ردکردن این

انواع فیلترهای تصفیه آب صنعتی

انواع فیلترهای تصفیه آب صنعتی

انواع فیلترهای تصفیه آب صنعتی به همراه کاربردهای آنها و ویژگی‌هایی که دارند را در این مطلب مورد بررسی کامل و جامع قرار خواهیم داد. پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید. برای دستگاه‌های تصفیه آب از فیلترهای مختلفی استفاده می‌شود. این فیلترهای در بیشتر موارد شبیه یکدیگر هستند. هر کدام از آنها نیز وظیفه خاصی را برعهده دارند و باعث حذف آلاینده‌های متفاوتی نیز خواهند شد. این فیلترها نیز به مرور زمان نیاز به تعویض دارند. اگر به موقع این فیلترها عوض نشوند، آب ناسالم تولید خواهد شد و به فیلترهای دیگر و دستگاه آسیب خواهد رساند. شما می‌توانید خرید فیلترهای تصفیه آب را به صورت پک فیلتر تهیه کنید.

معرفی انواع فیلتر

فیلتر ممبران

فیلتر ممبران یکی از فیلترهای تصفیه آب صنعتی است که برای تصفیه آب خانگی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلتر وظیفه از بین بردن آلودگی‌ها آب را دارد. این آلودگی‌ها شامل: باکتری‌ها، میکروب‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها و دیگر آلاینده‌ها است. این مواد اگر وارد بدن شوند برای سلامتی انسان بسیار مضر خواهد بود. به عنوان مثال اگر انگل‌ها وارد بدن شوند در قسمت‌های مختلف تکثیر خواهند شد و ایجاد بیماری می‌کنند. به همین دلیل با استفاده از فیلتر ممبران می‌توانید جلوی این اتفاق را بگیرید. این فیلتر از چند لایه که ضخامت کمی دارند تشکیل شده و به صورت مارپیچ و حلقوی به دور لوله‌ای به شکل استوانه پیچیده شده است. فیلترهای تصفیه آب صنعتی از نوع ممبران می‌تواند تا 98 درصد آلاینده‌ها موجود در آب را از بین ببرد. 

فیلتر پلی پروپیلن در تصفیه آب صنعتی

برای از بین بردن مواد فیزیکی تقریبا بزرگ از فیلتر پلی پروپیلن یا PP استفاده می‌شود. موادی همانند شن‌ها، سنگ ریزه‌ها، ماسه، جلبک، اکسید آهن و لجن در بافت این فیلتر گیر خواهند کرد. الیاف پروپیلن باعث می‌شود ذرات نامطلوب شناور موجود در آب را جذب کند که به فیلتر الیافی هم معروف است. فیلتر نخ تابیده از یکی از انواع فیلتر الیافی به حساب می‌آید. از بین بردن مواد فیزیکی موجود در آب به خاطر اینکه در مراحل اول تصفیه آب باید صورت بگیرد به همین خاطر فیلترهای تصفیه آب صنعتی از نوع پلی پروپیلن را در همان مرحله اول روی دستگاه تصفیه آب نصب می‌کنند.

فیلتر پلی پروپیلن در تصفیه آب صنعتی
فیلتر پلی پروپیلن در تصفیه آب صنعتی
ذراتی که درشت هستند در قسمت بیرونی این فیلتر و ذرات ریزتر در قسمت درونی آن گیر خواهند کرد و از آب جدا می‌شوند. این فیلتر در تصفیه آب صنعتی به عنوان پیش تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایع بهداشتی، مواد غذایی و دارویی بیشتر از فیلتر پلی پروپیلن استفاده می‌شود. این فیلتر فقط عواملی فیزیکی آب را حذف می‌کند و هیچ تغییری در ساختار شیمیایی آن ایجاد نمی‌کند. به همین خاطر عمر مفید این فیلترها کوتاه بوده و بین 3 تا 6 ماه باید آن را تعویض کرد.

فیلتر کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک یکی از انواع فیلتر کربن است درواقع فیلتری است که از پوست گردو، نارگیل و مواد گیاهی تشکیل شده و به صورت استوانه یک تکه ساخته می‌شود. فیلتر پوست نارگیل که از کربن اکتیو فشرده شده ساخته شده، میلیون‌ها منفذ ریز داشته که زمانی آب از آن عبور می‌کند مواد نامطلوب مانند: بو، طعم و رنگ کدر آن را از بین می‌برد. فیلتر کربن بلاک یکی از فیلترهای تصفیه آب صنعتی است که استفاده از آن در تصفیه آب ضروری خواهد بود.

اگر از این فیلتر در تصفیه آب به کار گرفته نشود، تصفیه آن ناممکن بوده و باید در چرخه تصفیه آب حتما قرار بگیرد. اگر برای آب‌های شهری از این فیلتر استفاده می‌کنید باید هر شش ماه یکبار آن را تعویض نمایید.

فیلتر مینرال در تصفیه آب صنعتی

برای حفظ مواد معدنی در آب از فیلتر مینرال استفاده می‌شود. فیلترهایی که به آنها اشاره کردیم باعث از بین رفتن املاح موجود در آب می‌شوند که اگرچه آب سبکی را ایجاد می‌کنند اما بخش زیادی از املاح مفید آب را نیز از بین می‌برند.

