بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
آب دریای عمان شور است یا شیرین

آب دریای عمان شور است یا شیرین؟

آنچه در این مقاله می خوانیم:

آب دریای عمان شور است یا شیرین؟ دریای عمان یا دریای مَکران از شمال به ایران متصل است. بنابراین جزو آب‌هایی است که در طبیعت ایران نقش پررنگی دارد. آب این دریا هم مانند دریای خزر و خلیج فارس شور است. اما این شوری در همه قسمت‌های آن یکسان نیست.

هر چه عمق آب در این دریا کمتر است، نمک بیشتری در آب وجود دارد و هر چه به عمق‌ بیشتری برویم، نمک کمتر می‌شود. از طرفی در فصل تابستان نیز میزان شوری این آب بیشتر است.

اما مقدار شوری آب دریای عمان چه قدر است؟ نسبت به خلیج فارس و دریای خزر چگونه است؟ در این مطلب از پالایه سازان همراه ما باشید تا به بررسی بیشتر شوری دریای عمان بپردازیم.

آب دریای عمان شور است یا شیرین؟

میزان شوری 75 و 36 گرم بر لیتر
عوامل تأثیرگذار در شوری
  • عمق
  • فصل
مناسب برای شرب در صورت شیرین‌‎سازی

 

میزان شوری آب دریای عمان

میزان شوری آب دریای عمان

مقدار نمک موجود در خلیج عمان، وابسته به عوامل طبیعی گوناگون

 

مقدار نمک دریای عمان با عمق آن رابطه معکوس دارد. به این ترتیب که هر چه عمق بیشتر می‌شود، شوری این آب رو به کاهش می‌رود. در عمق صفر دریای عمان، مقدار نمک موجود 75 و 36 گرم بر لیتر است. اما  در عمق 3 هزارمتری کمترین مقدار نمک را در آب داریم.

البته مقدار شوری آب دریای عمان به فصل هم بستگی دارد. در فصل تابستان به دلایل زیر شوری بیشتری نسبت به فصل زمستان داریم:

  • کمبود بارندگی
  • گرم شدن هوا
  • تبخیر شدید آب
  • مانسون تابستانی

بیشترین شوری دریای عمان در کدام قسمت است؟

بالاتر به سؤال آب دریای عمان شور است یا شیرین پاسخ دادیم و گفتیم که این شوری در قسمت‌های کم‌عمق بیشتر است. اما بعضی بخش‌ها هم هستند که به طور خاص همیشه نمک بیشتری دارند.

برای مثال در فصل تابستان که میزان شوری به اوج خود می‌رسد، در قسمت‌های خاصی مانند خورها، این شوری باز هم بیشتر از قسمت‌های دیگر است. از طرفی بین ایستگاه‌های منطقه مطالعاتی، بیشترین شوری در جنوب شرقی‌ترین ایستگاه، یعنی گواتر ثبت شده است. دلیل این امر نیز بیشتر به وجود مانسون تابستانه است.

اسمز معکوس به زبان ساده
مطالعه بیشتر

جالب آن که میزان اکسیژن موجود در آب‌های سطحی، تحت تأثیر درجه حرارت و شوری آب است. به طوری که در سراسر دریای عمان اکسیژن آب‌های سطحی به اشباع رسیده است.

تفاوت دریای عمان و خلیج فارس

تفاوت دریای عمان و خلیج فارس

تفاوت در شوری، عمق و رسیدن به اقیانوس

 

بعد از پاسخ به سؤال آب دریای عمان شور است یا شیرین، بحث مقایسه این آب با دریاهای دیگر ایران به میان می‌آید. خیلی اوقات نام دریای عمان و خلیج فارس کنار هم می‌آید. تا جایی که بعضی تصور می‌کنند مشخصات آب این دو یکسان است. اما این‌طور نیست!

برای مثال یکی از تفاوت‌های اصلی این دو، به میزان شوری آب‌های آنها برمی‌گردد که در خلیج فارس بیشتر است. بنابراین آب دریای عمان شیرین‌تر از خلیج فارس است. 

تفاوت دیگر این دو دریا، در وجود جزیره است. خلیج فارس چندین جزیره دارد؛ اما دریای عمان جزیره‌ای ندارد. از طرف دیگر، عمق دریای عمان به مراتب بیشتر از خلیج فارس است.

دیگر این که دریای عمان به اقیانوس راه دارد؛ اما خلیج فارس به هیچ اقیانوسی متصل نمی‌شود و اطراف آن را قسمت‌هایی از کشورهای مختلف گرفته‌اند.

مقایسه شوری دریای عمان با دریای خزر

در مقایسه شوری دریای عمان با دریاهای دیگر، با دریای خزر هم اشاره کنیم. دریای خزر آب نسبتاً شوری دارد و این شوری در قسمت‌های جنوبی آن که به ایران می‌رسد بیشتر است. جالب این که آب دریای عمان، از دریای خزر هم شورتر است.

تهیه دستگاه تصفیه آب از مجموعه پالایه سازان

در این مطلب به بررسی پاسخ این سؤال پرداختیم: ” آب دریای عمان شور است یا شیرین؟”. دیدیم که این دریا هم آب شوری دارد که در بخش‌های مختلف آن متغیر است. اما بسیاری از منابعی که در حال حاضر آب شرب شهرهای ایران را تأمین می‌کنند، آب شوری دارند. در بعضی مناطق این شوری توسط مصرف‌کننده نیز احساس می‌شود. ولی دستگاه تصفیه‌ آب با همین هدف طراحی شده که به راحتی به لوله‌کشی ورودی آب وصل شده و آب را شیرین و سالم تحویل دهد.

آیا آب باران شور است
مطالعه بیشتر

در مجموعه پالایه سازان می‌توانید انواع دستگاه تصفیه آب را مشاهده کنید. همین‌طور اگر دستگاه را دارید، می‌توانید فقط برای تهیه فلیتر تصفیه آب بعضی مراحل مانند فیلتر الیافی یا فیلتر ممبران اقدام کنید. اگر در این زمینه سؤالی داشتید نیز کافی است با شماره ۰۵۱۳۷۶۷۴۲۳۴ تماس بگیرید تا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پرسش‌های پرتکرار

1. آیا آب دریای همان برای شرب مناسب است؟

تنها در صورتی که به شیوه‌ای مناسب و به کمک تأسیسات پیش‌تصفیه و نمک‌زدایی شیرین‌سازی شود.

2. کدام استان‌ها بیشتر به آب دریای عمان نیاز دارد؟

استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.