بزرگ ترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴

با چه فیلتری سرب موجود در آب آشامیدنی حذف می‌شود؟

آیا می‌دانید سرب یکی از آلاینده‌های مضر و معمول در آب‌های عمومی است؟ سرب چه تأثیری روی سلامتی ما دارد؟ در صورت آلودگی آب، با چه فیلتری سرب موجود در آب آشامیدنی حذف می‌شود؟ چه روش‌هایی برای حذف سرب از آب وجود دارد؟ با هم به بررسی پاسخ این سؤالات خواهیم پرداخت. سرب یکی از مواد آلاینده‌ای است که در منابع آب ما به‌ وفور یافت می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات زیست‌ محیطی و بهداشتی به شمار می‌رود. اخیراً به میزان سرب موجود در آب عمومی، بسته به منطقه‌ای که مردم در آن زندگی می‌کنند، توجه بسیاری می‌شود. البته آلاینده‌های دیگری هم در آب آشامیدنی وجود دارد که تهدیدی جدی برای سلامتی ما هستند؛ اما در این مقاله، تمرکز اصلی ما بر روی سرب است. سرب یکی از موادی است که سال‌ها پیش به طور گسترده در مصالح ساختمانی و خط‌های لوله آب استفاده می‌شد. ازآنجایی‌ که سیستم خط لوله حتی پس از گذشت چندین سال ممکن است تغییر نکرده باشد، تخریب مواد لوله مقادیر زیادی سرب را وارد منبع آب می‌کند. این نوع از آلودگی، تأثیر بسزایی روی سلامتی عمومی بدن ما خواهد گذاشت اما می‌توان با روش‌هایی، سرب آب را از بین برد. اگر شما نیز به سلامتی آب آشامیدنی خود اهمیت داده و می‌خواهید بدانید که با چه فیلتری سرب موجود در آب آشامیدنی حذف می‌شود، ادامه این مطلب از بلاگ وب‌ سایت پالایه سازان را از دست ندهید. 
آنچه در این مقاله می خوانیم:
🎯 روش‌های مؤثر حذف سرب از آب اسمر معکوس، فیلتر کربنی، تقطیر آب
💎 عوارض تأخیر در رشد ذهنی و جسمی، کاهش ضریب هوشی، اختلال توجه و تمرکز
📌 انواع فیلتر کربن برای حذف سرب فیلتر کربن اکتیو، کربن بلاک

تاثیرات سرب در سلامتی بدن

سرب یک نوروتوکسین است که باعث اختلالات مغزی و آسیب شدید به کلیه‌ها می‌شود. این ماده شیمیایی همچنین به گلبول‌های قرمز و دیواره‌های عروق خونی آسیب می‌رساند. ورود سرب به بدن به‌خصوص برای زنان باردار بسیار خطرناک بوده و زندگی جنین و حتی نوزاد تازه‌ متولد شده را تهدید می‌کند. سرب همچنین می‌تواند منجر به آسیب جدی به سیستم عصبی در کودکان زیر 7 سال شده و ناهنجاری و ناتوانی‌های زیادی از جمله موارد زیر را در آن‌ها به وجود آورد.

  1. تأخیر در رشد ذهنی و جسمی
  2. کاهش ضریب هوشی
  3. اختلال توجه و تمرکز
  4. مشکلات مربوط به رفتار عمومی
  5. آسیب به مغز و سیستم عصبی

حالا که تا حدی با مشکلات و عوارض سلامتی سرب در بدن انسان آشنا شدیم، بیایید ببینیم که با چه فیلتری سرب موجود در آب آشامیدنی حذف میشود. 

چگونه سرب وارد آب می شود؟

علت شایع وجود سرب در آب آشامیدنی می تواند شامل آلودگی سرب ناشی از مراکز تصفیه آب، لوله کشی آب منازل، اتصالات برنجی برخی از سیستم های پمپی یا صافی و … باشد. از همین رو بهتر است با استفاده از فیلتر های محافظ سرب، این ماده خطرناک را از آب جداسازی کنید.

