بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
آب دریای مدیترانه شور است یا شیرین

آب دریای مدیترانه شور است یا شیرین؟

آنچه در این مقاله می خوانیم:

این سؤال بسیاری از طبیعت‌‎دوستان دنیا است که آب دریای مدیترانه شور است یا شیرین؟ آب این دریا درست بر اساس ماهیت دریا بودنش، شور است. تا جایی که به خودی خود قابل شرب نیست و غوطه‌ور ماندن در آن راحت است.

دلیل شور بودن آب دریای مدیترانه در موقعیت آن است. این دریا در منطقه گرمی است که بارش کم و تبخیر آب بسیار بالایی دارد. نبود هیچ راه ارتباطی مناسب با آب‌های شیرین نیز باعث شده که آب این دریا همواره شور باقی بماند.

در این مطلب از پالایه سازان با میزان دقیق شوری موجود در آب دریای مدیترانه آشنا می‌شویم. همین‌طور مقایسه آن را با اقیانوس اطلس می‌بینیم و به بحث قابل شرب بودن آب دریای مدیترانه می‌پردازیم.

آب دریای مدیترانه شور است یا شیرین؟

میزان شوری از 36 تا 38 گرم در لیتر
علت شوری
  • آب و هوای گرم منطقه
  • بارش کم
  • تبخیر شدید
  • جدا بودن از آب‌های شیرین مناطق دیگر
مناسب برای شرب در صورت شیرین‌‎سازی

 

میزان شوری آب دریای مدیترانه

آب دریای مدیترانه همان‌طور که از ماهیت آن، یعنی دریا بودنش انتظار می‌رود، شور است. میزان این شوری بین 36 تا 38 گرم در لیتر است. این شوری در سراسر حوشه به صورت یکنواخت بالا است.

اما در نگاهی دقیق‌تر، آب‌های سطحی به جز قسمت‌هایی که کاملاً به غرب نزدیک هستند، به طور میانگین دارای 38% شوری هستند. این عدد در طول فصل تابستان و در شرق مدیترانه می‌تواند به 40% نزدیک شود.

چرا آب دریای مدیرانه شور است؟

دلیل شور بودن آب دریای مدیترانه

منطقه جغرافیایی ویژه، دلیل شور بودن آب دریای مدیترانه

 

آب و هوای منطقه مدیترانه بسیار گرم است. به تبع شدت تبخیر در دریای مدیترانه بسیار بالا است. تا جایی که این دریا هر سال نزدیک به یک متر از ارتفاع آب خود را از دست می‌دهد! به این ترتیب درصد املاح موجود در آب بیشتر و بیشتر می‌شود.

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی ایرانی
مطالعه بیشتر

از دیگر ویژگی‌های دریای مدیترانه که بر میزان شوری آن تأثیرگذارند، باید به بارش نسبتاً کم اشاره کرد. از طرفی رودخانه‌های آن بسیار کم و فصلی هستند.

ارتباط آن نیز با دریاهای دیگر بسیار باریک است. این راه باریک از طریق کانال سوئز به شمال و از طریق باب‌المندب به جنوب می‌رسد. بنابراین آب‌های شیرین راه مناسبی برای ورود به این دریا ندارند و درصد نمک در آن همواره بالا باقی می‌ماند.

مقایسه شوری دریای مدیترانه به نسبت اقیانوس اطلس

بالاتر به سؤال آب دریای مدیترانه شور است یا شیرین پاسخ دادیم و دیدیم که شدت تبخیر این دریا بالا است. از همین موضوع به این واقعیت می‌رسیم که آب دریای مدیترانه شورتر از اقیانوس اطلس است. به همین خاطر نیز اگر در دریای مدیترانه شنا کنید، احساس سبکی بیشتری می‌کنید و بهتر می‌توانید شناور بمانید.

آیا آب دریای مدیترانه قابل شرب است؟

آیا آب دریای مدیترانه قابل شرب است؟

تصفیه‌ و شیرین‌سازی مناسب، شرط قابل شرب بودن آب دریای مدیترانه

 

آب این دریا با این میزان از شوری قابل شرب نیست و حتی می‌تواند سلامتی را به طور جدی به خطر بیندازد. وقتی انسان آب دریای شوری مانند مدیترانه را بنوشد، سلول‌های بدن او آب و نمک را جذب می‌کند.

انسان می‌تواند مقدار کمی نمک را بدون مشکل بخورد. اما میزان نمک موجود در آب دریای مدیترانه بیشتر از چیزی که بدن انسان بتواند پردازش کند. در واقع سلول‌های زنده برای حفظ تعادل و انجام واکنش‎های شیمیایی به سدیم کلرید یا همان نمک نیاز دارند. اما به شرط این که مقدار این نمک کم باشد و همراه با مایعات دیگر مصرف شود.

نکته دیگر آن که کلیه‌های انسان نمی‌تواند همان مقدار آب را با همان مقدار نمک دفع کند. در عوض همان مقدار نمک را با مقدار بسیار بیشتری آب دفع می‌کند. در این صورت در حالی که انسان به شدت تشنه می‌شود، بدنش هم به شدت کم آب خواهد شد.

هیدروسیکلون چیست؟
مطالعه بیشتر

تهیه دستگاه تصفیه آب از پالایه سازان

در این مطلب با هم بررسی کردیم که آب دریای مدیترانه شور است یا شیرین و دیدیم که این آب شوری بسیار بالایی دارد. این منبع آب هم در صورت تصفیه مناسب و شیرین‌سازی می‌تواند راهیِ خانه‌‌ها شود. مانند منابع آب شوری که در حال حاضر برای تأمین آب شرب استفاده می‌شوند. البته این آب‌ها معمولاً با مزه شوری همراه هستند. اینجا است که به کمک یک دستگاه تصفیه آب می‌توان به راحتی آب را شیرین کرد.

مجموعه پالایه سازان انواع سیستم‌های تصفیه آب را برای انواع درصد شوری‌ها و سختی‌ها تولید می‌کند. بنابراین بسته به مشخصات آب مصرفی خود می‌توانید دستگاه مناسب را سفارش دهید. اگر در این مورد یا درباره انواع فلیتر تصفیه آب، مانند فیلتر الیافی یا فیلتر ممبران سؤالی دارید، کافی است با ۰۵۱۳۷۶۷۴۲۳۴ در تماس باشید.

پرسشهای پرتکرار

1. آب دریای مدیترانه از کجا می‌آید؟

مقدار کمی از رودخانه‌ها و باران، مقدار بسیار کمی از دریای سیاه و بیشتر آن از اقیانوس اطلس وارد می‌شود.

2. آیا نمک دریای مدیترانه بهتر از نمک‌های معمولی است؟

نمکی که از این دریا برداشته می‌شود، حاوی سدیم کمتر و در عوض مواد معدنی بیشتری است. بنابراین جایگزین مناسبی برای نمک معمولی است.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.