بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
کربن اکتیو

کربن اکتیو چیست؟

کربن اکتیو که تحت عنوان زغال فعال شناخته می‌شود، شکل خامی از گرافیت است. همان ماده‌ای که در ساخت مغزهای سربی مداد استفاده می‌شود. کربن اکتیو (زغال چوب فعال) قوی‌ترین نیروهای جذب فیزیکی یا بالاترین حجم تخلخل جذب را در بین مواد شناخته شده برای بشر دارد. در ادامه همراه با پالایه سازان باشید تا بیشتر راجع به این ماده و جزئیات مربوط به آن صحبت کنیم.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

کربن اکتیو از چه چیزی ساخته شده است؟

مواد تشکیل دهنده کربن اکتیو

مواد اولیه کربن اکتیو

کربن فعال (به انگلیسی: Activated Carbon)، کربن اکتیو یا ذغال چوب فعال می تواند از مواد بسیاری ساخته شود. این ماده شیمیایی می تواند از چوب، پوست نارگیل و… ساخته شود. البته باید به این نکته توجه کنید که ماده خام، تاثیر بسیار زیادی در ساختار، ویژگی ها و عملکرد کربن اکتیو دارد.

 • کربن اکتیو از ذغال سنگ، تورب ساخته می‌شود.
 • کربن بلک از چوب تولید می‌شود.
 • کربن اکتیو با استفاده از پوست سخت چوبی نارگیل، فندق، بادام و پوست گردو و همچنین با پوست پسته نیز ساخته می‌شود.
 • ماده خام از جمله عواملی است که تأثیر بسیار زیادی بر ویژگی‌ها و عملکرد کربن فعال (زغال چوب فعال) خواهد گذاشت.

چگونه با پوست نارگیل، کربن اکتیو تولید می‌شود؟

کربنی که با استفاده از پوست نارگیل ساخته می‌شود، گرد و غبار کمتری داشته و به خاطر این‌که حفره‌های ریزی دارد، برای جذب شیمیایی مواد آلی مناسب است. از دیگر ویژگی‌های این روش، می‌توان به مقاومت و درجه سختی بالای این کربن اکتیو اشاره کرد. همچنین برای عملیات تصفیه آب بسیار مناسب بوده و در این زمینه می‌توان از ان استفاده کرد.
تولید کربن بلک به این روش از طریق فرایند زیر انجام می‌شود:

 1. برای فعال‌سازی کربن، کربنیزه کردن پوست، از طریق حدود دو سوم مواد فرار پوسته نارگیل انجام می‌شود. و به این دلیل است که توده کربن تولید شده دارای حفرهای ریز است.
 2. این ماده کربنی می‌تواند در دمای بالا در بخار آب فعال شود. کل فرایند فعال‌سازی، باعث می‌شود که خصوصیات کربن فعال شکل بگیرد. ذکر این نکته لازم است که دمای فعال‌سازی و مقدار زمان آن، یکی از عوامل مهم برای به وجود آمدن شبکه‌های حفره داخلی است.

مشخصات فنی انواع کربن اکتیو

حجم کل منافذ 0/88 گرم بر سانتیمتر مکعب
دانسیته 510 کیلوگرم در متر مکعب
عدد متیلن بلو 200 میلی گرم بر گرم
میزان خاکستر قابل حل در آب 0.2 درصد
عدد یدی حداقل 850 میلی گرم در گرم
میزان سختی حداقل 95 درصد
میزان ترشوندگی (قابلیت تر شدن) حداقل 95 درصد
میزان رطوبت حداکثر 5 درصد

مراحل فعال‌سازی کربن اکتیو

مراحل فعالسازی کربن اکتیو

مراحل فعالسازی کربن اکتیو

پیرولیزد مواد کربنی بدون هوا، باعث می‌شود که مولکول‌های غیر آلی از بین بروند و سپس یک ماده پودری کربنی از آن تولید شود. این عنصر، سطح ویژه و تخلخل بسیار بالایی دارد. فعال‌سازی کربن اکتیو در سه مرحله انجام می‌شود که در این بخش، به ذکر این ۳ مورد پرداخته می‌شود.