آیا می‌توان سرب را از آب حذف کرد؟

خوشبختانه، سرب را می‌توان از آب آشامیدنی حذف کرد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای حذف سرب از آب، استفاده از فیلتر تصفیه آب پس از شناسایی منبع آلودگی و تشخیص غلظت سرب در منابع آب است. در واقع، تشخیص وجود سرب، اولین و مهم‌ترین مرحله برای حذف این ماده مضر در آب است. آلوده شده آب شهری با سرب، در تمام خط هدایت آب ممکن است به وجود آید و احتمال این که آب‌لوله‌کشی خانه شما به این ماده آلوده باشد، کم نیست. بنابراین اگر از منبع آب شهری برای نیاز خود استفاده می‌کنید، هیچ کاری برای تمیزکردن آن ندارید، مگر این که از روش‌هایی برای حذف آن استفاده کنید.

در ادامه این مطلب، سعی می‌کنیم تا بهترین و مؤثرترین روش‌های حذف سرب از آب آشامیدنی را به شما توضیح دهیم. 

روش‌های مؤثر حذف سرب از آب

نصب فیلتر آب برای حذف سرب، آسان‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید، اما یافتن فیلتر مناسب می‌تواند بسیار سخت باشد. قبل از این که ببینیم با چه فیلتری سرب موجود در آب آشامیدنی حذف میشود، 3 روش اصلی تصفیه آب برای حذف سرب را بررسی می‌کنیم. به‌طور کلی، سه روش مؤثر برای حذف سرب از آب آشامیدنی وجود دارد که عبارت است از:

1.روش اسمز معکوس برای حذف سرب در آب

اسمز معکوس، پرکاربردترین و ارزان‌ترین روش برای کاهش سطح سرب موجود در آب و حتی حذف کامل آن از آب است. البته اسمز معکوس کامل به‌صورت تجاری در دسترس عموم نیست زیرا بسیار گران بوده و فقط توسط واحدهای دستگاه تصفیه آب پیشرفته استفاده می‌شود. اما برآیند اسمز معکوس جزئی که اکثر شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های تصفیه آب آن را در اختیار شما قرار می‌دهند، ارزان‌تر بوده و تا 95 درصد سرب را از آب حذف می‌کند.

روش اسمز معکوس، همان فرآیندی است که در اکثر فیلترهای پالایه سازان از جمله فیلترهای ممبران و فیلتر نخ تابیده، استفاده می‌شود. 

2. استفاده از فیلتر کربن فعال برای حذف سرب آب

فیلتر کربن فعال فلزات سنگین مانند سرب، منیزیم و بسیاری از آلاینده‌های مضر دیگر را جذب می‌کند. این نوع فیلترها همچنین طعم و بوی بدن آب را نیز از بین می‌برند. البته ممکن است فیلتراسیون کربن سرب را به طور کامل حذف نکند. کارتریج‌های فیلتر به‌سرعت پر شده و نیاز به تعویض مکرر دارند. 

انواع فیلتر کربن

  1. فیلتر کربن بلاک
  2. فیلتر کربن گرانول

3. تقطیر برای حذف سرب آب

تقطیر، آب تقریباً خالص را برای مصرف شما فراهم می‌کند. این روش در حذف سرب از آب، حتی پس از مدت‌زمان طولانی‌تر، کاملاً مؤثر است و نیاز به تعویض فیلترها نیز ندارد. اما، تقطیر یکی از گران‌ترین و زمان‌برترین روش‌ها برای حذف سرب از آب است و سایر روش‌ها برای شما ارزان‌تر تمام می‌شود. همچنین ممکن است در این روش نیاز به مصرف برق زیادی برای کارکردن سیستم تقطیر داشته باشید.

