ردکردن این

فیلتر کربنی

Carbon Filters

فیلتر کربنی Carbon filter یکی از فیلترهای مهم دستگاه تصفیه آب خانگی است که وظیفه آن حذف مواد آلاینده آلی موجود در آب است. آلاینده‌های آلی موجود در آب از مهم‌ترین عوامل کدورت، طعم و بوی نامناسب آب به شمار می‌روند. از آنجایی که تمام این مواد آلی ساختاری کربنی دارند، فیلترهای تصفیه آب کربنی می‌توانند با آن‌ها واکنش داده و آن‌ها را از آب حذف کنند. آب با عبور از لایه‌های فیلتر تصفیه کربنی مواد آلی خود را از دست داده و سپس با عبور از سیلیس مواد جامد معلق موجود در آب نیز حذف می‌شوند. استفاده از فیلترهای کربنی عمر دیگر فیلترهای دستگاه تصفیه آب را افزایش می‌دهد.

فیلتر کربن (Carbon filter) چیست؟

فیلتر زغال فعال

فیلتر تصفیه کربنی آب که با نام‌های فیلتر کربن فعال یا فیلتر زغال فعال نیز شناخته می‌شود در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای حذف مواد آلی موجود در آب روش‌های فیزیکی و شیمیایی مختلفی وجود دارد که هر یک از این روش‌ها می‌توانند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشند. با توجه به اینکه تمامی مواد آلی موجود در آب یا پساب‌های تصفیه شده ساختار کربنی دارند، بهترین روش برای حذف آن‌ها استفاده از فیلترهای کربنی است. فیلتر کربنی چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از بهترین روش‌های حذف مواد آلی موجود در آب استفاده از بسترهای کربن فعال یا همان فیلتر کربنی است. مواد آلی موجود در آب عموما دانسیته کمتری از آب دارند. این فیلتر با عنوان فیلتر مرحله دوم دستگاه تصفیه آب خانگی نیز شناخته می‌شود. وظیفه اصلی فیلتر مرحله دوم حذف گازهای محلول در آب، کلر، محتویات آلی، بو و طعم نامناسب آب است. با حذف کلر توسط فیلتر کربن فعال دستگاه تصفیه آب، عمر فیلتر اسمز معکوس افزایش می‌یابد چراکه کلر موجود در آب ممکن است به تدریج سطح فیلتر ممبران را از بین ببرد.

 فیلتر تصفیه الیافی همان‌طور که از نامشان پیداست از الیاف پروپیلن ساخته شده‌اند به همین خاطر به آن‌ها فیلترهای PP گفته می‌شود. فیلترهای الیافی ممکن است با عنوان‌های مختلفی شناخته شوند. منظور از فیلتر نخی، فیلتر کاغذی، فیلتر کنفی و حتی فیلتر شماره 1 یا مرحله 1 نیز همان فیلتر الیافی است. این دسته از فیلترها چنانچه قرار باشد برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار بگیرند، همه اجزای آن باید از استانداردهای مواد خوراکی بهره‌مند شوند.

زمانی که آب شهری از لوله کشی عبور می‌کند، ممکن است ذرات زائد معلق زیادی را با خود حمل کند. برای حذف ذراتی چون گل و لای، گرد و غبار، ذرات خاک، رس و… که مجموع آن‌ها رسوب شناخته می‌شود به فیلترهای مخصوصی نیاز است که از فیلترهای الیافی استفاده می‌شود. اصلی‌ترین وظیفه فیلترهای الیافی حذف گل و لای، شن و ماسه، گرد و خاک، ذرات آلی و… است. فیلترهای PP از عبور ذرات بزرگ‌‌تر از 1 میکرون جلوگیری کرده و طول عمر سایر فیلترهای دستگاه تصفیه آب نیز افزایش می‌‌دهند.

4 کاربرد مهم فیلتر کربنی :

 1. تصفیه آب خانگی و صنعتی
 2. صنایع غذایی و لبنی
 3. تصفیه آب و فاضلاب
 4. تصفیه آب آکواریوم‌ها و استخرهای شنا
موارد استفاده ازفیلتر کربنی

ویژگی های فیلتر تصفیه کربن

 1. این فیلتر سطح بالایی دارد و به دلیل این سطح گسترده کارایی مناسبی نیز خواهد داشت. فیلتر کربنی براساس ایجاد پیوند شیمیایی با مواد آلی پدید می‌آید. طول عمر فیلترهای تصفیه آب کربنی به میزان املاح موجود در آب بستگی دارد که در هر منطقه متفاوت است. فیلتر کربن املاح مفید آب را جذب نمی‌کند. این فیلترها کم حجم و بسیار کوچک هستند و می‌توان آن‌ها را جزو فیلترهای ارزان قیمت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی دانست.

  خصوصیت فیلتر تصفیه کربن

  زمان استفاده از فیلترهای کربنی محدود است به همین خاطر برای جلوگیری از کاهش راندمان دستگاه تصفیه آب، بهتر است این فیلتر به موقع تعویض شود. در صورت خرید فیلتر کربنی تصفیه آب یکی از نکات مهمی که لازم است بدانید این است که عبور آب گرم از این فیلتر موجب آزاد شدن آلاینده‎های آلی که قبلا فیلترها جذب کرده‌اند می‌شود. توجه داشته باشید این فیلترها قادر به فیلتر کردن دسته‌ای از ترکیبات نیستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • آمونیاک یا کلرآمین‌ها
  • کلسیم
  • منیزیم
  • پرکلرات‌ها
  • فلوئور
  • هیدروژن سولفید
  • حشره‌کش‌ها
  • فلزات سنگین: آرسنیک، جیوه، سرب، کروم و…
  • کلریدها
  • آفت کش‌ها
  • میکروب‌ها
  • آلاینده‌های پرتویی

  کربن به دلیل خواصی که دارد در حوزه تصفیه آب به عنوان یک جاذب استفاده‌های زیادی از آن می‌شود. به دلیل سطح تماس بالایی که کربن به واسطه ساختار مولکولی خود با سیالات دارد، این فیلتر کربنی می‌تواند هزاران نوع ماده شیمیایی محلول در آب را به خود جذب کند.

نحوه اجرای فیلتر کربنی

نحوه عملکرد فیلتر کربنی :

فیلتر کربنی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بر پایه جذب آلاینده‌‌ها توسط ذرات کربن عمل می‌کنند. زمانی که آب از فیلتر کربنی عبور می‌کند، آلاینده‌هایی که موجب تغییر رنگ و بوی آب شده‌اند به این فیلتر می‌چسبند. در فیلتر تصفیه آب کربنی ممکن است به منظور تصفیه بهتر آب از بسترهای سیلیس نیز به صورت همزمان استفاده شود.

Granular Carbon Filters

فیلتر کربن پودری (UDF FILTER)

فیلتر کربن گرانول که با نام‌های دیگری چون فیلتر کربن شنی یا فیلتر کربن دانه‌ای نیز شناخته می‌شود از تعداد زیادی صفحات گرافیتی تشکیل شده است. کربن فعال قابلیت جذب بسیار بالایی دارد. همین ویژگی آن را به ماده‌ای مناسب برای تولید فیلتر تصفیه آب تبدیل کرده است. فیلتر کربن گرانول از نظر زیست محیطی نیز مشکلی نداشته و با عملیاتی به نام اکسیداسیون حرارتی، می‌توانند بارها مورد استفاده قرار بگیرند. از همین‌رو استفاده از این فیلترهای کربنی برای فیلتراسیون به عنوان یکی از موثرترین روش‌ها در صنعت تصفیه آب شناخته شده است. فیلترهای تصفیه کربن گرانول GAC با اهداف زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 1. حذف مواد دارویی و بهداشتی
 2. حذف طعم و مزه نامطبوع آب
 3. حذف مواد و ترکیبات جلبکی

فیلتر کربن بلاک

carbon block filters

فیلتر کربن بلاک (CTO FILTER)

فیلتر کربن بلاک CTO فیلترهای کربن جامد هستند که ساختار آن‌ها مشابه با فیلتر رسوب گیر الیافی است. این فیلتر کربنی به عبارتی همان فیلتر کربن پودری است که به صورت فشرده و در قالب یک فیلتر تصفیه آب استوانه‌ای شکل تولید می‌شود. این فیلترها در سومین مرحله از فرایند دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. توانایی فیلتر های کربن بلاک در حذف آلاینده‌های شیمیایی موجود در آب، بیشتر از فیلتر های کربن پودری است. این فیلتر تصفیه آب قادر است ذرات معلق و درشت موجود در آب را نیز حذف کند اما عملکرد آن‌ در حذف این ذرات ضعیف‌تر از فیلتر الیافی است.

گالری تصاویر فیلتر های تصفیه آب کربنی

در گالری زیر می‌توانید تصاویری از انواع فیلترهای کربنی بلاک و گرانولی کارخانه تولید کننده فیلتر تصفیه آب پالایه سازان، در مدل های مختلف را مشاهده کنید.

نرخ فیلتر کربنی

قیمت فیلتر کربنی

قیمت انواع فیلتر کربنی بستگی به سایز و نوع آن دارد . همچنین با توجه به نوسانات نرخ ارز قیمت ها در حال به روز رسانی می باشد . اما میانگین قیمت فیلتر کربنی حدود 300 هزار تومان می باشد که بسته به مدل آن قیمت ها بالاتر یا پایینتر می شود . 

پاسخ سوالات پر تکرار شما در رابطه با فیلتر کربنی

بعضا از فیلتر کربنی برای استخر استفاده می کنند . اما فیلتر های دیگری بسته به نیاز شما نیز قابل استفاده است . جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۲۰۷۶۱۶۴۶ تماس بگیرید.

کربن این قابلیت را دارد که علاوه بر گاز کلر، عمده مواد آلی محلول در آب که موجب ایجاد طعم و بوی نامطبوع می شود را نیز حذف کند. مواد آلی محلول در آب، حین عبور از کربن فعال، به سطح دانه های کربن چسبیده و به این ترتیب، آب خروجی از فیلتر کربن، بدون کلر و دارای طعم و بوی بسیار مناسب و مطبوع خواهد بود.

بله . فیلتر کربن به انگلیسی : Activated carbon Filter که فیلتر ذغال فعال یا کربن فعال نیز نامیده می شود .

فیلتر های کربنی با هدف حذف ناخالصی‌های آب خریداری می‌شوند. حذف مواد شیمیایی، کدورت، طعم، رنگ و بوی آب نیازمند فیلتر آب کربنی است. این فیلترها در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی درون یک محفظه به نام هوزینگ قرار می‌گیرند. در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از دو نوع فیلتر کربنی استفاده می‌شود. این فیلتر در دستگاه‌ به گونه‌ای طراحی شده است که آب ابتدا از کربن به صورت پودری و سپس از فیلتر کربنی به صورت فشرده عبور می‌کند.

کربن پودری با کمک نوع خاصی از چسب به یکدیگر فشرده شده و تشکیل کربن فشرده می‌دهد. استفاده از فیلتر های کربنی برای افزایش طول عمر و کارایی فیلتر ممبران دستگاه‌های تصفیه آب ضروری است. فیلتر کربنی را براساس نوع آب و میزان آن طراحی می‌شوند. جنس فیلترهای تصفیه آب کربنی عموما از استیل فلزی یا FRP است.

در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بطور کلی از دو نوع فیلتر تصفیه کربنی استفاده می‌شود:

 • کربن بلاک یا بلوک کربن
 • کربن فعال شنی (GAC)

فیلترهای تصفیه آب کربن فعال شنی از دانه‌های کربن که به شکل شن ریزه هستند ساخته شده‌اند. این نوع از فیلتر کربنی خاصیت جذب سطحی زیادی دارد. فیلترهای تصفیه کربن بلاک نیز در بلوک کربن ساخته شده‌اند و قادر به جذب ذرات معلق موجود در آب هستند. کارکرد اصلی این فیلترها حذف رنگ، طعم و بوی نامطبوع آب است.

 • جذب بالای مواد الی آب
 • استفاده از کربن جاکوبی از نارگیل
 • نصب و راه اندازی آسان
 • مجهز به شیر هواگیری و فشارسنج عقربه‌ای
 • تحمل فشار تست 10 بار و فشار کاری 4 بار
 • قابلیت ساخت فیلتر کربنی با شیر دستی اتومات

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر