بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو

تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو در چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانیم:

تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو بیشتر در تعداد لایه‌ها و قطر آنها نهفته است. فیلترهای الیافی ساختار لایه‌ای دارند و با همین لایه‌ها ذرات اضافه آب را جذب می‌کنند. در این میان فیلتر الیافی جامبو لایه‌های بیشتری دارد.

به دلیل همین لایه‌های بیشتر در فیلتر جامبو، قطر یا سایز آن هم بالاتر است. وزن آن نیز به نسبت فیلتر الیافی اسلیم بیشتر است. همین موضوع سبب شده که فیلتر جامبو ظرفیت بیشتری برای تصفیه آب داشته باشد. طول عمر آن نیز نسبت به اسلیم بیشتر است.

اما اگر مایلید تفاوت‌های این دو فیلتر الیافی را دقیق‌تر بدانید، در این مطلب از پالایه سازان با ما همراه باشید. در ادامه ضمن مقایسه این فیلترها، به نکاتی برای انتخاب بهتر از بین این دو اشاره می‌کنیم.

مقایسه فیلترهای اسلیم و جامبو

فیلتر الیافی جامبو فیلتر الیافی اسلیم
سایز بزرگ‌تر کوچک‌تر
ظرفیت بیشتر کمتر
وزن بالاتر پایین‌تر
طول عمر بیشتر کمتر
قیمت بالاتر پایین‌تر

 

تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو

فیلترهای اسلیم و جامبو هر دو نوعی از فیلتر الیافی هستند. فیلتر الیافی یا PP معمولاً در اولین مرحله از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌شود. بدنه این فیلتر فشرده، اما قابل نفوذ است تا آب از این دیواره وارد فیلتر شود. ذرات اضافه آب در این لایه‌ها به دام می‌افتند و آب از این طریق فیلتر می‌شود.

وجود این ساختار لایه‌ای باعث می‌شود که فیلتر الیافی ظرفیت بیشتری در تصفیه آب داشته باشد. هر چه تعداد این لایه‌ها بیشتر باشد نیز قدرت فیلتر برای تصفیه‌سازی بیشتر است. ضمن این که قدرت لایه‌های داخلی این فیلتر بیشتر از لایه‌های بیرونی است.

هر دو نوع فیلتر اسلیم و فیلتر جامبو از چند لایه الیاف پلی‌پروپیلن ساخته شده‌اند. هدف هر دوی آنها نیز حذف گل‌ولای، شن و ماسه، رسوبات، تکه‌های جداشده از لوله‌ها، جلبک و لجن و… است.

اما با وجود عملکرد مشابهی که در این دو نوع فیلتر می‌بینیم، در بعضی ویژگی‌های آنها و کاربردشان تفاوت‌هایی دیده می‌شود. تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو را در ادامه می‌بینیم.

۶ روش تشخیص فیلتر ممبران اصلی
مطالعه بیشتر

سایز

تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو لز نظر سایز

فیلتر جامبو، بزرگ‌تر و قطورتر از فیلتر اسلیم

 

بزرگ‌ترین تفاوت بین دو فیلتر اسلیم و جامبو در سایز یا در واقع قطر آنها است. این تفاوت قطر به دلیل تعداد لایه‌های متفاوت در این دو فیلتر است. قطر فیلتر اسلیم 2.5 اینچ و قطر فیلتر جامبو 4.5 اینچ است. بنابراین می‌توانید حدس بزنید که تعداد لایه‌های فیلتر جامبو بیشتر از فیلتر اسلیم است.

ظرفیت تصفیه آب

گفتیم که هر چه تعداد لایه‌های فیلتر الیافی بیشتر باشد، ظرفیت و قدرت آن در پاک‌ُسازی آلاینده‌ها بیشتر است. با توجه به سایز بزرگ‌تر جامبو، یکی از مهم‌ترین موردهای تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو این است که فیلتر جامبو تعداد لایه‌های بیشتر و در نتیجه ظرفیت بالاتری دارد.

وزن

حتماً می‌توانید پیش‌بینی کنید که کدام فیلتر وزن بیشتری دارد. بله، فیلتر جامبو به دلیل دارا بودن لایه‌های بیشتر سنگین‌تر است. طبق یک قاعده کلی هر چه وزن فیلتر الیافی بیشتر باشد، باکیفیت‌تر است.

البته برای انتخاب دقیق‌تر، بهتر است اول نوع فیلتر مناسب دستگاه خود را انتخاب کنید. پس وزن فیلترهای جامبو را فقط به نسبت جامبوهای دیگر و وزن فیلتر اسلیم را فقط به نسبت اسلیم‌های دیگر مقایسه کنید.

طول عمر

تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو از نظر طول عمر

فیلتر جامبو، با عمری طولانی‌تر

 

هر چه یک فیلتر الیافی آب بیشتری را تصفیه کند، لایه‌های آن آلایندگی‌های بیشتری را در خود نگه خواهند داشت. تا جایی که این لایه‌ها از حجم ذرات اضافه اشباع می‌شوند و در عمل نمی‌توانند وظیفه خود را انجام دهند. در این مرحله است که طول عمر آن به پایان رسیده و باید تعویض شود.

از آنجایی که فیلتر جامبو لایه‌های بیشتری دارد، دیرتر هم اشباع می‎‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین موردهای تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو طول عمر بیشتر فیلتر جامبو است.

قیمت

قیمت این دو نوع فیلتر الیافی در برندهای مختلف متغیر است. سایز و دقت فیلتر هم در تعرفه‌ها تعیین‌کننده هستند. اما در شرایط مشابه و به طور کلی فیلتر جامبو قیمت بالاتری دارد. چراکه دارای لایه‌های بیشتری است و طول عمر بالاتری دارد.

فیلتر استیل چیست؟
مطالعه بیشتر

البته این قیمت بالا به این معنی نیست که همیشه فیلتر جامبو انتخاب بهتری است. چراکه بر اساس ظرفیت دستگاه و نوع آب منطقه، گاهی این فیلتر اسلیم است که گزینه برتر محسوب می‌شود.

چطور فیلتر الیافی مناسب را انتخاب کنم؟

حالا که تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو را می‌دانیم، شاید بپرسید که چطور باید از بین این دو، فیلتر مناسب را پیدا کنیم؟ اینجا نکاتی را می‌بینیم که تعیین می‌کنند کدام فیلتر برای یک دستگاه خاص مناسب هستند.

  • فیلترهای جامبو و اسلیم برای انواع مختلفی از آب‌ها با میزان آلایندگی‌های متفاوت مناسب هستند. بنابراین درصد و حتی نوع ذرات اضافه آب در انتخاب بین این دو تأثیرگذار است.
  • به طور کلی خرید فیلتر جامبو برای آب‌‍‌هایی توصیه می‌شود که شامل درصد بسیار بالایی از انواع آلایندگی‎ها هستند.
  • اگر ظرفیت دستگاه تصفیه مورد نظر زیاد است، این یعنی قرار است از فیلتر الیافی آن هم کار بیشتری کشیده شود. در این صورت نیز بهتر است نوع جامبو را انتخاب کنید تا موعد تعویض فیلتر الیافی را تا جای ممکن به تعویض بیندازید.
  • هنگام خرید فیلتر الیافی باید به جنس و میزان تراکم لایه‌های آن دقت کنید. از آنجایی که تشخیص این دو مورد کمی چالش‌برانگیز است، پیشنهاد می‌کنیم که از مجموعه‌های معتبر خرید کرده یا با آنها مشورت کنید.

خرید انواع فیلتر الیافی

در این مطلب تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو را دیدیم تا دید بازتری هنگام خرید نوع مناسب فیلتر الیافی برای دستگاه تصفیه خود داشته باشید. به طور کلی فیلتر جامبو تعداد لایه‌های بیشتری دارد و به دنبال آن قطر و طول عمر آن هم بالاتر است. اما فیلتر اسلیم می‌تواند در شرایط ویژه‎ای نسبت به جامبو مناسب‌تر باشد.

اگر برای انتخاب نوع فیلتر الیافی برای دستگاه تصفیه خود به مشاوره نیاز دارید، کافی است از طریق شماره 05137603720 با پالایه سازان در تماس باشید. این مجموعه با پشتوانه تجربه بیش از ده‌ساله خود در کنار ارائه انواع دستگاه و فیلتر تصفیه آب باکیفیت، پاسخگوی شما همراهان گرامی نیز خواهد بود.

بیشتر آبهای سطح زمین شور هستند یا شیرین
مطالعه بیشتر

پرسش‌های پرتکرار

1. برای آب‌هایی با سختی بالا کدام فیلتر الیافی مناسب است؟

به طور کلی در چنین شرایطی فیلتر جامبو انتخاب مناسبی است.

2. آیا هوزینگ‌های فیلترهای جامبو و اسلیم هم متفاوت هستند؟

بله، هوزینگ یا پوسته 2.5 اینچی برای فیلتر اسلیم و هوزینگ قطر 4.5 اینچ برای فیلتر جامبو طراحی شده است.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.