ردکردن این

فیلتر خانگی چیست؟

فیلتر خانگی چیست؟

فیلتر خانگی یکی از مواردی است که به طور غیرمستقیم، بر سلامتی انسان تاثیر می‌گذارد. ذهنیت ما راجع به فیلتر خانگی، حذف کردن مواد مضری است که به سلامتی انسان آسیب می‌رساند. در حال حاضر که آب‌های آشامیدنی از کیفیت چندان بالایی برخوردار نیستند، استفاده از فیلترهای خانگی امری ضروری برشمرده می‌شود. انواع این فیلترهای خانگی در بازار وجود دارند که انتخاب اصولی و صحیح آن‌ها به کاری دشوار تبدیل شده ‌است.

فرآیند فیلتراسیون، توسط دستگاه تصفیه آب و طی چندین مرحله انجام میشود. از جمله فیلتر هایی که به آن اشاره میکنیم:

  • فیلتر پروپیلن
  • فیلتر کربن فعال
  • فیلتر کربن بلاک
  • فیلتر مینرال
  • فیلتر ممبران
  • فیلتر کربن نهایی

در ادامه این مقاله از پالایه سازان، معرفی انواع فیلترهای خانگی، بهترین فیلترهای خانگی و نکاتی که بهتر است راجع به تعویض آن‌ها بدانید، در اختیارتان قرار می‌گیرد.

معرفی انواع فیلتر تصفیه آب خانگی

مدل های مختلف فیلتر تصفیه آب خانگی

آشنایی با انواع فیلترهای خانگی، تاثیر بسزایی در انتخاب یک فیلتر مناسب دارد. فیلترها انواع گوناگونی دارند و هر فیلتر تصفیه آب وظیفه‌ای مخصوص به خود را در هر مرحله‌ای بر عهده می‌گیرد. در ادامه به معرفی انواع آن می‌پردازیم:

1.  فیلتر خانگی پلی پروپیلن (فیلتر PP)

فیلتر پلی پروپیلن (فیلتر PP) فیلتری است که در مرحله اول تصفیه آب استفاده می‌شود. این فیلتر خانگی، آب مورد استفاده را از مواد درشت و ذرات معلق و شناور درون آب مانند شن، خاک، سنگ ریزه‌ها، جلبک و زنگ لوله‌ها پاک کرده و با جذب کردن به خود، پاکسازی می‌کند.

زمان تعویض فیلتر پلی پروپیلن، بین 3 الی 5 ماه است و اگر رنگ این فیلتر از سفید به نارنجی و قهوه‌ای تغییر پیدا کند، بدون توجه به فرا رسیدن 3 الی 5 ماه، باید فورا تعویض شود. این فیلتر که مواد شیمیایی و باکتری‌ها را از بین نمی‌برد، در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کاربرد بیشتری دارد.

2. فیلتر خانگی کربن فعال (UDF)

فیلتر کربن اکتیو یا فعال که به اختصار آن را (UDF) می‌نامند، مرحله دوم پاکسازی است. جنس این نوع فیلتر خانگی از زغال پوسته نارگیل است و مواد شیمیایی محلول در آب را پاکسازی می‌کند. فیلتر کربنی فعال، حشرات، آفت‌کش‌ها و باکتری‌هایی را از بین می‌برد که باعث تغییر در رنگ و طعم آب شده و بویی نامطبوع ایجاد می‌کنند. کلر ماده‌ای سمی است که بر سلامت انسان تاثیرات مضری بر جای می‌گذارد. وظیفه اصلی فیلتر (UDF)، حذف کلر آب است. این فیلتر باید پس از 6 الی 9 ماه تعویض شود.

3. فیلتر خانگی کربن بلاک (CTO)

فیلتر کربن بلاک یا بلک، از جنس زغال پوسته نارگیل و یا گردو، به شکل استوانه‌ای یک پارچه ساخته می‌شود. فیلتر کربن بلک، وظیفه فیلتر کربن اکتیو را تکمیل کرده و طعم کلر و بوی آن را از بین می‌برد. تصفیه آب بدون این فیلتر مهم امکان‌پذیر نبوده و فیلتر کربنی نقش مهمی در جریان تصفیه آب بر عهده می‌گیرد. فیلتر کربن بلک باید بعد از 6 الی 9 ماه تعویض شود.

4. فیلتر خانگی ممبران

چهارمین فیلتر پاکسازی، فیلتر ممبران است که وظیفه حذف مواد محلول موجود در آب را برعهده داشته و این ذرات را با دقت 0.0001 در آب از بین می‌برد. ذرات شناور، باکتری‌ها و ویروس‌ها اگر از 3 فیلتر قبلی عبور کرده باشند، در این فیلتر به طور کامل نابود می‌شوند. فیلتر خانگی ممبران باید بعد از 24 الی 36 ماه تعویض شود.

5. فیلتر مینرال

فیلتر مینرال یا معدنی ساز در فرایند تصفیه آب، املاح مورد نیاز بدن شامل منیزیم، پتاسیم، کلیسیم و ویتامین‌ها را از بین می‌برد. این فیلتر، میزان TDS آب را نیز تنظیم کرده و به سطح ایده‌آل می‌رساند. از دیگر ویژگی‌های این فیلتر، گوی‌های پوشیده شده از مواد معدنی است که این مواد معدنی مورد نیاز بدن از طریق فیلتر به آب افزوده می‌شوند. عمر فیلتر مینرال یا معدنی ساز با توجه به سختی آب، مابین 18 الی 24 ماه است.

6. فیلتر کربن نهایی

جنس فیلتر کربن نهایی مانند فیلتر UDF است. وظیفه دانه های کربنی این فیلتر، حذف بو و طعم نامطبوع آب بر اثر ماندگی آب در تانک ذخیره است و این فرآیند باعث می شود طعم آب گواراتر شود.

تهیه فیلتر خانگی تصفیه آب

بهترین فیلتر تصفیه آب

تمامی فیلترها، حتی بهترین فیلترهای موجود در بازار، طول عمر مشخصی دارند و پس از طی مدت زمانی مشخص، نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. لازم به ذکر است که هرچه میزان مصرف آب افزایش یابد، از طول عمر این فیلترها هم به دلیل استفاده مکرر، کاسته می‌شود و این موضوع کاملا طبیعی است. اگر آب مورد استفاده، از سختی زیادی برخوردار باشد، زمان کمتری برای تعویض فیلتر نیاز دارد.

قیمت فیلتر خانگی تصفیه آب چقدر است؟

قیمت فیلتر مرحله اول تصفیه آب

تمامی فیلترهای موجود در بازار با توجه به عملکرد و وظیفه‌شان، قیمت‌های متفاوتی هم دارند. برای مثال فیلتر ممبران مدل AQUA CLEAR، 388.000 تومان و فیلتر ممبران مدل l13، 161.000 تومان می‌باشد. برای تعیین قیمت فیلترهای خانگی، باید ابتدا دستگاه تصفیه آب مورد توجه قرار گرفته و سپس کارکردهای آن بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران و متخصصان و شرکت‌های حاضر در این زمینه، تماس گرفته و از قیمت‌ها باخبر شوید.

نکات مهم برای تهیه فیلتر تصفیه آب خانگی

شما قبل از خرید فیلتر تصفیه آب خانگی، باید با کارایی هر فیلتر آشنا شوید؛ بعضی از خریداران اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب 7 تا 8 مرحله ای می کنند ولی از کارایی فیلترها اطلاعاتی ندارند.

در دستگاه های تصفیه آب 7 مرحله ای، فیلترهای 6 و 7 عملکرد یکسانی دارند و شما باید بدانید که نباید از یک فیلتر در دو بخش استفاده کنید. اگر برای فیلتر شماره 6 دستگاه تصفیه آب، فیلتر مینرال انتخاب کرده اید، فیلتر شماره 7 نباید با شماره 6 یکسان باشد و می توانید از فیلتر قلیایی کننده آب، فیلتر نانو آنتی باکتریال و یا فیلتر UV تصفیه آب استفاده کنید.

اگر شما اطلاعات دقیقی از کارایی فیلترهای دستگاه تصفیه آب ندارید، بهتر است وظیفه نصب فیلتر و یا انتخاب مدل های فیلتر خانگی را به یک فرد کاربلد بسپارید و از او بخواهید تا اطلاعات بیشتری در مورد کاربرد فیلتر هر بخشی را در اختیار شما قرار دهد تا در زمان تعویض فیلترها، بتوانید به تنهایی فیلترهای دستگاه تصفیه آب را تعویض کنید.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

مناسب ترین زمان برای تعویض فیلتر خانگی

سه نکته مهم برای تعویض فیلتر خانگی وجود دارد که می توان به میزان مصرف آب، کیفیت آب و زمان استفاده از فیلتر اشاره کرد.

  • هر چقدر شما آب بیشتری  را تصفیه کنید، طول عمر فیلترها کمتر می شود؛
  • هر چقدر آب خانه شما سختی بیشتری داشته باشد، طول عمر فیلترها کمتر می شود؛
  • و در آخر هر چقدر شما از فیلتر بیشتر استفاده کنید، باید زودتر فیلتر خود را تعویض کنید.

تهیه بهترین فیلتر خانگی تصفیه آب با پالایه سازان

کاربرد هر فیلتر خانگی، متفاوت با سایر فیلترها است. به طور قطع نمی‌توان گفت فیلتر خاصی، بهترین فیلتر موجود در بازار است؛ چراکه تمامی فیلترها با توجه به نوع وظیفه‌شان از ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی برخوردارند. بهتر است فیلتر تهیه شده با توجه به نوع و برند دستگاه تصفیه خانگی انتخاب شده و سازگاری داشته باشد. تولیدکنندگان بسیاری در بازار داخلی و خارجی اقدام به تولید انواع فیلترها می‌کنند. مجموعه پالایه سازان، با نزدیک به یک دهه تجربه موفق در این حوزه، باکیفیت‌ترین و بهترین انواع فیلترهای خانگی، صنعتی، کربنی و دیگر انواع مختلف این محصول را تولید و به بازار مصرف عرضه می‌کند. در صورت تمایل، به وبسایت این مجموعه مراجعه کنید تا هرچه بیشتر با فرایند کاری پالایه سازان آشنا شوید.

پاسخ به پر تکرارترین سوالات شما در رابطه با فیلتر خانگی

ترتیب فیلترهای تصفیه آب خانگی چگونه است؟

دستگاه تصفیه آب خانگی به‌صورت 6 مرحله‌ای و 8 مرحله‌ای در بازار وجود دارد که ترتیب فیلترهای آن تقریباً شبیه به یکدیگر است. مرحله اول فیلتر پلی پروپیلن است که برای تصفیه رسوباتی مانند شن و ماسه کاربرد دارد. مرحله دوم فیلتر، کربن اکتیو فعال است که برای حذف کلر در آب کارایی دارد. در فیلتر سوم از کربن بلاک برای حذف مواد جانبی کلر استفاده می‌شود. فیلترهای ممبران، پست کربن خطی و مینرال از دیگر انواع فیلترهای تصفیه آب خانگی هستند.

هرچند وقت یکبار فیلتر خانگی را تعویض کنیم؟

برای تعویض فیلتر خانگی باید نهایت دقت را داشته باشید. چون اگر به‌موقع آن را تعویض نکنید، کیفیت آب تصفیه شده پایین می‌آید و در نهایت باعث خراب شدن دستگاه می‌شود. با تعویض نکردن فیلتر، رسوب به داخل پمپ نفوذ کرده و از عمر مفید آن می‌کاهد. برای تعیین مدت‌زمان تعویض فیلتر باید به کیفیت آب هر منطقه توجه کرد. اگر سختی آب در یک منطقه بیشتر باشد، باید زودتر نسبت به تعویض فیلتر اقدام کنید.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر