بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴

چگونه از سالم بودن آب آشامیدنی اطمینان یابیم؟

آب به هر شکلی که باشد، با حیات روی زمین مرتبط است. یک منبع آب آشامیدنی کافی، مطمئن، تمیز، در دسترس، قابل‌قبول و سالم باید برای همه انسان‌ها در مناطق مختلف دنیا در دسترس باشد. اما چگونه از سالم بودن آب آشامیدنی اطمینان یابیم؟ سازمان ملل متحد، دسترسی به آب آشامیدنی سالم را به‌عنوان یکی از حقوق اساسی بشر و گامی اساسی در جهت بهبود استانداردهای زندگی اعلام می‌کند. اما آب آشامیدنی باید سالم بوده و از استانداردهای کافی برخوردار باشد. آب حیات را حفظ می‌کند، اما آب آشامیدنی سالم، تمدن را تعریف می‌کند. با وجود این واقعیت‌ها، نابرابری‌هایی در دسترسی به آب آشامیدنی سالم در جهان وجود دارد.  علاوه بر این که ممکن است در برخی کشورها، آب شیرین کافی در دسترس نباشد، اما حتی در کشورهایی که از این نظر هم غنی هستند، ممکن است از نظر خالص‌سازی آب با مشکل مواجه باشند. اگرچه کشور ما از نظر سلامت و استانداردهای لازم برای آب آشامیدنی مشکلی ندارد، اما بسیاری افراد معتقدند که باید کیفیت آب بیشتر بررسی شود. در ادامه این مطلب، با راه‌های سالم‌سازی و تصفیه آب آشنا شده و می‌بینیم که چگونه از سالم بودن آب آشامیدنی اطمینان یابیم. اگر به‌سلامت آب شُرب خود اهمیت می‌دهید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

اطمینان از سالم بودن آب آشامیدنی

در شرکت‌های تأمین آب شرب شهری، از یک چارچوب چندمرحله‌ای برای اطمینان از سلامت آب آشامیدنی استفاده می‌کنند. این روش به این دلیل انتخاب شد که این رویکرد به‌عنوان جامع‌ترین روش برای حفاظت از کیفیت آب آشامیدنی شناخته شده است. استفاده از مراحل و فیلترهای متعدد، به این معنی است که اگر یکی از مراحل به هر دلیلی به‌درستی اجرا نشود، سیستم‌ها و فرایندهای پشتیبان برای جلوگیری از ورود هرگونه ناخالصی مضر وجود دارد. 

به‌طورکلی، فرایند خالص‌سازی و کنترل آب شهری را می‌توان در سه مرحله مجزا انجام داد که به‌وسیله اطلاع از آن، می‌دانیم که چگونه از سالم بودن آب آشامیدنی اطمینان یابیم. این مراحل شامل محافظت از آب و تمیز نگه‌داشتن آن، ایمن کردن آب به‌وسیله تصفیه و در نهایت آزمایش نمونه آب به‌منظور اطمینان از سلامت آن است. در ادامه، بهتر است با این مراحل آشنا شویم. 

مرحله اول: حفاظت از منبع آب و تمیز نگه‌ داشتن آن 

همه مسئولان ذی‌ربط و کسانی که در حوزه آب فعالیت دارند، نیاز به اولویت قراردادن حفاظت از منابع آب را ضروری می‌دانند. این امر با انتخاب خالص‌ترین منابع آب و محافظت از این منابع در برابر آلودگی به دست می‌آید. منابع آب طبیعی، باید به‌صورت مداوم از آلاینده‌های مختلف صنعتی، بیمارستانی، طبیعی و … محافظت شوند. این کار نه‌تنها اطمینان بیشتری از تمیزی و سلامت آب می‌دهد، بلکه در هزینه‌های موردنیاز برای خالص‌سازی نیز صرفه‌جویی می‌شود. 

مرحله دوم: تصفیه آب برای سلامت نگه داشتن آب

تصفیه آب یا همان ایمن کردن آب برای آشامیدن، شامل چندین مرحله است که ناخالصی‌های طبیعی یا غیرطبیعی با منشأ انسانی را از بین می‌برد. این امر با تعیین ناخالصی‌های موجود در منابع آب و سپس نصب و راه‌اندازی سیستم‌های تصفیه، برای حذف یا کاهش ناخالصی‌ها به نتیجه می‌رسد.

مرحله سوم: نظارت و کنترل کیفیت آب برای سلامتی آب

به‌ عنوان حفاظت نهایی در برابر آب آشامیدنی ناسالم، تعدادی تدابیر تخصصی در نظر گرفته شده که به تأیید کیفیت آب ارائه شده به مردم کمک می‌کند. در این مرحله، کیفیت آب از بسیاری جهات کنترل شده و در مواردی که مشکلاتی شناسایی شوند، برای اصلاح آن اقدام می‌شود. نظارت مداوم بر عملکرد سیستم تصفیه و هدایت آب و آزمایش منظم آن، امکان اطلاع زودهنگام از چنین مشکلاتی را فراهم می‌کند. نتایج این نظارت و آزمایشات باید به ساکنان منطقه موردنظر اطلاع داده شود تا آن‌ها از کیفیت آبی که مصرف می‌کنند، اطمینان داشته باشند.

هوزینگ پیش تصفیه آب چیست؟
مطالعه بیشتر

اگر هنوز هم نسبت به سالم بودن آب مصرفی خود مطمئن نیستید و می‌خواهید بدانید، می‌توانید از روش‌های زیر کمکم بگیرید. 

5 روش برای تصفیه آب

با وجود مراحل گفته شده در بالا، هنوز هم امکان آلودگی آب فراهم بوده و به شیوه‌های مختلفی از قبیل آلاینده‌های طبیعی و انسانی، این احتمال وجود دارد. چنانچه نسبت به آب‌لوله‌کشی خانه خود اطمینان کافی ندارید، می‌توانید از روش‌های زیر برای تصفیه آب استفاده کنید. 

1 – جوشاندن آب

جوشاندن آب، ارزان‌ترین و مطمئن‌ترین روش تصفیه آب است. منابع آب و یا کانال‌های توزیع ممکن است آب شهری را به هراندازه آلوده کنند. برای مثال، انگل‌ها و میکروب‌ها عواملی هستند که ممکن است با چشم نبینید، اما مصرف آن ممکن است روی سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. 

در این روش، باید آب تمیز (لوله‌کشی) را داغ کرده و به مدت 1 تا 3 دقیقه بگذارید تا بجوشد. برای افرادی که در مناطق مرتفع زندگی می‌کنند، توصیه می‌شود آب خود را بیشتر از این مدت زمان بجوشانند. برای آبی که از چاه‌ها استخراج می‌شود، قبل از اینکه آب تمیز را برای استفاده بجوشانید، بگذارید تا ترکیبات ته‌نشین شوند. 

2- فیلتر آب برای تصفیه

فیلتراسیون یکی دیگر از روش‌های مؤثر برای تصفیه آب است و با استفاده از فیلترهای موجود در بازار که برای همین منظور تولید شده‌اند، می‌توانید ناخالصی‌ها را از آب جدا کنید. در این روش از فرایندهای شیمیایی و فیزیکی برای تصفیه آب و ایمن ساختن آن برای مصرف انسان استفاده می‌شود. فیلتر نخ تابیده، فیلترهای ممبران، فیلترهای الیافی و … از انواع فیلتر خالص‌سازی آب هستند. فیلتراسیون هم ترکیبات بزرگ و هم آلاینده‌های کوچک و خطرناکی را که باعث بیماری می‌شوند، با یک فرایند تصفیه ساده و سریع از بین می‌برد. 

ازآنجایی‌که فیلتراسیون تمام املاح معدنی را از بین نمی‌برد، آبی که فیلتر شده است در مقایسه با آب تصفیه شده با روش‌های دیگر، سالم‌تر تلقی می‌شود. انواع فیلتر تصفیه آب پالایه سازان، هر یک برای ازبین‌بردن طیف خاصی از آلاینده‌ها به کار می‌روند. به‌عنوان‌مثال، فیلترهای کربنی بهترین نوع فیلتر برای از بین بردن کلر اضافی آب است و یا فیلترهای in-line که برای حذف ذرات شن و از بین بردن شوری آب استفاده می‌شوند.

شیر قطع کن آب چه نقشی در دستگاه های تصفیه کننده آب دارد؟
مطالعه بیشتر

3-روش تقطیر برای سلامتی آب

تقطیر نیز یکی دیگر از روش‌های تصفیه آب است که از گرما برای جمع‌آوری آب خالص به شکل بخار استفاده می‌کند. آب تا زمانی که به نقطه‌جوش خود برسد، در معرض یک منبع حرارتی قرار می‌گیرد. سپس آن را در نقطه‌جوش می‌گذارند تا تبخیر شود. سپس بخار به کمک لوله‌های دیگری خنک شده و پس از خنک شدن، بخار آب به آب مایع تبدیل می‌شود که برای نوشیدن تمیز و بی‌خطر است. 

این روش در ازبین‌بردن باکتری‌ها، میکروب‌ها، نمک‌ها و سایر فلزات سنگین مانند سرب، جیوه و آرسنیک مؤثر است. تقطیر برای افرادی که به آب خام و تصفیه نشده دسترسی دارند ایده‌آل است. 

4- کلرزنی

کلر یک ماده شیمیایی قوی است که سال‌هاست برای تصفیه آب در مصارف خانگی استفاده می‌شود. استفاده از این ماده، یک روش مؤثر تصفیه آب است که میکروب‌ها، انگل‌ها و سایر ارگانیسم‌های بیماری‌زا موجود در آب زیرزمینی یا آب‌لوله‌کشی را از بین می‌برد. آب را می‌توان با استفاده از قرص‌های کلر یا کلر مایع تصفیه کرد. 

5- استفاده از دستگاه تصفیه آب

سالم‌ترین و کم‌دردسرترین شیوه دسترسی به آب کاملاً سالم و تمیز، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب است. این دستگاه‌ها به طور خاص برای مصارف خانگی طراحی شده و باتوجه‌به نوع آلاینده‌های احتمالی موجود در آب‌لوله‌کشی، تولید شده‌اند. انواع مختلفی از این دستگاه‌ها برای خرید موجود هستند و شما باتوجه‌به نیاز خود و نوع آلاینده‌های موجود در آب، می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. شرکت پالایه سازان، به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر در زمینه فیلترهای تصفیه آب، می‌تواند یک انتخاب دقیق در خرید دستگاه تصفیه آب شما باشد. 

جمع‌بندی نهایی در باب سالم بودن آب آشامیدنی

در این مقاله از مجموعه مطالب وب‌سایت پالایه سازان، به بررسی دقیق شیوه‌های اطمینان از سالم بودن آب پرداخته و همچنین دیدیم که در صورت نیاز، از کدام روش‌ها می‌توانیم برای تصفیه آب‌لوله‌کشی شهری خود استفاده کنیم. مهم‌ترین سؤالی که در این مطلب سعی کردیم به آن پاسخ دهیم، این است که چگونه از سالم بودن آب آشامیدنی اطمینان یابیم. با نگاهی به مراحل طی شده در شرکت‌های تأمین آب شهری، به این سؤال پاسخ دادیم. اما چنانچه هنوز هم نسبت به سلامت آب خانه خود مطمئن نیستید، می‌توانید همین حالا به وب‌سایت پالایه سازان مراجعه کرده و دستگاه تصفیه آب موردنیاز خود را خریداری کنید. 

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.