 1. فعال‌سازی با بخار انجام می‌شود که ماده اولیه آن چوب نیم سوخته، پوست نارگیل و زغال سنگ است.
 2. با دی اکسید کربن نیز فعال‌سازی انجام می‌شود.
 3. مورد سوم، فعال‌سازی شیمیایی است که ماده اولیه آن چوب یا زغال سنگ نارس در نظر گرفته می‌شود.

از بین سه روش مذکور برای فعال‌سازی، روش اول (فعال‌سازی با بخار) بهترین روش معرفی می‌شود که علت آن، مسائل زیست‌محیطی و اقتصادی است. از روش شیمیایی به‌عنوان روشی که بیشترین سطح و تخلخل را به وجود می‌آورد؛ یاد می‌شود. در تولیدات تجاری نیز از این دو روش (بخار و شیمیایی) بیشتر استفاده می‌شود. در ادامه به چند روش مرسوم دریگر هم اشاره می کنیم.

 • روش شیمیایی

در روش شیمیایی به موادی همچون زغال سنگ یا زغال چوب نیاز دارد. این مواد با مواد شیمیایی ترکیب می‌شوند که در نهایت یک خمیر به وجود می‌آید. خمیر در دمایی ۵۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتی گراد حرارت داده می‌شود.

 • روش فیزیکی

این روش از روش شیمیایی رایج‌تر است. در ابتدا زغال اولیه تهیه می‌شود و برای اینکه کربن فعال شود، مواد را در دمای ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد به همراه بخار و اکسیژن حرارت می‌دهند. با انجام این کار سوراخ بزرگی ایجاد می‌شود که مانند صافی عمل کرده و مانع ورود ذرات بزرگ به داخل آب می‌شود. این روش بهترین روش برای تصفیه آب است.

فرآیند جذب در کربن اکتیو چیست؟

جذب، فرآیندی است که در آن مولکول های مایع و گاز توسط یک سطح جامد جذب می شوند. فرایند جذب در کربن فعال نیز به این شکل است. در کربن فعال مولکول های مایع و گاز توسط این ماده جذب شده و باعث حذف آلودگی ها و آلاینده ها می شوند.

کاربرد زغال فعال (زغال اکتیو)

مراحل فعالسازی کربن اکتیو

شرح مراحل فعالسازی در تصویر

انواع مختلف کربن فعال برای کاربردهای تخصصی مختلف، مناسب هستند. انواع مختلف کربن اکتیو به شرح زیر هستند:

 1. کربن اکتیو دانه بندی شده
 2. کربن اکتیو پلت شده
 3. کربن اکتیو پودر شده
 4. کربن اکتیو آغشته شده
 5. کربن اکتیو کاتالیزوری

هر درجه و اندازه کربن اکتیو برای کاربرد خاصی مناسب است. انتخاب صحیح نوع کربن اکتیو و اندازه آن بستگی به کاربرد و آلاینده‌هایی دارد که قصد حذف آن را دارید.

کاربردهای رایج کربن اکتیو عبارت‌اند از:

 • حذف ترکیبات آلی فرار مانند بنزن، TCE و PCE
 • سولفید هیدروژن (HS) و حذف گازهای زائد
 • کربن اکتیو آغشته شده به عنوان بازدارنده باکتری در فیلترهای آب آشامیدنی استفاده می‌شود.
 • حذف طعم و بوی ترکیباتی مانند MIB و ژئوسمین
 • بازیابی طلا
 • حذف کلر و کلرامین

کاربرد کربن فعال در تصفیه آب و فاضلاب

آب به دلایل مختلف همچون وجود آلاینده ممکن است تغییر بو، رنگ و طعم دهد. به همین منظور فرد به یک فیلتر نیاز دارد که آب را تصفیه کند. فیلتر کربنی یکی از این روش‌های است که با استفاده از کربن فعال موجب حذف آلاینده از طریق جذب مواد شیمیایی است. کربن با قرار گرفتن در شرایط دمایی مشخص فعال می‌شود. در سطح کربن سوراخ‌ های ریز و درشتی قرار می‌گیرد که قدرت زیادی در جذب مواد آلاینده دارند که همین امر موجب استفاده از آن در دستگاه‌ های تصفیه آب خانگی و صنعتی شده است.

