بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
محفظه فیلتر ممبران چیست

محفظه فیلتر ممبران چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانیم:

محفظه فیلتر ممبران قطعه‌ای برای محافظت از این فیلتر است. کارتریج‌های دستگاه تصفیه آب داخل یک محفظه خالی قرار می‌گیرند. به این محفظه‌ها هوزینگ می‌گویند. محفظه‌ای که فیلتر ممبران را در دل خود نگه داشته نیز هوزینگ فیلتر ممبران است.

تحمل فشار بالای آب از مهم‌ترین ویژگی‌های این قطعه است. وجود هوزینگ فیلتر ممبران باعث می‌شود که آب تحت فشار قرار بگیرد تا بهتر تصفیه شود. از طرفی با وجود این قطعه، آب بیشترین سطح تماس را با فیلتر خواهد داشت.

این قطعه می‌تواند عمر بالایی داشته باشد. اما به شرط این که درست نگهداری شود. در این مطلب از پالایه‌ سازان، با کاربرد این قطعه بیشتر آشنا می‌شویم. همین‌طور درباره بخش‌های مختلف آن و نحوه نگهداری از آن نیز آشنا خواهیم شد.

هوزینگ فیلتر ممبران در یک نگاه

شکل استوانه‌ای و توخالی
جنس
 • FRP
 • فولاد ضد زنگ
 • PVC
کاربرد افزایش فشار مثبت آب و سطح تماس آب با فیلتر
قطر دهانه 2.5 و 4 اینچ
ارتفاع 5،7، 10 و 20 اینچ

هوزینگ فیلتر ممبران

هوزینگ یا محفظه فیلتر ممبران لوله‌ای استوانه‌ای و توخالی است. مسئولیت این قطعه در واقع نگهداری و محافظت از فیلتر ممبران است. جنس این محفظه معمولاً از FRP (پلاستیک تقویت‌شده)، فولاد ضدزنگ یا PVC است.

این قطعه آب را تحت فشار بیشتر قرار می‌دهد تا بهتر تصفیه شود. بنابراین همواره در معرض فشار آب زیادی است. به همین خاطر نیز هم تحمل فشار بالایی را دارد. تا جایی که حداقل می‌تواند فشاری حدود 200 PSI را تحمل کند.

میزان آب‌بندی این قطعه، در سختی آب خروجی از دستگاه تصفیه آب تأثیر مستقیم دارد. بنابراین قسمت‌های مختلف این محفظه باید طوری طراحی شده باشند که کوچک‌ترین شکافی در آنها نباشد. همین‌طور درب هوزینگ نیز باید راحت و به طور کامل بسته شود. در این صورت است سختی آب خروجی به حداقل می‌رسد.

دلیل اهمیت محفظه فیلتر ممبران چیست؟

در سیستم تصفیه، آب از یک سمت وارد فیلتر شده و از سمت دیگر خارج می‌شود. نکته مهم در این فرایند این است که آب نباید مواد داخل فیلتر را با خود ببرد. وجود محفظه فیلتر ممبران کمک می‌کند که این پروسه در عبور از فیلتر ممبران به خوبی انجام شود.

فیلتر دیسکی چیست؟ ویژگی‌ها و انواع فیلترهای دیسکی
مطالعه بیشتر

اما مزیت دیگر هوزینگ این است که باعث می‌شود آب سطح تماس بیشتری با فیلتر تصفیه آب داشته باشد. بنابراین آب، باکیفیت بهتری تصفیه خواهد شد.

تجهیزات و اتصالات هوزینگ ممبران

هوزینگ ممبران

محفظه فیلتر ممبران از درب و دو خروجی آب تشکیل شده است

 

دو انتهای محفظه فیلتر ممبران قطعه‌ای وجود دارد که در واقع درب این محفظه محسوب می‌شود. این قطعه کانال ورود و خروج آب به ممبران است. همین قطعه است که می‌تواند این فیلتر را به طور کامل آب‌بند کند. به این ترتیب باعث ایجاد فشار مثبت در فیلتر می‌شود.

انتهای محفظه ممبران دو اتصال (خروجی) وجود دارد. یکی پساب را به فاضلاب هدایت می‌کند. دیگری نیز یک سوپاپ یک‌سوساز دارد و آب سالم را به داخل مخزن ذخیره هدایت می‌کند. در واقع این قطعه از برگشت آب جلوگیری می‌کند.

فیلتر ممبران، انتهای هوزینگ قرار می‌گیرد. در محفظه‌های باکیفیت، این قسمت مقاومت بالایی دارد. چون در

نمونه‌های بی‌کیفیت ممکن است موقعی که می‌خواهیم فیلتر ممبران را جا بیندازیم، این قسمت بشکند یا ترک بردارد. این در حالی است که حتی ریزترین ترک در محفظه فیلتر ممبران می‌تواند سختی آب را زیاد کند.

موارد استفاده از محفظه فیلتر ممبران

از این قطعه می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

 • سیستم تصفیه آب اسمز معکوس یا RO
 • سیستم آب‌شیرین‌کن
 • سیستم‌های نمک‌زدایی آز آب دریا
 • اولترافیلتراسیون
 • نانوفیلتراسیون
 • و…

محفظه‌های فیلتر ممبران از چه لحاظ با هم تفاوت دارند؟

هوزینگ فیلتر ممبران در سیستم‌های مختلف می‌توان متفاوت باشد. این تفاوت بیشتر در موارد زیر است:

 • جنس قطعه
 • نوع ورودی و خروجی مواد
 • سایز دهانه
 • محدود عملکرد PH
 • محدود عملکرد فشار
 • محدود عملکرد دما
 • اندازه و محل قرارگیری پورت‌های ورودی و خروجی

برای مثال هوزینگ فیلتر ممبران را می‌توانید در انواع شفاف، نیمه‌شفاف و مات تهیه کنید. یا در بحث PH می‌توانید محفظه‌ای را تهیه کنید که PH آن متناسب با آب مصرفی شما باشد. چراکه PH محفظه باید در محدوده‌ای باشد که در تماس با انواع آب، ساختار خود را از دست ندهد و باعث ایجاد عوارض نشود.

آموزش باز و بسته کردن اتصالات مهره‌ ای تصفیه آب
مطالعه بیشتر

اما یکی از دسته‌بندی‌ها محفظه‌های فیلتر ممبران نیز بر اساس سایز دهانه آنها است. قطر دهانه این قطعه در دو اندازه 2.5 اینچ (با نام اسلیم) و 4 اینچ (با نام جبو) موجود است. گنجایش این دو مدل معمولاً یکسان است و فقط اندازه دهانه متفاوت است.

ارتفاع هوزینگ‌های ممبران صنعتی و نیمه‌صنعتی نیز معمولاً 5،7، 10 و 20 اینچ است. البته هوزینگی که از نوع اسلیم باشد و ارتفاع 10 اینچی داشته باشد، به عنوان هوزینگ خانگی استفاده می‌شود.

محفظه فیلتر ممبران چه قدر عمر می‌کند؟

عمر این قطعه بسته به عوامل مختلف متغیر است. مهم‌ترین عامل، کیفیت خود قطعه است. قطعاتی که قیمت کمتری دارند، معمولاً کمتر عمر می‌کنند و زودتر باید تعویض شوند. بنابراین هنگام خرید خود فیلتر ممبران و همین‌طور محفظه نگهداری آن، حتماً کیفیت را در اولویت قرار دهید.

عامل بعدی، میزان سختی آب ورودی است. بنابراین در سیستم‌های مختلفی که در مکان‌های متفاوت نصب می‌شوند، عمر این قطعه متفاوت است. عامل سوم نیز نحوه نگهداری از سیستم تصفیه آب است. اگر فیلتر ممبران به موقع تعویض شود، عمر این قطعه هم بیشتر خواهد بود.

نحوه نگهداری از هوزینگ فیلتر ممبران

اما تکنیک‌های نگهداری از محفظه فیلتر ممبران چیست؟ باید بدانید که طول عمر این قطعه معمولاً بسیار طولانی است. اما گاهی به دلیل اشتباهات انسانی زودتر خراب می‌شوند. برای مثال اگر این محفظه را برای مدت طولانی باز نکنید، رسوبات زیادی در آن ایجاد می‌شود. به همین دلیل درب محفظه سخت باز می‌شود. اگر سعی کنید که درب را با فشار دست و بدون استفاده از آچار هوزینگ باز کنید، ممکن است درب یا بدنه قطعه دچار شکستگی شود.

نکته دیگر در نگهداری این قطعه این است که موقع بستن درپوش، اجازه ندهیم که رزوه‌های هوزینگ و درپوش دنده به دنده بسته شوند. در این صورت رزوه‌ها در طولانی‌مدت از بین خواهند رفت.

دلیل دیگر خرابی محفظه فیلتر ممبران نیز ضربه زدن به کف قطعه است. این امر در دستگاه‌هایی که پایه ندارند بسیار رایج است. پس بهتر است از براکت، شاسی یا پایه برای سیستم تصفیه آب استفاده کنید.

فیلتر ممبران فلاکستک چیست؟
مطالعه بیشتر

خرید هوزینگ فیلتر ممبران

اکنون که می‌دانید محفظه فیلتر ممبران چیست، اگر برای خرید این قطعه یا قطعات دیگر دستگاه تصفیه آب به مشاوره نیاز دارید، پالایه سازان با افتخار همراه شما خواهد بود. برای تهیه فیلتر ممبران 4 اینچی یا ممبران 8 اینچی کافی است با شماره 05137603720 تماس بگیرید و ضمن دریافت مشاوره، سفارش خود را ثبت کنید.

پرسش‌های پرتکرار

1. تفاوت محفظه ممبران باکیفیت و بی‌کیفیت در چیست؟

در نسخه‌های بی‌کیفیت، ممکن است نشتی‌هایی دیده شود. مثلاً در محکم نشود. در این صورت سختی آب افزایش می‌یابد. از طرفی جنس پلاستیک این قطعه نیز ممکن است بی‌کیفیت یا غیر بهداشتی باشد. در این صورت عملکردش با گذشت زمان دچار افت می‌شود.

2. آیا فقط فیلتر ممبران محفظه نگهداری دارد؟

خیر، هر فیلتری می‌تواند این محفظه را با همین کارایی داشته باشید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.