بزرگ ترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
از بین بردن زردی آب چاه

از بین بردن زردی آب چاه

آنچه در این مقاله می خوانیم:

از بین بردن زردی آب چاه چگونه انجام می‌شود؟ زردی آب چاه به دلیل وجود املاح رخ می‌دهد و با حذف آنها، زردی از بین می‌رود. آهن، منگنز، تانن، باکتری‌های آهن و ذرات معلق همگی باعث زرد شدن آب می‌شوند.

اگر منبع تامین آب شما از چاه باشد، ممکن است گهگاه متوجه رنگ زرد در آب شده باشید. این زرد شدن غیرمعمول نیست، امّا ممکن است در طول زمان مشکلات جدی‌تری را به همراه داشته باشد. در نتیجه از بین بردن آن ضروری است. ما را در این مقاله پالایه سازان فرآیند توس همراهی کنید تا به دلایل زردی آب و نحوه برطرف کردن آن بپردازیم.

دلایل زردی آب چاه

یکی از رایج‌ترین دلایل زردی آب، وجود آهن و منگنز در آب چاه است. علاوه بر آن دلایل دیگری نیز وجود دارد که در جدول زیر آنها را آورده‌ایم:

دلیل زردی آب چاه نشانه راه‌حل
فریک (کلرید آهن) زردی آب، طعم فلز از دستگاه تصفیه آب با فیلتر آهن استفاده کنید
لوله‌های زنگ‌زده آب زرد هنگام باز کردن شیر، مشاهده زنگ‌زدگی لوله‌ها تعویض لوله‌ها
وجود مواد آلی در چاه وجود ذرات معلق هنگام برداشتن آب از شیر، طعم ناخوشایند از فیلتر رسوب یا سیستم حذف تانن با نرم‌کننده آب استفاده کنید. فیلتر ممبران می‌تواند مفید باشد.
آلودگی باکتری‌های آهن آب زرد قهوه‌ای یا قرمز، آب بیش از حد غلیظ به‌کارگیری شوک برقی یا تزریق مواد شیمیایی به چاه

چرا آب چاه من یک باره زرد شده است؟

اگر متوجه شده‌اید که آب چاه شما به طور ناگهانی زرد شده است، احتمالاً به دلیل آلودگی باکتری‌های آهن، لوله‌های زنگ زده یا وجود رسوب در چاه این حالت رخ داده باشد.

این آلاینده‌ها در کوتاه مدت خطرات سلامتی قابل توجهی را نشان نمی‌دهند، امّا معمولاً نشانه‌ای از آلودگی چاه هستند و نوشیدن آب آلوده می‌تواند اثرات طولانی‌مدتی برای سلامتی داشته باشد؛ بنابراین، بهتر است ابتدا با تعیین علت یا منبع زردی آب، اقدامات فوری را برای رفع آن انجام دهید.

بهترین فیلتر رسوب گیر ظرفشویی
مطالعه بیشتر

اولین قدم این است که آب خود را آزمایش کنید حتی اگر زردی ناشی از رواناب سطحی ناشی از باران یا آب شدن برف باشد. رواناب سطحی می‌تواند باکتری‌ها و آلاینده‌های مضر را جمع‌آوری کند و در طول زمان خطرات جدی را برای سلامتی به همراه داشته باشد.

از بین بردن زردی آب چاه برای حفظ سلامتی ساکنان ضروری است. اطمینان از ایمنی آب چاه بر عهده صاحب آن است. بهترین راه برای بررسی ایمنی و رفع مشکلات آن، این است که چاه به طور منظم آزمایش شود.

دلایل زرد شدن آب چاه

آب چاه به دلیل وجود آهن و املاح معدنی دیگر ممکن است زرد شود.

روش‌های از بین بردن زردی آب چاه

بسته به علت مشکل چندین شیوه برای از بین بردن زردی آب چاه وجود دارد. با این حال، همه آنها با یک اصل اساسی شروع می‌شوند: آزمایش به موقع و منظم آب.
آب چاه خود را آزمایش کنید

آزمایش به شما کمک می‌کند تا علت زردی آب را شناسایی کرده و بهترین اقدام را تعیین کنید. در یک حالت ایدئال، یک چاه باید هر بهار، پس از ذوب شدن برف آزمایش شود تا سطح باکتری‌های کلیفرم، کل جامدات محلول (TDS)، سایر آلاینده‌های بالقوه و pH آن مشخص شود.

با این حال اگر یک حادثه طبیعی رخ داد یا در هر زمان بوی ناخوشایندی را از سمت چاه احساس کردید، نسبت به آزمایش و بررسی آن اقدام کنید.

انتخاب روش مناسب برای از بین بردن زردی چاه

پس از تعیین علت زردی آب، می‌توانید مناسب‌ترین شیوه برای از بین بردن آن را انتخاب کنید. این شیوه‌ها می‌تواند از تعویض لوله تا نصب سیستم فیلتراسیون آب باشد.