کربن فعال چه تأثیری بر آب می‌گذارد؟

کربن از قرار گرفتن مواد ریزی روی هم تشکیل شده است. این کربن با قرار گرفتن در شرایط دمایی مشخص فعال می‌شود و قدرت جذب بالایی دارد.  پس از حرارت دادن زغال ذره‌های ریز و درشتی ایجاد می‌شود که مواد آلاینده آب را می‌گیرد. این کربن‌ها که در آب استفاده می‌شوند به دو شکل پودری و گرانولی مورد استفاده است که هرکدام مزایا و ویژگی منحصربه‌فرد خود را دارند.

فیلتر رزین چیست؟
مطالعه بیشتر

استفاده از کربن فعال شده باعث می‌شود که آلاینده‌های که موجب تغییر در رنگ و بوی آب می‌شوند را به خود بگیرد. در واقع در شکل فیزیکی آن کربن همچون صافی عمل می‌کند که مانع ورود آلاینده می‌شود. در نتیجه آب خروجی، تصفیه شده است.

کربن فعال چه نوع آلاینده‌های را از بین می‌برد؟

امروزه در بیشتر منازل به دلیل وجود مواد آلاینده در آب شهری از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌شود. وجود فیلتر کربن فعال در دستگاه تصفیه باعث نابود شدن بو، کلر، بنزن و بسیاری از مواد مضر که باعث به خطر انداختن سلامتی افراد می‌شود را از بین می‌برد. کربن نه تنها به سلامتی آسیب نمی‌رساند بلکه حتی موجب می‌شود آب طعم بهتری داشته باشد و آبی شفاف و زلال را در اختیار شما قرار می‌گیرد.

کشاورزی

به دلیل جذب بالا و قیمت پایینی که کربن اکتیو دارد در اکثر صنعت ها کاربردی است به همین علت در بخش کشاورزی در زمینه های مختلفی استفاده می شود.

 • افزودنی خوراک دام
 • آفت کش
 • جذب رنگدانه های رنگ قهوه ای از کنسانتره انگور سفید

در این حوزه ها از کربن اکتیو استفاده می شود.

کاربرد کربن اکتیو در آرایشی و بهداشتی

کربن اکتیو یا کربن فعال یکی از مواردی است که امروزه در داروخانه و مراقبت های پوستی کاربرد دارد. کربن فعال یک جذب کننده بسیار قوی است و برای سم زدایی مفید واقع شده است. این ماده سموم را به خود جذب می کند و به آنها اتصال پیدا می کند. این ماده می تواند چربی ها، سموم، باکتری ها و کثیفی را خنثی کرده و جلوی وارد کردن صدمه توسط آن ها را بگیرد.

پاکسازی صورت با کربن فعال

کاربرد کربن فعال برای پوست

کربن اکتیو برای پوست چه فوایدی دارد؟

در طول روز ممکن است در منافذ پوست شما چربی و آلودگی جمع شود و در نتیجه ضرر زیادی برای سلامتی انسان دارد و باعث سیاه شدن چهره می شود. کربن فعال می تواند این کثیفی ها را از پوست و منافذ پاک کند و با باعث پاکسازی شود. بعد از پاکسازی پوست احساس تازگی پیدا کرده و شفاف تر می شود.

کاهش چربی پوست های چرب با کربن اکتیو

کربن فعال می تواند چربی پوست شما را تنظیم کند، ذغال فعال می تواند چربی زائد پوست را جذب و پوستی نرم را به شما بدهد. با دوبار استفاده در هقته می توان چربی پوست را کاهش داد. اگر دارای پوستی خشک هستید ازاین کربن فعال استفاده کنید.

درمان جوش و آکنه با کربن اکتیو یا فعال

استفاده از کربن فعال باعث از بین رفتن جوش روی صورت می شود.

