بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴

معرفی کامل شاخص‌ های آب

آب یکی از اصلی‌ ترین نیازهای بشر است و به همین دلیل سالم بودن آن، اهمیت زیادی دارد. برای اینکه آب سالم و تصفیه شده به دست افراد برسد، ابتدا در تصفیه خانه‌ها تصفیه شده و شاخص‌ های مختلف آن اندازه‌گیری می‌شود. می‌توان گفت اولین گام برای فرایند تصفیه آب، اطلاع از شاخص‌ های مهم و مورد نیاز آب است. در ادامه این مقاله از پالایه سازان قصد داریم تا تمام شاخص‌ های آب را به طور کامل مورد بررسی قرار داده و به معرفی آن‌ها بپردازیم.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

شاخص‌های آب آشامیدنی

رنگ آب، قلیایی بودن، طعم و بو، فلزات، نمک‌های محلول، فلزات سنگین، داروها، شبه مورفین، رادون، مواد ارگانیک حل شده، فلزات و شبه فلزات حل شده و میکروارگانیسم‌هایی مانند برخی از باکتری‌ها، همگی جزو شاخص‌های آب آشامیدنی به شمار می‌روند. در ادامه هرکدام از شاخص‌های فیزیکی و شیمیایی را به صورت جداگانه نام خواهیم برد.

· شاخص‌های فیزیکی

دمای آب

هدایت الکتریکی (EC)

مجموع جامدات معلق (TSS)

شفافیت و یا کدر بودن

· شاخص‌های شیمیایی

PH

نیاز اکسیژن بیوشیمیایی (BOD)

نیاز اکسیژن شیمیایی (COD)

اکسیژن محلول (DO)

سختی کلی (TH)

بررسی شاخص‌های آب آشامیدنی

در ادامه برخی از شاخص‌های مهم را مورد بررسی قرار داده و توضیح مختصری از هرکدام ارائه خواهیم کرد.

TDS

TDS مخفف کلمه Total Dissolved Solids و به معنای کل مواد جامد محلول در آب است. برای سنجش این شاخص از دستگاه‌های خاصی استفاده می‌شود که به صورت لحظه‌ای TDS آب را نمایش می‌دهد. همچنین با استفاده از رابطه TDS با هدایت الکتریکی آب، سختی آن را نیز نشان می‌دهد. البته ذکر این نکته الزامی است که این دستگاه در محدوده دمایی خاصی دقت لازم را داشته و اعداد نشان داده شده توسط آن دارای خطا است. برای اطلاع بیشتر درباره میزان استاندارد TDS آب آشامیدنی کلیک کنید.

TDS یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای آب بوده و برای هر کاری یکی از اولین شاخصه‌هایی است که مورد بررسی قرار می‌گیرد. به طور معمول در کنار دستگاه تصفیه آب یک دستگاه TDS سنج هم خریداری می‌کنند تا عملکرد دستگاه را زیر نظر داشته باشد. محدوده مناسب TDS برای آب آشامیدنی، در استاندارد EPA آمریکا، در حدود 50 الی 170 است و نوشیدن آب با سختی بالاتر از 500 توصیه نمی‌شود.

· EC (هدایت الکتریکی آب)

Electrical conductivity یا هدایت الکتریکی آب، به معنای قدرت یونی یک محلول برای انتقال جریان برق است. هرچه میزان هدایت الکتریکی آب بالاتر باشد، میزان جریان برق عبوری نیز بیشتر خواهد بود. واحد هدایت الکتری آب، مو بر سانتی‌متر است که به آن زیمنس گفته می‌شود.

تنظیم میزان فشار باد مخزن تصفیه کننده آب خانگی
مطالعه بیشتر

·PH (خاصیت اسیدی آب)

PH آب نشان دهنده خاصیت اسیدی آب است. در صورتی که عدد PH بین 0 تا 7 باشد، نشان دهنده اسیدی بودن آب بوده و زمانی که بین 7 تا 14 باشد، بازی بودن آب را نشان می‌دهد. در حالت عادی میزان غلظت یون‌های H+ و OH با هم برابر بوده و میزان PH برای آب خالص برابر با 7 است. کنترل میزان PH یکی از مهم‌ترین فرایندها در تصفیه آب و فاضلاب بوده و بدون اندازه‌گیری آن بسیاری از فرایندها ناتمام خواهند بود.

·ORP

ORP یکی از متغیرهای بسیار مهم در آب یونیزه بوده و برخی اوقات از آن با عنوان REDOX شناخته می‌شود. ORP در واقع نوعی انرژی پتانسیل ذخیره شده شناخته می‌شود که هر لحظه آماده به کار بوده و قابل اندازه‌گیری است. البته این نکته قابل ذکر است که این انرژی لزوما فعال نیست و با استفاده از دستگاه‌های بسیار حساس اندازه‌گیری می‌شود.

·شاخص بهداشتی بودن آب

شاخص بهداشتی بودن آب معرف آلودگی آب به فاضلاب‌های انسانی است. از باکتری اشرشیاکلیفرم (کلیفرم روده‌ای یا همان کلیفرم مدفوعی) به عنوان شاخص بهداشتی بودن آب استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که باکتری کلیفرم روده‌ای به تعداد بسیار زیاد در روده بزرگ انسان وجود دارد و بیماری‌را نیست. این باکتری در مقابل شرایط نامساعد محیط بسیار مقاوم بوده و در صورتی که این باکتری به دلیل شرایط نامساعد از بین برود، هیچ بیماری و یا ویروس بیماری‌زایی نمی‌تواند در آن محیط وجود داشته باشد.

همچنین تعداد این باکتری بسیار بالا بوده و در صورت رقیق شدن مکرر باز هم می‌توان اطمینان داشت که حتی اگر هر نوع باکتری دیگری در نمونه باشد، حتما کلیفرم روده‌ای هم در آن خواهد بود. این باکتری بیماری‌ زا نبوده و وجود آن در نمونه آب نیز خطری ایجاد نخواهد کرد.

افزایش کیفیت آب آشامیدنی با دستگاه تصفیه آب

کیفیت آب آشامیدنی به شاخص‌های متعددی بستگی دارد و هر کدام از این شاخص‌ها مورد بررسی و اندازه‌گیری قرار می‌گیرند. هدف از اندازه گیری این شاخص‌ها، تشخیص به موقع هرگونه تغییر در آب، تعیین میزان آلودگی در آب، اقدامات هشداردهنده در مواقع ضروری، کنترل کیفیت آب، کنترل بهداشت آب آشامیدنی و تدوین دستورالعمل استاندارد برای آب آشامیدنی است.

فیلتر استیل چیست؟
مطالعه بیشتر

برای آشنایی با انواع فیلتر تصفیه آب تولید شرکت پالایه سازان کلیک کنید.

در این مقاله از پالایه سازان سعی کردیم تا تمام شاخص‌های مورد نیاز برای آب آشامیدنی را مورد بررسی قرار داده و توضیح مختصری از هرکدام را ارائه کنیم. می‌توانید با استفاده از دستگاه تصفیه آب مقدار آلودگی‌های موجود در آب را به حداقل رسانده و آبی سالم و تمیز را مصرف کنید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5
× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.