بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴

معرفی فیلتر فرابنفش تصفیه آب و کاربرد آن

فیلتر فرابنفش چیست و چه کاربردی در دستگاه تصفیه آب دارد؟ وجود دستگاه تصفیه آب برای بسیاری از خانه ها امری ضروری است. با وجود تصفیه های اولیه که در تصفیه خانه های اصلی شهرها اتفاق می افتد اما برخی املاح باز هم می توانند کیفیت آب را کاهش دهند. در بعضی از مناطق کشور تصفیه خانه های مدرن وجود نداشته و با کلر و مواد شیمیایی دیگر گندزدایی از آب های آشامیدنی صورت می گیرد. فیلتر فرابنفش در دستگاه های تصفیه آب منجر به حذف میکروب می شود و می تواند خیال مصرف کنندگان را از ویروس و باکتری ها راحت کند.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

فیلتر uv چیست؟

در فیلتر تصفیه آب با تابیدن اشعه های فرابنفش آلاینده های میکروبی مانند ویروسها از بین رفته و این دستگاه موجب حذف میکروب از نوع باکتری و دیگر میکروارگانیسم ها می شود. در اکثر دستگاه تصفیه آب خانگی به صورت کارخانه ای فیلتر uv نصب نمی شود و اگر در مواردی خاص احتیاج به نصب این فیلتر باشد به راحتی نمی توان به دستگاه اضافه کرد. به طور کلی تصفیه آب به شکل عمومی دارای 5 مرحله پاکسازی است.

مهم ترین مرحله تصفیه آب در مرحله 4 است که با وجود فیلتر ممبران 99 درصد میکروب و سم و ذرات از آب جدا می شود. در مرحله 5 عملیات پاکسازی ادامه پیدا می کند. البته باید این را دانست که معمولا در همین چرخه عمومی تصفیه، آلاینده های میکروبی و بیماری زا از بین می روند اما اگر وجود میکروارگانیسم ها و میکروبها در آب بعضی مناطق بالاتر از میزان نرمال بقیه مناطق باشد، حتما باید از فیلتر uv برای حذف میکروب به عنوان مرحله مازاد استفاده شود.

البته این فیلتر فقط بابت احتمال آلودگی میکروبی آب شهری نیست و گاهی آب در خود مخزن تصفیه جمع و ذخیره می شود. ممکن است این آب هم آلوده شود چراکه مدت زیادی در مخزن دستگاه باقی مانده است. وجود فیلتر uv کمک می کند که قبل از استفاده از آب مخزن مجددا پاکسازی شود.

عملکرد فیلتر فرابنفش تصفیه آب خانگی

استفاده از امواج فرابنفش به جهت میکروب کشی سابقه یک قرن دارد و چیز جدیدی نیست اما ممکن است در بسیاری از شهرهای ایران و حتی دنیا با کمک کلر سعی در حذف میکروب کنند. روش کار فیلتر فرابنفش کشتن میکروب ها و ویروس ها نیست؛ بلکه با امواج فرابنفش DNA میکروب ها دچار تغییرات شده و به همین دلیل قدرت بیماری زایی خود را از دست می دهند و به عبارتی دیگر نمی توان آنها را به چشم عامل بیماری زا نگاه کرد.

فیلتر کارتریج صنعتی
مطالعه بیشتر

معمولا در فیلترهای فرابنفش از لامپ uv استفاده می شود که طول موجی حدود 200 تا 300 نانومتر از خود ساطع می کند و به این ترتیب روی ساختار ژنتیکی میکروارگانیسم ها تاثیر میگذارد. نور این لامپ از طریق بخارات و یا ترکیبات جیوه دار حاصل می شود. اینکه چه مقدار طول موج از لامپ ساطع شود بستگی به غلظت جیوه و فشار آن دارد. در دستگاه های تصفیه، آب در اطراف لامپ حاوی جیوه گردش کرده و به این ترتیب عملیات حذف میکروب اتفاق می افتد. برای جلوگیری از خطر تشعشعات uv لامپ را در داخل محفظه و یا غلاف های باریک فلزی قرار می دهند و آب در اطراف این غلاف به حرکت در آمده و استریل می شود. معمولا لامپ های uv بلند و باریک هستند تا آب زمان بیشتری را در اطراف اسپری کرده و اثرگذاری امواج بیشتر شود.

زمان تعویض فیلترuv فرابنفش

مهم ترین اصل برای نگهداری و حفظ کیفیت آب تصفیه شده در دستگاه ها تعویض فیلتر تصفیه آب می باشد. همانطور که می دانید دستگاه تصفیه آب خانگی با هر برندی که باشد از چند نوع فیلتر مختلف تشکیل شده است که هرکدام از این فیلترها باید طی زمان مشخصی تعویض شوند. در غیر این صورت نمی توانند عملکردی مانند روز اول داشته باشند. البته در مورد فیلتر فرابنفش کمی استثنا است. این فیلترها از دو قسمت لامپ و اداپتور تشکیل شده اند که اگر این دو قسمت بسوزند باید آنها را تعویض کرد و تا زمانیکه لامپ یا آداپتور مشکلی نداشته باشد یا نسوخته باشد احتیاجی به تعویض نیست.

نحوه تعویض فیلتر فرابنفش

 • دستگاه تصفیه را از برق بکشید.
 • اجازه دهید دستگاه چند دقیقه ای خاموش باشد تا خنک شود.
 • درپوش پلاستیکی که روی محفظه استیل قرار دارد را بیرون بیاورید و لامپ یو وی را خارج کنید.
 • دو سوکت برق را از دو سر لامپ قدیمی جدا کنید.
 • دو سوکت برق را به لامپ جدید وصل کنید و لامپ را داخل محفظه استیل جایگذاری کنید.
 • درپوش پلاستیکی را سر جای خود برگردانید و آداپتور uv را به برق بزنید.
افزایش فشار آب بدون پمپ
مطالعه بیشتر

مزایای فیلتر فرابنفش در دستگاه تصفیه آب

سیستم فیلتر فرابنفش علاوه بر استفاده در دستگاه های تصفیه آب خانگی در صنعت هم کاربرد دارد. با توجه به اینکه وظیفه اصلی این فیلتر حذف میکروب و استریل کردن است، میتوان از آن برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد. چند نمونه از مهم ترین مزایای استفاده از فیلتر فرابنفش را در اینجا ذکر می کنیم:

 1. با توجه به عملکرد خوب و مفید این فیلتر انرژی برق چندانی مصرف نمی کند.
 2. بدون اینکه طعم و رنگ آب را تغییر دهد آن را پاکسازی می کند.
 3. روند تصفیه و استریل سازی با این فیلترها بسیار ساده و آسان است و وقت زیادی نمی گیرد.
 4. آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی کند.
 5. عمری طولانی دارد و نیازی به تعویض در کوتاه مدت نیست.
 6. به صورت اتوماتیک وار عملیات میکروب زدایی را انجام می دهد.
 7. با تمام فیلتر ها و دستگاه های تصفیه آب هماهنگ است.

در نهایت می توان گفت که وجود فیلتر فرابنفش هیچگونه ضرری ندارد و بیماری زا نخواهد بود. توجه داشته باشید که نوشیدن آب گوارا و سالم به تدریج باعث سلامتی و جلوگیری از سنگ کلیه در بدن می شود.

شرکت پالایه سازان تولیدکننده انواع فیلتر تصفیه آب در کشور است. برای آشنایی و خرید انواع فیلتر تصفیه آب مانند فیلتر کربنی، فیلتر مینرال، فیلتر الیافی، فیلتر لباسشویی و فیلتر یخچالی کلیک کنید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5
× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.