با این اوصاف، استفاده از فیلتر تصفیه آب بهترین روش برای حذف سرب از آب آشامیدنی است. 

2 روش ساده کاهش خطر سرب در آب

اگر به هر دلیلی، فعلاً به روش‌های مؤثرتر حذف سرب از آب آشامیدنی خود دسترسی ندارید، از دو روش ساده زیر برای کاهش خطر سرب در آب استفاده کنید. البته این روش‌ها قطعی نیست، اما می‌تواند تا حدی مؤثر باشد.

1- آب را کمی باز بگذارید

اگر یک شیر آب به مدت 6 ساعت یا بیشتر بدون استفاده بوده و باز نشده است، توصیه می‌شود که آب را به مدت 1-2 دقیقه باز کنید. هر چه مدت‌زمان طولانی‌تری آب در لوله‌ها باقی بماند، خطر وجود سرب در آن می‌شود. 

2- به دمای آب توجه کنید

آب داغ بیشتر از آب سرد سرب را حل می‌کند؛ بنابراین، هنگام دریافت آب از شیر برای آشامیدن یا پختن و پز، آب سرد را باز کنید. 

سؤالات رایج درباره حذف سرب از آب

  • آیا جوشاندن آب سرب را از بین می‌برد؟

جوشاندن آب، سرب را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند غلظت سرب را در آب افزایش دهد. با شروع جوشیدن آن و تبخیر آن، سرب بیشتری در آب نسبت به قبل از جوشیدن وجود خواهد داشت و غلظت این ماده مضر به‌مرور افزایش می‌یابد. برای حذف موفقیت‌آمیز سرب از آب، روش‌های بالا را استفاده کنید. 

  • آیا سرب موجود در آب می‌تواند ما را بیمار کند؟

بر اساس مطالعات انجام شده، سرب یک خطر جدی برای سلامتی به‌ویژه برای زنان باردار، نوزادان و کودکان خردسال است. مشکلات رایجی را که در صورت مصرف آب دارای سرب برای شما ممکن است به وجود آید، در مطالب بالا بررسی کردیم. شواهدی وجود دارد که قرارگرفتن در معرض سرب با مشکلات کلیوی، فشارخون بالا و افزایش خطر سکته قلبی مرتبط است.

  • چگونه بفهمیم در آب سرب وجود دارد؟

ازآنجایی‌که شما نمی‌توانید سرب را در آب بچشید، ببینید یا بو کنید، تنها راه مطمئن برای درک وجود آن در آب آزمایش آب است. این تست‌ها گران هستند و قطعاً شما نمی‌توانید آب را مدام تست کنید، پس بهتر است با استفاده از فیلترهای تصفیه آب، از عدم وجود سرب در آب مطمئن شوید. در صورت وجود سرب در منابع آب شهری، مسئولان مربوطه درباره آن هشدار خواهند داد. 

جمع‌بندی نهایی

سرب یکی از چندین مواد مضری است که ممکن است به آب آشامیدنی ما ورود پیدا کرده و منجر به مشکلات جدی در سلامت ما و خانواده‌مان شود. اگرچه شرکت‌های تأمین‌کننده آب شهری، تا حد زیادی انواع آلاینده‌های موجود در آب را حذف می‌کنند تا به حد استاندارد برسد، اما به‌هرحال احتمال خطا صفر نیست. در این مقاله، سعی کردیم تا با بررسی خطرات و مشکلات وجود سرب در آب آشامیدنی، ببینیم که چگونه و با چه فیلتری سرب موجود در آب آشامیدنی حذف میشود. استفاده از فیلتر تصفیه آب مانند فیلتر ممبران و یا فیلتر نخ تابیده، بهترین و مؤثرترین روش حذف سرب است. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت پالایه سازان، همین حالا نسبت به خرید فیلتر آب مناسب خود اقدام کرده و سلامت آب مصرفی خود را تضمین کنید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

168,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.