فیلتر مینرال در تصفیه آب صنعتی
فیلتر مینرال در تصفیه آب صنعتی

فیلتر مینرال اما قادر است املاح مفید را به آب بازگرداند که به آن فیلتر قلیایی و یا فیلتر مواد معدنی نیز می‌گویند. اگر این سوال برایتان پیش آمده که فیلتر مینرال چگونه مواد معدنی که از بین رفته را دوباره به آب بازمی‌گرداند؟ باید بگوییم که این فیلتر همانند آبی که از روی سنگ‌های معدنی عبور می‌کند و آبی که از برف‌ها سرازیر می‌شود، شبیه سازی شده است. در فیلتر مینرال نیز از سنگ‌های معدنی استفاده شده که خاصیت این مواد را به آب برمی‌گرداند. موادی که در این فیلتر قلیایی وجود دارد شامل: پتاسیم، آهن و کلسیم است. خاصیت قلیایی بودن آب برای سلامتی بدن بسیار مفید بوده و باعث طول عمر انسان خواهد شد.

این فرآیند با تنظیم PH آب بوجود می‌آید که خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدسرطان پیدا می‌کند. در فیلترهای تصفیه آب صنعتی اگر از فیلتر مینرال استفاده شود باید بعد از دو سال آن را تعویض کنند.

فیلتر کربن پودری در تصفیه آب صنعتی

فیلتر کربن پودری در تصفیه آب صنعتی
فیلتر کربن پودری در تصفیه آب صنعتی

فیلتر کربن پودری جنس آن از پوست نارگیل بوده که بیشتر برای حذف حشرات و باکتری‌ها در داخل آب به کار می‌رود. این فیلتر همچنین مواد نامطلوب داخل آب را نیز از بین خواهد برد. در تصفیه خانه‌های شهری به دلیل مقایس بالای آب برای از بین بردن میکروب‌ها از مواد سم زدایی مانند کلر استفاده می‌کنند. اما همین کلر خود نیز یک ماده سمی بوده که به مرور زمان وارد بافت گوشتی و پوستی بدن می‌شود و سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد.

فیلتر کربن پودری قادر است این مواد سمی از جمله کلر آزاد موجود در آب را از بین ببرد. این فیلتر با ذرات بسیار ریز کربنی که دارند قابلیت جذب بالایی دارد و زمانی که آب از این ذرات بهم فشرده شده عبور می‌‌کند، مواد شیمیایی را جذب خواهد کرد. در فیلترهای تصفیه آب صنعتی برای این فیلتر از زغال چوب و یا زغال سنگ استفاده می‌‌کنند.

فیلتر یو اف UF

برای از بین بردن ارگانیسم‌های زنده موجود در آب باید از فیلتر یو اف استفاده شود. یکی از روش‌های جدید برای تصفیه آب استفاده از همین فیلتر است. در فیلترهای تصفیه آب صنعتی که این روزها در آن از فیلتر UF استفاده می‌شود، آب با عبور از این منافذ ریز میکروارگانیسم‌هایی که بزرگتر از این منافذ باشند را جذب کرده و از بین می‌برد. از این فیلتر علاوه بر تصفیه آب، در صنایعی مانند: پتروشیمی، پالایشگاه، تهیه مواد غذایی و همچنین صنایع دارویی نیز از آن بهره می‌برند.

فیلتر پست کربن

فیلتر پست کربن یا کربن نهایی در مرحله پنجم و همان مرحله آخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلتر بوی بد و مزه‌ی نامناسب آب را از بین خواهد برد. البته طعم و بوی نامناسب در این مرحله به دلیل ماندن منابع آب به صورت طولانی مدت است. در این مرحله آب از 4 فیلتر قبلی عبور کرده و تقریبا پاکسازی شده به همین خاطر آبی که فیلتر پست کربن عبور می‌کند آب سالمی خواهد بود.  پس عمر فیلتر پست کربن نسبت به سایر فیلترها بیشتر است. برای فیلترهای تصفیه آب صنعتی این فیلتر تا یک سال قابل استفاده بوده و در تصفیه آب خانگی تا دمای 50 درجه را تحمل خواهد کرد. اما آب با دمای بالاتر خاصیت فیلترینگ آن را کاهش می‌دهد.

جمع بندی

آب آشامیدنی یکی از عوامل مهمی است که روی سلامتی بدن انسان بسیار تاثیرگذار بوده به همین خاطر باید نسبت به سالم بودن آن اطمینان حاصل کنیم. یکی از راه‌های رسیدن به این هدف استفاده از فیلترهای تصفیه آب صنعتی و خانگی پالایه سازان خواهد بود که در این مطلب به انواع فیلترها اشاره کردیم. همچنین ویژگی‌های هرکدام را نیز مورد بررسی قرار دادیم. پس کامل با آنها آشنایی پیدا کردید و می‌توانید بهترین فیلتر را با توجه به نیاز خود خریداری نمایید.

مهم ترین مقالات
صفحات ما

فهرست دسته ها

مطالب اخیر