سفید کردن دندان با کربن اکتیو

سفید کردن دندان با کربن اکتیو

کاربرد کربن اکتیو برای دندان

استفاده از خمیردندان ها و دهان شویه های ذغالی بسیار افزایش یافته است. کربن فعال می تواند به سادگی تمامی جرم ها و پلاکها را از روی دندان ها پاک کند. البته باید توجه داشت که کربن فعال ماده ای سیاه رنگ است و می تواند روشویی و محیط اطراف را کثیف و آلوده کند، به همین دلیل در هنگام استفاده باید مراقبت کنید.

نحوه استفاده از ماسک ذغال برای صورت

توصیه می شود قبل از استفاده ابتدا صورت را شسته و خشک کنید. تمام موهای زائد روی آن را حذف کنید تا زمان برداشتن ماسک دردی نداشته باشید. مقداری از پودر ماسک را در یک کاسه کوچک ریخته و با یک برس تمیز به صورت خود بکشید. از استعمال ماسک ذغال در نزدیکی چشم و لب جلوگیری کنید زیرا پوست اطراف چشم و لب نازک است. به مدل ۷ تا ۱۰ دقیقه منتظر بمانید تا ماسک کاملا خشک شود. در این صورت احتمالا پوست شما احساس خارش یا کشش دارد.

ماسک ذغال برای بینی بسیار مفید و کاربردی است و تمام جوش های سرسیاه و کثیفی ها را از بینی شما حذف می کند. ناگفته نماند که از این کربن ها در فیلتر تصفیه آب نیز استفاده می شود .

کاربرد کربن فعال در داروسازی

کربن اکتیو در کرم های لایه بردار استفاده می شود و ماسک های آن با نام بلک ماسک یا ماسک سیاه در بازار موجود است. پوست انسان در طول روز در معرض آلودگی و گرد و غبارهای گوناگون قرار میگیرد. وجود این ماده در کرم های لایه بردار و ماسک ها موجب می شود تا این نوع آلودگی ها از سطح پوست پاک شود.

کربن فعال در ساخت ماسک تنفسی

این مواد علاوه بر کاربرد در ساخت ماسک های لایه بردار، در تهیه انواع ماسک تنفسی فیلتر دار N95 کاربرد دارند. همچنین از کربن های اکتیو در تئلید ماسک های دیگری چون ماسک تنفسی شش لایه، ماسک n99، ماسک تنفسی سوپاپ دار کربن اکتیو spc، ماسک تنفسی الکترونیکی nfk، ماسک سه لایه نانو، ماسک جراحی، ماسک ضد گرد و غبار و … استفاده می شود.

کاربرد کربن اکتیو در صنایع شیمیایی

ذغال اکتیو در ماسک های ضد گاز شیمیایی می تواند گازهای شیمیایی را از بین ببرد و آلاینده های هوا را پالایش کند. از ذغال فعال برای جداسازی کربوهیدرات، ماسک و فیلترهای هوای فشرده استفاده می شود.

صنایع غذایی و کربن اکتیو خوراکی

در صنعت غذایی رنگ بری قند و شکر موضوع مهمی است و بهترین ماده برای زنگ زدایی از آب میوه ها و همچنین بهبود طعم آن ها، کربن اکتیو است. در صورت کیفیت پایین ذغال نمی تواند آلایندگی محصولات خوراکی را به خوبی رفع کند. در این حوزه جدا از رنگ زدایی در فیلترهای بستر ثابت، ترکیبات آلی محلول را حذف کند و موجب کنترل بو و مزه قندی مانند لاکتوز و فروکتوز می شود و این مواد از کاربردهای کربن فعال خوراکی است.

کاربرد کربن اکتیو تصفیه طلا

با توجه به خاصیت جذب بالای کربن اکتیو از آن برای بازیافت طلا استفاده می کنند. برای این کار ابتدا با اضافه کردن کربن فعال، سیانید را حذف کرده و در نهایت کربن با استفاده از محلول ۱ درصد سدیم هیدروکسید و سانید از طلا جدا می شود.

آب دریا خزر شور است یا شیرین؟
مطالعه بیشتر

استفاده در تصفیه آب آکواریوم

برای بهبود کیفیت آب در آکواریوم ها می توان از کربن فعال استفاده کرد. این فعالسازی موجب بهبود آب برای ماهی ها و سلامت آن ها می شود.

کاربرد در صنعت پزشکی

این ماده به‌ طور ویژه در مورد اختلالات مربوط به سیستم گوارش، کاربردهای فراوان دارد. از آن برای درمان مشکلات گوارشی، اسهال حاد به دلیل مصرف دارو ها، سم هایی شیمیایی، کاهش نفخ معده و رفلاکس آن می توان استفاده کرد.

انواع کربن اکتیو

کربن اکتیو یا فعال از نظر شکل ظاهری به سه گروه تقسیم بندی می شوند که عبارتند از: کربن فعال گرانولی،کربن فعال پودری، کربن فعال میله ای. در گذشته شناخت و آگاهی نسبت به کربن اکتیو و ویژگی های آن وجود نداشت. با گذشت زمان، ویژگی های این ماده شناخته شد و به مرور در صنایع مختلف به خصوص تصفیه آب خانگی، تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب و فیلتر تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفت. به گونه ای که امروزه این ماده جزء پرکاربردترین مواد شیمیایی محسوب می شود.

ذغال اکتیو پودری (PAC) (Powdered Activated Carbon)

اندازه ذرات کربن فعال پودری (PAC) از ۰.۱۸ میلی‌متر کمتر است. کربن اکتیو پودری عمدتاً به صورت مایع و برای تصفیه گازهای دودکش استفاده می‌شود. ذرات کربن فعال پودری از کربن فعال دانه‌ای میلی‌متری آسیاب می‌شوند و در مقایسه با کربن‌هایی با اندازه ذرات بزرگ‌تر، سریع‌تر عمل کرده و ظرفیت بیشتری برای حذف آلاینده‌ها دارند.

کربن اکتیو پودری را می‌توان برای مواردی مانند پاکسازی شکوفایی جلبک‌ها و نشت‌های صنعتی که آب‌های ورودی شهری را آلوده می‌کند، استفاده کرد. برای حذف این آلاینده‌ها کربن اکتیو پودری را به واحد ته‌نشینی فرآیند شفاف‌سازی اضافه می‌کنند. همچنین از این کربن اکتیو می توان در  ساخت فیلتر کربنی استفاده کرد.

کربن اکتیو گرانولی (GAC) (Granular Activated Carbon)

کربن اکتیو گرانولی دارای ذرات نامنظم با اندازه‌های 0.2 تا 5 میلی‌متر است. این نوع در هر دو فاز مایع و گاز استفاده می‌شود. نسخه GAC بیشتر در تصفیه آب استفاده می‌شود و مواد محلول در آب را جذب می‌کند.

کربن اکتیو گرانولی آلاینده‌ها با غلظت کمتر از حد تشخیص تحلیلی را حذف می‌کند و در مقایسه با پودر، تنها به حدود یک چهارم مقدار کربن نیاز است.

گرانول‌های کربن بسیار بزرگ برای کنترل سولفید هیدروژن فاضلاب شهری و سایر بوها استفاده می‌شود. این اشکال نسبتاً بزرگ کربن فعال، جریان‌های گاز را قادر می‌سازد تا بدون ممانعت از بسترهای کربنی عبور کنند. این باعث کاهش استفاده از فن‌ها و انرژی لازم برای دمیدن جریان‌های گاز در بسترهای تنگ می‌شود. همچنین کربن‌های معمولی و کاتالیزوری برای کنترل بوی هیدروژن سولفید استفاده می‌شوند. کربن‌های کاتالیزوری با اکسیداسیون، سولفید هیدروژن را به اسید سولفوریک تبدیل می‌کنند. اسید سولفوریک روی این کربن کاتالیزوری با آب شسته شده و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کربن فعال میله ای یا کبریتی (Extruded Activated Carbon)

ذرات کربن اکتیو اکسترود شده استوانه‌ای شکل با قطرهای ۰.۸ تا ۵ میلی‌متر هستند. به دلیل افت فشار کم، استحکام مکانیکی بالا و محتوای گردوغبار کم استفاده می‌شوند. لازم به ذکر است که کاربرد کربن فعال استوانه ای در فاز گازی است.

تفاوت کربن معمولی با کربن فعال

کربن یا ذغال همان ماده سیاه رنگی است که از چوب کاملا سوخته به دست می‌آید و این در حالی است که مفهوم «فعال» زمانی به مفهوم «کربن» افزوده می‌شود که طی فرآیندی آماده جذب مولکول‌های گازی و مایع می‌شود. اگر به ساخت کربن فعال در خانه علاقه دارید می‌توانید پس از سوزاندن ۳ الی ۵ ساعته چوب‌ها آن‌ها را به ذغال تبدیل کنید و سپس آن‌ها را با کوبیدن به پودر ذغال تبدیل نمایید. در قدم بعدی ۲۴ ساعت آن را معرض هوا قرار دهید تا به صورت کامل خشک شوند.

پس از خشک شدن به این پودر ذغال، محلول کلسیم کلرید یا آبلیمو اضافه کنید و کاملا آن‌ها را ترکیب نمایید. پس از گذشت ۲۴ ساعت پودرها ته‌نشین می‌شوند که در این حین باید محلول مایع را تا حد امکان از پودرها جدا کنید و در آخر این محلول را به مدت ۳ ساعت حرارت دهید تا کربن فعال شما آماده شود. البته ناگفته نماند که برای فعال‌سازی کربن روش‌های شیمیایی نیز وجود دارد که در آن به موادی چون ذغال سنگ نیاز خواهید داشت که پس از ترکیب با مواد شیمیایی دیگر، آن را به شکل خمیر در می‌آورند و این خمیر را در معرض حرارت ۵۰۰ الی ۸۰۰ درجه سانتی‌گرادی قرار می‌دهند تا کربن فعال آماده شود.

تعویض کربن اکتیو

کربن اکتیو برای همیشه دوام نمی‌آورد و نیاز به تعویض دوره‌ای با کربن تازه بکر یا فعال شده دارد. منافذ یا فضاهای جذب فیزیکی کربن فعال که حجم‌هایی به اندازه نانومتر بین پلاکت‌های گرافیتی هستند، در نهایت پر شده و دیگر قادر به حذف مواد جذبی نیستند و این زمانی است که باید برای تعویض کربن اکتیو اقدام کرد. پس از چندین چرخه فعال‌سازی، کارایی کربن فعال شده کاهش یافته و باید با کربن تازه و بکر جایگزین شود.

برند های کربن اکتیو

در خصوص برند های سازنده این محصول، بسیاری از شرکت ها و کارخانه های صنعتی، اقدام به تولید این محصول می کنند. در ادامه به معرفی کربن فعال ایرانی و خارجی می پردازیم:

 • کربن فعال چینی (کربن فعال نوریت چینی)
 • کربن اکتیو جاکوبی Jacobi چینی
 • کربن فعال جاکوبی سوئد
 • زغال فعال رفسنجان
 • کربن فعال آلمانی
 • زغال اکتیو هندی
 • کربن های اکتیو اصفهان
 • کربن اکتیو ادلر (Adler) اتریش

راهنمای خرید کربن اکتیو

به هنگام خرید انواع کربن اکتیو، به نکات زیر بسیار توجه کنید:

 • ساختار منافذ
 • میزان سختی و سایش
 • خواص جذبی
 • چگالی ظاهری
 • میزان رطوبت
 • خاکستر موجود
 • مقدار PH
 • اندازه ذرات
 • قیمت کربن فعال

عواملی که بر قیمت کربن فعال تاثیر میگذارد عبارتند از:

