بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
علائم خرابی چهار راهی تصفیه آب

علائم خرابی چهارراهی تصفیه آب

علائم خرابی چهارراهی تصفیه آب، شامل مواردی چون نشتی آب، عدم خروج آب از دستگاه، افت کیفیت آب مخزن و سوختن پمپ دستگاه است. تشخیص به موقع مشکلات دستگاه و رفع خرابی‌ها می‌تواند باعث بالا رفتن طول عمر دستگاه و همچنین عملکرد صحیح آن شود. در این مطلب ابتدا به معرفی چهارراهی تصفیه آب و عملکرد آن و سپس به بررسی نشانه‌های خراب شدن این قطعه و راه‌کارهای موثر برای تعمیرات آن صحبت خواهیم کرد.
آنچه در این مقاله می خوانیم:
نشانه نشتی آب، عدم خروج آب از دستگاه، افت کیفی مخزن، سوختن پمپ دستگاه
راه های تعمیر تعویض سری و چهارراهی
قیمت چهارراهی بین ۱۰ هزار تومان تا ۲۵ هزار تومان متغیر است
مزایا  باعث بالا رفتن طول عمر دستگاه و همچنین عملکرد صحیح آن

چهارراهی تصفیه آب چیست؟

چهارراهی یک قطعه مکانیکی است که در بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب دیده می‌شود و وظیفه آن، قطع کردن جریان آب است. در هر چهارراهی دو مسیر برای جریان آب وجود دارد که به وسیله یک دیافراگم پلاستیکی جدا شده‌اند. در واقع ما دو ورودی و دو خروجی داریم و به همین دلیل به این قطعه چهارراهی می‌گویند.

عملکرد این قطعه به این صورت است که آب شهری از یک طرف چهارراهی وارد شده و از سمت دیگر وارد فیلتر ممبران می‌شود. سپس بعد از تصفیه آب از ورودی دیگر از ممبران خارج و بعد از گذر از چهارراهی، وارد مخزن تصفیه آب می شود. خرابی این قطعه می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه تصفیه شود.

نشانه‌های خراب شدن چهارراهی تصفیه آب

گفتیم که چهارراهی دارای یک دیافراگم است. پارگی این دیافراگم دلیل اصلی خرابی چهارراهی است. این پارگی باعث می‌شود که آب تصفیه و آب شهری با هم ترکیب شده و به مرور سختی آب بیشتر شود. در واقع شما آب تصفیه شده‌ای ندارید. پس ریشه بیشتر مشکلات در این قطعه است. از کجا بفهمیم که چهارراهی تصفیه آب خراب شده است؟ برای پاسخ به این سوال می‌توانیم به دنبال نشانه‌های زیر در دستگاه باشیم:

عدم خروج آب از دستگاه

اگر آب از دستگاه تصفیه شما وارد مخزن نشود،‌ یکی از دلایل می‌تواند خرابی چهارراهی باشد و این قطعه نتوانسته با عملکرد درست، آب را به موقع وصل کند.

نشتی آب

پارگی دیافراگم یا قطع شدن بست شلنگ‌های متصل به چهارراهی، می‌توانند باعث نشتی آب شوند.

افت کیفیت آب مخزن

محفظه فیلتر ممبران چیست؟
مطالعه بیشتر

ممکن است شما متوجه تغییر طعم آب، یا سختی آن شوید. این نشانه‌ای است برای عملکرد نادرست دستگاه تصفیه آب. معمولا پارگی دیافراگم باعث ترکیب آب شهری و آب تصفیه و پایین آمدن کیفیت آب تصفیه می‌شود.

سوختن پمپ دستگاه

اگر مسیر ورود آب به مخزن مسدود شده باشد، فشاری که این مشکل به دستگاه وارد می‌کند، می‌تواند باعث سوختن پمپ دستگاه شود.

با دیدن هر کدام از این نشانه‌ها می‌توانید به خرابی چهارراهی دستگاه تصفیه آب شک کنید و به دنبال حل مشکل باشید.

نحوه تعویض شیر آب چهارراهی تصفیه آب

وقتی از خرابی چهارراهی مطمئن شدید، حالا نوبت به تعویض آن است. برای تعویض چهارراهی باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. ابتدا دستگاه را از برق کشیده و شیر ورودی آب را ببندید.
  2. روی مخزن یک اهرم برای قطع جریان آب وجود دارد. با چرخاندن این اهرم، مانع ورود آب به داخل مخزن بشوید.
  3. چهارراهی یک قطعه پلاستیکی سفید است که معمولا در اطراف هوزینگ دستگاه نصب می‌شود. یکی از راه‌هایی که می‌توانید چهارراهی را پیدا کنید، شلنگی است که از این قطعه به فیلتر ممبران وصل شده است. با پیدا کردن این شلنگ می‌توانید چهارراهی را پیدا کنید.
  4. حالا باید به آرامی شلنگ‌هایی را که به چهارراهی وصل شده‌اند از آن جدا کنید.
  5. در این مرحله می‌توانید از سلامت شلنگ‌ها و فیلترها اطمینان حاصل کنید تا با خیال راحت فقط قطعه مشکل‌دار را تعویض کرده باشید.
  6. حالا چهارراهی جدید را برداشته و شلنگ‌ها را به آن متصل کنید. دقت کنید که جهت ورودی و خروجی شلنگ‌ها که با علامت‌های in و out‌ مشخص شده، با هم منطبق باشند.
  7. می‌توانید بعد از تعویض چهارراهی از بست‌های محکم برای محکم کردن آن استفاده کنید تا احتمال نشتی را از بین ببرید.
  8. بعد از اتمام کار، برق دستگاه را وصل کرده و شیرهای آب را باز کنید.