به‌کارگیری سیستم فیلتر آهن

اگر آلودگی آهن فریک (ferric iron) باعث زردی آب شده باشد، بهترین راه‌حل استفاده از دستگاه تصفیه آب است که به طور خاص برای حذف آهن ساخته شده است. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و خرید دستگاه تصفیه آب با کارشناسان ما در پالایه سازان فرآیند توس در تماس باشید.

آب دریای عمان شور است یا شیرین؟
مطالعه بیشتر

لوله‌های قدیمی خود را تعویض کنید

اگر لوله‌ها دارای خوردگی یا زنگ‌زدگی هستند، زردی آب می‌تواند ناشی از آن باشد. تنها راه‌حل این مشکل تعویض لوله‌ها است. برای اطمینان از اینکه این کار به درستی انجام شود، از یک متخصص واجد شرایط بخواهید تا تعویض لوله‌ها را انجام دهد.

از فیلترها تانن استفاده کنید

اگر در آزمایش‌های انجام شده وجود تانن را مشاهده کردید، لازم است از فیلترهای مخصوص تانن استفاده کنید. هنگامی که سطح تانن بیش از حد بالا باشد، حذف آنها ممکن است به فیلتراسیون پیشرفته‌تری مانند سیستم‌های RO داشته باشید. اسمز معکوس به زبان ساده، شیوه‌ای برای تصفیه آب است که با اعمال فشار انجام می‌شود.

فرایند حذف باکتری آهن

حذف باکتری‌های آهن برای افراد عادی می‌تواند سخت باشد و باید حتماً توسط افراد متخصص انجام شود. این فرایند حذف نیاز به ضدعفونی‌کننده‌ها، سورفکتانت (surfactants)، اسیدها، کلر و پاستوریزاسیون خواهد داشت.

فیلتر کربنی به کار ببرید

فیلتر کربنی گزینه‌ای مناسب برای حذف تانن، آهن و باکتری از آب است. این فیلترها با جذب آلاینده‌ها بر روی سطح فیلتر، عمل می‌کنند.

فیلترهای کربن فعال بسته به میزان آلودگی آب شما باید مرتباً تعویض شوند. با این حال، این فیلترها جایگزین خوبی برای سیستم‌های RO (اسمز معکوس) هستند.

تعویض لوله های زنگ زده برای از بین بردن زردی آب چاه

تعویض لوله های زنگ زده برای از بین بردن زردی آب چاه

فرایند کلرزنی

کلرزنی فرایندی است که شامل افزودن کلر به آب برای از بین بردن باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها می‌شود. این یک شیوه را برای از بین بردن باکتری‌های آهن نیز می‌توان استفاده کرد.

با این حال، مهم است توجه داشته باشید که کلرزنی می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در طعم و بوی آب شما شود؛ بنابراین، بهتر است با روش‌های حذف کلر پس از تصفیه آشنا شوید.

روش ضدعفونی UV

ضدعفونی با اشعه ماورای‌بنفش فرایندی است که از اشعه UV در جهت از بین بردن باکتری‌ها و ذرات معلق در آب استفاده می‌کنند. این روش مشکلات بو و طعم را مانند کلرزنی ندارد؛ اما باید توسط افراد متخصص انجام شود و هزینه آن می‌تواند بالا باشد.

کربن اکتیو چیست؟
مطالعه بیشتر

آزمایش مجدد آب پس از بین بردن زردی آب چاه

اگر از یکی از روش‌های از بین بردن زردی آب چاه استفاده کردید، لازم است در انتها آزمایش دیگری انجام دهید. این آزمایش به شما کمک می‌کند مطمئن شوید که روش انتخابی موثر بوده است یا خیر و آیا آب چاه شما برای نوشیدن بی‌خطر است.

اگر از فرایند تصفیه کلرزنی استفاده کردید، باید سطح کلر آب را نیز آزمایش کنید. برای دریافت راهنمایی و مشاوره در زمینه تصفیه آب و از بین بردن زردی آن می‌توانید با کارشناسان ما در پالایه سازان فرآیند توس در تماس باشید.

سوال‌های متداول

آیا می‌توان از بروز زردی آب چاه جلوگیری کرد؟

بیشتر دلایل زردی آب به دلیل عوامل طبیعی خارج از کنترل شما، هستند. با این حال برخی از آنها را مانند تعویض وسایل لوله‌کشی زنگ‌زده، می‌توانید کنترل کنید.

چرا رنگ آب چاه بعد از باران زرد می‌شود؟

باران ممکن است مقداری مواد معدنی را از خاک گرفته باشد و به آب چاه شما اضافه کرده باشد. این مشکل در مناطقی که خاک آنها مواد معدنی بالا دارد رایج است.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

168,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.