بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
دلایل تغییر رنگ آب و روش های جلوگیری از آن

علت زرد بودن آب دستگاه تصفیه

آنچه در این مقاله می خوانیم:

علت زرد بودن آب دستگاه تصفیه به عوامل مختلفی وابسته است. می‌توان گفت زرد بودن رنگ آب در روزهای اول نصب و استفاده از دستگاه تصفیه آب طبیعی است. علاوه بر این، این وضعیت ممکن است بعد از تعویض فیلترهای دستگاه نیز اتفاق بیفتد. بعضی اوقات نیز علت زرد بودن آب خروجی از دستگاه، خرابی فیلتر مینرال یا فیلتر قلیایی است.

مواد معدنی موجود در آب شامل آهن، منگنز و تانن نیز می‌توانند باعث زرد شدن آب شوند. اگر چه این مواد بیش‌تر در آب‌های چاه یافت می‌شوند، اما ممکن است در آب شهری که منبع آب ورودی به دستگاه تصفیه آب است نیز موجود باشند.

بنابراین باید بررسی کنیم علت یا علل اصلی زرد بودن آب تصفیه شده توسط دستگاه چیست؟ و آیا آبی با این مشخصات و کیفیت را می‌توان برای آشامیدن مصرف کرد؟ در هر صورت علت این مسئله هر چه که باشد، بعد از شناسایی می‌تواند توسط راه‌حل‌های مربوطه برطرف شود.

چرا آب خروجی از دستگاه تصفیه آب در روزهای اول شیری رنگ است؟

تغییر رنگ آب خروجی از دستگاه تصفیه فقط به زرد بودن محدود نمی‌شود. عامل دیگری نیز وجود دارد که، موجب تغییر رنگ آب خروجی از دستگاه به رنگ شیری می‌شود.

در زمان نصب دستگاه یا تعویض فیلترهای آن، حباب‌های ریزی در آب تصفیه شده دیده می‌شود. در اغلب موارد این حباب‌ها با ذرات ریز معلق اشتباه گرفته می‌شود، یا برخی تصور می‌کنند که کلربه آب اضافه شده است. این حباب‌ها ابتدا رنگ آب را به شیری رنگ تغییر می‌دهند و سپس در سطح آب جمع می‌شوند. در صورتی که آب را برای مدتی به حال خود رها کنید، این حباب‌ها ناپدید می‌شوند.

اما موضوع این است که، علت وجود حباب در آب چیست؟ این حباب‌های ریز در اثر وجود هوا در حفره‌های ریز فیلترهای تصفیه آب و فیلتر ممبران در آب ایجاد می‌شوند. بعد از این که فیلترها با آب پر شوند، آب جایگزین هوا در حفره‌های فیلتر تصفیه آب شده و مشکل به مرور برطرف می‌شود.

بعد از خوردن آب آلوده چه کنیم؟
مطالعه بیشتر

دلایل تغییر رنگ آب در دستگاه تصفیه چیست؟

علاوه بر موارد گفته شده که باعث تغییر رنگ آب می‌شوند، دیگر عوامل این تغییر رنگ می تواند به هر یک از موارد زیر وابسته باشد:

  1. وجود مواد معدنی در آب: مواد معدنی مختلف شامل آهن و منگنز باعث تغییر رنگ آب می‌شوند. هر چه غلظت این مواد معدنی در آب بیش‌تر باشد طبیعی است که رنگ تیره‌تری به آب می‌دهد.
  2. خرابی فیلترها: خرابی فیلتر تصفیه آب می‌تواند باعث تغییر رنگ یا بوی آب خروجی از دستگاه شود.
  3. آلودگی بخش‌های مختلف دستگاه: در صورتی که دستگاه به درستی نگهداری نشود، ممکن است آب خروجی از آن دچار آلودگی شود. این آلودگی شامل تغییر رنگ و بوی نامطبوع آب می‌شود.

آیا می‌توان آب زرد رنگ را نوشید؟

جواب این سوال به علت ایجاد رنگ زرد در آب بستگی دارد. اگر این زردی در اثر وجود مواد معدنی باشد، معمولا بی خطر است. با این حال، اگر زردی آب به دلیل وجود آلودگی در دستگاه است، مصرف آن می‌تواند خطرناک باشد. این آلودگی می‌تواند نشان‌دهنده وجود باکتری، ویروس، سموم یا مواد شیمیایی در آب باشد.

بنابراین برای اطمینان از سلامت آب، ابتدا علت زرد بودن رنگ آن را مشخص کنید. برای حل این مشکل می‌توانید از کارشناسان خبره تصفیه آب در شرکت‌های معتبری مثل کارخانه پالایه سازان کمک بگیرید.

راه‌حل قطعی برای جلوگیری از تغییر رنگ آب در دستگاه تصفیه

راه حل قطعی برای جلوگیری از تغییر رنگ آب تصفیه شده توسط دستگاه وجود ندارد، اما می‌توان با رعایت نکات زیر احتمال این تغییر رنگ را کاهش داد:

  • تعویض فیلترهای دستگاه به صورت منظم: فیلترهای دستگاه تصفیه آب هر کدام طول عمر مشخصی دارند و بعد از این مدت باید با فیلترهای جدید جایگزین شوند.
  • نگهداری از دستگاه: دستگاه و کلیه قطعات آن را در شرایط مناسب و بهداشتی نگهداری کنید. استفاده از کاور دستگاه تصفیه آب می‌تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد.
  • استفاده از پیش تصفیه ساختمان: در صورتی که مواد معدنی آب ورودی به دستگاه زیاد است، شاید لازم باشد از فیلترهای پیش تصفیه ورودی ساختمان علاوه بر فیلترهای نصب شده در دستگاه نیز استفاده کنید.
بیشتر آبهای سطح زمین شور هستند یا شیرین
مطالعه بیشتر

پرسش‌های پرتکرار

آیا فیلتر قلیایی سبب تغییر رنگ آب می‌شود؟

فیلتر قلیایی در آخرین مراحل تصفیه آب، مواد معدنی را به آن اضافه می‌کند که، باعث افزایش ph آب می‌شود. افزایش ph می‌تواند رنگ آب را نیز تغییر دهد. این تغییر رنگ به دلیل وجود منگنز در فیلتر قلیایی است که، رنگ آب را به آبی تغییر می‌دهد.

آیا فیلترهای اکسیژن‌ساز و هیدروژنه نیز می‎توانند باعث زرد شدن آب دستگاه تصفیه شوند؟

به طور کلی اکسیژن و هیدروژن رنگی ندارند که، باعث تغییر رنگ آب شوند. با این حال، در برخی موارد ممکن است این تغییر اتفاق بیفتد. برای مثال، اگر آب دارای مقدار زیادی آهن باشد، ممکن است با اضافه شدن اکسیژن به قهوه ای تغییر رنگ دهد. بنابراین این فیلترها به تنهایی نمی‌توانند از عوامل تغییر رنگ آب باشند.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.