانند: فیلتر پیش ممبران، فیلتر پست کربن، فیلتر مینرال، فیلتر یخچالی، فیلتر لباسشویی و فیلتر لیوانی

تشخیص فیلتر ملت بلون

برای تشخیص فیلتر ملت بلون ابتدا باید به وزن آن توجه کنید. وزنی که برای این لایه در نظر گرفته می‌شود چیزی حدود 12 تا 25 گرم است. در بعضی از ماسک‌ها چند لایه را با هم ترکیب می‌کنند که وزن بیشتری داشته باشد. البته وزن ماسک معیار مناسبی برای تشخیص لایه ملت بلون نیست بلکه باید با روش‌هایی که در زیر به آن اشاره می‌کنیم این لایه را تشخیص دهید.

عبور آب:

ماسکی که خریداری کرده‌اید را زیر شیر آب قرار دهید و یا مقداری آب را داخل آن بریزید. اگر آب از ماسک عبور کرد از فیلتر ملت بلون در آن استفاده نشده اما اگر آب از آن خارج نشد، این لایه در آن به کار برده شده است. بعد از خالی کردن آب باید بافت ماسک خشک باشد و هیچگونه رطوبتی را در آن حس نکنید. پس اگر آب هم در آن عبور نکند اما شاهد رطوبت در ماسک بودید از لایه ملت بلون استفاده نشده است.

خاموش کردن شمع:

اگر می‌خواهید تشخیص دهید که در ماسک از فیلتر ملت بلون استفاده شده هنگامی که ماسک روی صورت شما قرار دارد سعی کنید با فوت کردن از زیر ماسک شمع روشن را خاموش نمایید. اگر شمع خاموش شد از این فیلتر در ماسک استفاده نشده در غیر اینصورت ماسک استاندارد لازم را دارد.

لایه‌های ماسک را جدا کنید:

با جدا کردن لایه‌های ماسک می‌توانید به لایه ملت بلون پی ببرید. سمت چپ و راست ماسک را با قیچی برش بزنید و لایه وسط آن را روی شعله قرار دهید. اگر این لایه با حرارت ملایم فوری آتش گرفت این ماسک استاندارد نخواهد بود چرا که فیلتر ملت بلون آتش نمی‌گیرد. بافت این لایه فقط در مقابل آتش خراب می‌شود و هیچ ردی از سوختگی را روی آن مشاهده نخواهید کرد.

ماسک را روی نور قرار دهید:

ابتدا در محیطی تاریک قرار بگیرید و سپس با روشن کردن نور چراغ قوه یا شمع ماسک را در فاصله 10 سانتی متری آن قرار دهید. اگر نور در زیر آن به صورت هاله‌ایی بود و منبع نور را نتوانستید تشخیص بدهید از فیلتر ملت بلون در ماسک استفاده شده در غیر اینصورت فاقد این فیلتر خواهد بود.

ویژگی‌های فیلتر ملت بلون

ویژگی‌های فیلتر ملت بلون

فیلتر ملت بلون که با نوعی پارچه بافته نشده که الیاف بسیار ریزی دارد و بسیار نرم و کرکی مانند است. این فیلتر میکروب‌ها و روغن را در خود جذب می‌کند. این لایه با فیلتر کردن هوا به راحتی اکسیژن مورد نیاز را برای تنفس فراهم خواهد کرد. از ویژگی‌های آن مقاومت در برابر مواد شیمیایی بوده و میکروب‌ها را فیلتر کرده و از ورود آلاینده‌های شیمیایی به داخل مجاری تنفسی جلوگیری می‌کند.

موارد استفاده از فیلتر ملت بلون

در کشور خودمان فقط چند کارخانه پارچه ملت بلون را تولید می‌کردند. اما با توجه به شیوع بیماری کرونا نیاز بازار به این فیلتر افزایش یافت. از این فیلتر در موارد دیگری هم  استفاده می‌شود که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • برای فیلتر تصفیه آب
  • یک لایه برای ماسک
  • برای ماسک پزشکی
  • استفاده برای البسه بیمارستان
  • برای فیلترهای صنعتی
  • به عنوان پارچه کاور بیمارستان
  • به عنوان پارچه ماسک

جمع بندی

همانطور که اشاره کردیم برای تشخیص ملت بلون اصل باید به مواردی که اشاره کردیم دقت کنید. برای حفظ سلامت خود و جامعه استفاده از ماسک و حتی فیلترهای تصفیه آب که از لایه ملت بلون در آن به کار رفته، به یک امر ضروری تبدیل شده است.

یکی از موارد بسیار مهمی که باید به آن دقت کنید این است که هنگامی که از ماسکی که خریداری می‌کنید اطمینان حاصل کردید که از استانداردهای لازم برخوردار است به هیچ عنوان روی آن الکل یا مواد ضدعفونی اسپری نکنید. چرا که این مواد باعث از بین رفتن خاصیت فیلتر خواهد شد. شما می‌توانید این فیلترها را به صورت پک‌ فیلتر از ما در یافت کنید.

آشنایی با دستگاه های تصفیه آب پالایه سازان:

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی در انواع و مدل‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. روش تصفیه، ویژگی‌ها و حتی محل نصب این دستگاه‌ها با یک دیگر متفاوت است. اگر به دنبال بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی هستید، ابتدا باید با انواع مدل‌های دستگاه تصفیه آب آشنا باشید. برندهای نام آشنایی چون سافت واتر یا سی سی کا اقدام به تولید دستگاه تصفیه آب خانگی در مدل‌های مختلف می‌کنند. در ادامه پرفروش‌ترین مدل‌های دستگاه تصفیه آب خانگی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر