بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
آب خلیج فارس شور است یا شیرین

آب خلیج فارس شور است یا شیرین

آنچه در این مقاله می خوانیم:

در پاسخ به سوال آب خلیج فارس شور است یا شیرین؟ باید گفت که آب خلیج فارس شور است و مقدار نمک این دریا در تنگه هرمز 36.6 گرم در لیتر است. در دهانه کارون نیز مقدار شوری آب دریا به 40 گرم در لیتر می‌رسد. خلیج فارس یا دریای پارس آبراهی پراهمیت در منطقه خاورمیانه می‌باشد و سومین خلیج بزرگ جهان است.

عمق خلیج فارس حدود 90 متر است و هشت کشور در اطراف این خلیج قرار دارند که یکی از آن‌ها ایران است. با توجه به اینکه میانگین بارش‌های جوی در کشور کاهش یافته است، شیرین سازی آب دریا فرصتی ارزشمند برای جبران بحران کم آبی می‌باشد.

احداث آب شیرین کن دریایی، گزینه‌ی مناسبی برای مدیریت منابع آبی است. آب شیرین کن‌های دریایی مانند دستگاه تصفیه آب دارای فیلتر هستند و شوری آب را می‌گیرند. مناطقی که اقلیم گرم و خشک دارند، با بحران کم آبی رو به رو هستند و تقاضای برای آب آشامیدنی در آن‌ها بالا است. به همین خاطر احداث آب شیرین کن دریایی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای تامین آب آشامیدنی باشد.

مشخصات آب خلیج فارس

مقایسه شوری آب خلیج فارس و دریای خزر آب خلیج فارس سه برابر شورتر از آب دریای خزر است
عوامل موثر بر هزینه تولید آب شیرین کیفیت آب دریا، آلاینده‌های زیستی، هزینه استهلاک و بهره برداری

شیرین سازی آب خلیج فارس برای جبران کم آبی خاورمیانه

شیرین سازی آب خلیج فارس

شیرین سازی آب خلیج فارس بهترین راه حل برای رفع بحران کم آبی خاورمیانه است.

وجود خلیج فارس در جنوب کشور، فرصتی استثنایی برای جبران کم آبی در کشور است. البته احداث آب شیرین کن دریایی، دارای هزینه‌های بسیاری است و بایستی در این باره افراد متخصص تمامی جوانب را در نظر بگیرند. با فناوری اسمز معکوس می‌توان آب شور خلیج فارس را تبدیل به آب شیرین کرد.

در آب شیرین کن‌های دریایی که با فرآیند اسمز معکوس کار می‌کنند، فیلتر تصفیه آب وجود دارد و آب شور با عبور از فیلتر ممبران شیرین می‌شود. در واقع از لایه‌های غشاء نیمه تراوا، تنها مولکول‌های آب عبور می‌کند. یون‌های محلول در آب مانند سدیم، کلر منیزیم و… که منشاء شوری هستند از فیلتر ممبران عبور نمی‌کنند.

علائم خرابی چهارراهی تصفیه آب
مطالعه بیشتر

البته برای احداث آب شیرین کن بایستی تمامی ملاحظات اقتصادی و محیط زیستی را در نظر گرفت. زیرا این مسئله دارای اهمیت بالایی است و نیاز به افراد متخصص دارد. برای احداث آب شیرین کن بایستی هزینه انتقال خط لوله، هزینه انرژی و مولفه‌های دیگر را در نظر گرفت. از همین رو این طرح نیاز به هدف‌گذاری و برنامه ریزی‌های دقیق دارد.

مقایسه شوری آب دریای خزر و خلیج فارس

مقایسه شوری آب دریای خزر و خلیج فارس

آب خلیج فارس 3 برابر از آب دریای خزر شورتر است.

شوری آب دریای خزر در بازه 12000 تا 17000 میلی گرم بر لیتر است. در صورتی که شوری آب خلیج فارس در نقاط مختلف تفاوت دارد و عددی بین 36000 تا 48000 میلی گرم بر لیتر است. به عبارتی آب خلیج فارس 3 برابر از آب دریای خزر شور‌تر می‌باشد.

برای شیرین سازی آب بایستی به موارد بسیاری از جمله آنالیز فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی آب توجه نمود. بدون شک شیرین سازی آب خلیج فارس به نسبت دریای خزر هزینه‌ی بیشتری می‌برد. اما خلیج فارس به فلات مرکزی ایران نزدیک‌تر است و انتقال آب از آن، به نسبت دریای خزر راحت‌تر می‌باشد.

برای شیرین سازی آب باید کیفیت آب دریا را در نظر گرفت. فاکتورهایی که بر روی کیفیت آب دریا تاثیر دارند شامل ذرات معلق نامحلول، آلاینده‌های زیستی و آلی می‌شوند.تمامی این عوامل بر روی انجام مراحل شیرین سازی تاثیر گذار می‌باشند و بایستی بررسی شوند.

قیمت تولید آب آشامیدنی از خلیج فارس

برای دستیابی به قیمت تولید آب آشامیدنی از خلیج فارس بایستی هزینه استهلاک، هزینه بهره‌برداری و نگهداری را در نظر گرفت. البته قیمت تولید آب شرب در نقاط مختلف جهان متفاوت است. این هزینه به قوانین آن کشور و بهای انرژی بستگی دارد.

همچنین نرخ بهره، دستمزد نیروی انسانی و کیفیت آب دریا نیز از عوامل موثر بر روی قیمت تولید آب شرب هستند. البته مناطقی که دارای آب شهری غیر قابل شرب هستند، می‌توانند به راحتی با دستگاه آب شیرین کن یا فیلتر تصفیه آب، به تولید آب شرب بپردازند.

تفاوت بین فیلترهای اسلیم و جامبو در چیست؟
مطالعه بیشتر

کارخانه پالایه سازان تولید کننده انواع فیلتراسیون و دستگاه تصفیه در کشور است. شما عزیزان می‌توانید انواع دستگاه تصفیه و فیلتر تصفیه آب را در ابعاد مختلف برای مصارف خانگی و صنعتی خریداری کنید. برای استعلام قیمت و مشاوره قبل از خرید نیز می‌توانید با کارشناسان واحد فروش در ارتباط باشید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.