 • نوع کربن فعال
 • کاربرد کربن فعال
 • کیفیت و مرغوبیت آن
 • اصل بودن کربن فعال

کربن فعال از کجا بخریم

مطمئنا پس از آن که با کاربردهای بسیار زیاد کربن فعال آشنا شدید، به دنبال مرکزی معتبر برای خرید کربن فعال هستید. خوشبختانه امروزه به دلیل نیازهای پزشکی و صنعتی به راحتی می‌توان کربن فعال را در انواع مختلف برندهای خارجی و ایرانی در بازار خریداری نمود. البته ناگفته نماند که قیمت کربن فعال برندهای خارجی در مقایسه با نمونه‌های ایرانی آن کمی گران‌تر است. به طور کلی مراکز فروش اینترنتی مختلفی نیز در زمینه فروش کربن اکتیو، فعالیت دارند که به هنگام انتخاب این فروشگاه‌ها باید به عواملی همچون نماد اعتماد الکترونیک توجه داشته باشید تا کربن فعال خریداری شما دارای مرغوبیت خوبی باشد و در دام افراد کلاهبردار و سودجو گرفتار نشوید.

معرفی کامل اینچ‌ های فیلترهای تصفیه آب
مطالعه بیشتر

به طور کلی با توجه به افزایش میزان مصارف صنعتی کربن فعال، امروزه بسیاری از فروشگاه‌های معتبر همچون مجموعه پالایه سازان، برای تولید محصولات با کیفیت خود از این کربن فعال کمک می‌گیرند و اگر هدف شما استفاده از آن در دستگاه‌های تصفیه آب، ماسک و غیره است به راحتی و همچنین با صرف هزینه کم می‌توانید به طور مستقیم اقدام به خرید فیلترهای کربنی نمائید و نگرانی خاصی از بابت کیفیت کربن فعال به کار رفته در آن نداشته باشید.

مطمئنا یکی از پارامترهای دخیل در شناخت مجموعه‌های معتبر فروش کربن فعال، برخورداری آن مجموعه از یک تیم پشتیبانی قدرتمند است و به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که قبل از اقدام به خرید کربن فعال حتما به بخش پشتیبانی مجموعه مورد نظر مراجعه کنید و نحوه پاسخگویی تیم پشتیبانی فروشگاه مورد نظر را بسنجید.

نکته طلایی در خرید کربن فعال

در این مقاله از پالایه سازان به بررسی کربن فعال و کاربردهای مختلف آن پرداختیم و همان طور که مشاهده کردید، کربن فعال امروزه به یکی از مواد مفید در عرصه تصفیه آب، هوا و پزشکی تبدیل شده و دارای انواع مختلفی همچون کربن فعال پودری و گرانولی است. تاثیر این کربن‌های فعال در فیلترهای کربنی تصفیه آب به قدری بالا است که به جرات می‌توان گفت بخش اعظمی از آلودگی‌های موجود در درون آب به وسیله این صافی از بین رفته و آب تصفیه شده به وسیله این فیلتر در دسته شفاف‌ترین آب‌ها قرار می‌گیرد که دارای طعم بسیار دلچسبی است و به هنگام استفاده از این فیلتر دیگر نگرانی خاصی از بابت بوی نامطبوع آب نخواهید داشت؛ چراکه یکی از کاربردهای دیگر این فیلتر از بین بردن چنین بوهایی است.

پالایه سازان؛ کارخانه تولید انواع فیلتر کربنی

برای کسب بهترین نتیجه در فرآیند پاکسازی آب، باید بهترین و مطمئن‌ترین تولیدات انتخاب و خریداری شود. مجموعه پالایه سازان مفتخر است تا با ارائه بهترین محصولات، اعتماد و اطمینان خاطر مشتریان خود را جلب کند. فروش محصولات با کیفیت و اورجینال، تضمین کیفیت کالا و خدمات پس از فروش، این کارخانه را به یکی از مطرح‌ترین تولیدکنندگان و فعالان حوزه تصفیه آب تبدیل کرده است.

سوالات پر تکرار در رابطه با کربن فعال

کربن فعال یا کربن اکتیو چیست؟

شکل خامی از گرافیت که در ساخت مغزهای سربی مداد می توان آن را دید. کربن اکتیو (زغال چوب فعال) قوی‌ترین نیروهای جذب فیزیکی یا بالاترین حجم تخلخل جذب را در بین مواد شناخته شده برای بشر دارد.

کربن فعال در کجا استفاده می شود ؟

کربن اکتیو در صنعت به کار برده می‌شود و در پرداخت فلزات و تصفیه محلول‌های آبکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای معالجه مسمومیت و مصرف زیاد دوزهای دارو به‌صورت خوراکی کاربرد دارد.

کربن اکتیو همان کربن فعال است ؟

کربن اکتیو همان کربن فعال است که به‌ شکل پودری سیاه‌رنگ و از جنس زغال استخوان، زغال‌سنگ نارس، پوست نارگیل و یا خاک ‌اره تولید می‌شود. رایج‌ترین کاربرد کربن اکتیو در تصفیه آب، فاضلاب صنعتی و تجاری است. این کربن فعال توانایی حذف مجموعه وسیعی از آلاینده‌ها را در جریان آب و فاضلاب دارد

کربن اکتیو برای پوست ضرر دارد؟

خیر، کربن اکتیو برای از بین ‌بردن آکنه و جای نیش حشرات استفاده می‌شود و باعث پاکسازی پوست می‌شود. این ماده قوی توانایی حذف سموم از روی پوست را دارد. ماسک‌های زغالی موجود در بازار برای همین ساخته شده‌اند و به ‌آرامی باعث لایه‌برداری پوست می‌شوند؛ اما مصرف بیش از حد آن نیز می‌تواند برای پوست ضرر داشته باشد.

قرص کربن اکتیو چه کاربردی دارد؟

در بسیاری از کشورها از قرص کربن اکتیو برای درمان اسهال، نفخ شکم و سوءهاضمه استفاده می‌کنند؛ اما زغال فعال هیچ تأثیری روی گاز روده و اسهال نداشته و از نظر پزشکی این قرص‌ها اثر چندانی روی مسمومیت ناشی از بله موادی مانند اسید بوریک و فرآورده‌های نفتی ندارد و مانع جذب مواد شیمیایی به بدن نمی‌شود.

تفاوت کربن فعال با کربن خام در چیست؟

تفاوت بین کربن اکتیو و کربن معمولی در این است که کربن اکتیو ظرفیت جذب بیشتری نسبت به کربن معمولی دارد. کربن فعال بیش از ۲۵۰۰ کاربرد تجاری دارد. اکثر کارخانه‌های فاضلاب از کربن برای تصفیه آب و هوای خروجی از تاسیسات استفاده می‌کنند.

کربن اکتیو یک ماده جاذب جامد خنثی است که معمولاً برای حذف آلاینده‌های مختلف و محلول از آب و فرایند جریان‌های فاز گاز استفاده می‌شود و تقریباً از هر ماده اولیه حاوی کربن، از جمله پوسته نارگیل و اعضای خانواده زغال سنگ می‌توان کربن اکتیو تولید کرد.

کربن اکتیو متخلخل، ارزان و به آسانی برای استفاده به عنوان جاذب در دسترس است و سطح وسیعی را برای حذف آلاینده‌ها فراهم می‌کند. کربن اکتیو به دلیل ویژگی‌های کمیاب خود، دارای توانایی استثنایی در جذب آلاینده‌های محلول در آب است که شامل گونه‌های مزه‌دار، بودار، رنگی و سمی است و از این رو در کارخانه‌های تصفیه آب و استخرها به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

🎯 کاربرد تصفیه آب خانگی و صنعتی، صنایع غذایی و لبنی، صنعت پزشکی، داروسازی، لوازم آرایشی و بهداشتی
💎 مزایا حذف ترکیبات آلی، حذف گازهای زائد، فیلترهای آب آشامیدنی، حذف طعم و بوی آب و مواد خوراکی، بازیابی طلا، حذف کلر و کلرامین
📌 انواع کربن اکتیو کربن پودری ( PAC)، کربن گرانولی GAC، کربن میله ای یا کبریتی EAC، کربن زغال چوب ACC
💰 قیمت نوع کربن فعال، کاربرد کربن فعال، کیفیت و مرغوبیت آن، اصل بودن کربن فعال
پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.