قیمت چهارراهی تصفیه آب

با توجه به متریالی که برای ساخت چهارراهی استفاده می‌شود قیمت آن خیلی بالا نیست. اما بر اساس کیفیت ساخت، قیمت در بازه‌ی ۱۰ هزار تومان تا ۲۵ هزار تومان متغیر است. بهتر است بدون توجه به قیمت، بهترین جنس را برای چهارراهی انتخاب کنید تا به مرور زمان کمتر دچار استهلاک و خرابی شود.

tds آب چقدر باید باشد؟
مطالعه بیشتر

نشتی تصفیه آب

یکی از مشکلات رایج در دستگاه‌های تصفیه آب، نشتی است. بسیار دیده شده که به دلایل مختلف، فضای کابینتی که دستگاه در آن قرار گرفته، پر از آب می‌شود. در بسیاری از موارد، این نشتی مربوط به خرابی چهارراهی دستگاه است. خرابی دیافراگم، شکستگی بخشی از چهارراهی، سوراخ شدن شگلنگ‌ها و شل شدن بست شلنگ‌ها می‌توانند دلایل نشتی آب باشند. کافی است یا با دست یا یک دستمال، این بخش را کنترل کنید و اگر مطمئن شدید که نشتی آب از این قسمت است، فورا آن را تعمیر یا تعویض کنید. دستگاه شما می‌تواند یا چهارراهی داشته باشد یا شیر برقی. ممکن است این نشتی به دلیل شکستگی یا سوختن شیر برقی باشد.

سوختن شیر برقی دستگاه تصفیه

در دستگاه‌های تصفیه آب که جدیدا وارد بازار می‌شوند، به جای چهارراهی از شیر برقی استفاده می‌کنند. عملکرد شیر برقی کاملا مشابه چهارراهی است. در شیر برقی یک موتور الکتریکی مسیر عبور آب بین فیلتر تصفیه آب و مخزن را کنترل می‌کند. خرابی شیر برقی هم علائمی مانند خرابی چهارراهی دارد. اگر شیر برقی بسوزد، امکان نشتی آب یا قطع جریان آب وجود دارد. در این هنگام چاره‌ای جز تعویض شیر برقی نیست.

ایجاد اختلال در عملکرد تصفیه آب

خرابی چهارراهی یا سوختن شیر آب تصفیه، هر کدام می‌توانند در عملکرد دستگاه تصفیه آب اختلال ایجاد کنند. به همین دلیل در صورت بروز مشکل باید به سرعت آن‌ها را تعمیر یا تعویض کرد. آب تصفیه معمولا دارای طعم خاص و سختی مناسبی است که با توجه به نوع فیلتر کنترل می‌شود. در صورت اختلال در روند تصفیه، طعم آب و کیفیت آن تغییر خواهد کرد.

کارخانه پالایه سازان با تولید انواع دستگاه‌های تصفیه آب و فیلترها و قطعات مختلف این دستگاه، آماده ارائه بهترین محصولات با بالاترین کیفیت به شماست. مهندسان این شرکت با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و با حذف قطعاتی مانند چهارراهی، و استفاده از قطعات کاربردی جدید، میزان خرابی و مشکلات دستگاه‌های تصفیه آب را به حداقل ممکن رسانده‌اند. کافی است با کارشناسان این سایت تماس گرفته و در مورد خرید بهترین دستگاه تصفیه آب، از ایشان مشورت بگیرید.

فیلتر ممبران پنتیر چیست؟
مطالعه بیشتر

پرسش‌های پرتکرار

چگونه می‌توانم چهارراهی تصفیه آب را خریداری کنم؟ برای خرید این قطعه باید با فروشگاه‌های دستگاه تصفیه آب یا کارخانه‌های سازنده این دستگاه‌ها تماس بگیرید.

چه زمانی باید چهارراهی تصفیه آب را تعویض کرد؟ اگر متوجه نشتی آب،‌ قطع آب و تاخیر در آبرسانی دستگاه شدید، امکان خرابی این قطعه وجود دارد و باید هر چه سریع‌تر آن‌را تعویض کنید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.