بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
فیلترهای سه گانه تصفیه آب

معرفی فیلترهای سه گانه تصفیه آب و راهنمای خرید آنها

اغلب دستگاه‌های تصفیه آب شامل 6 مرحله هستند. اما در این میان سه مرحله اول که بر عهده فیلترهای سه گانه تصفیه آب هستند بیشترین اهمیت را دارند. چراکه حجم زیادی از آلایندگی‌ها و همین‌طور طعم و بوی نامطلوب آب توسط همین سه فیلتر از بین می‌روند. این سه فیلتر شامل فیلترهای پلی‌پروپیلن، کربن گرانول و کربن بلاک (فیلتر الیافی) هستند. فیلتر پلی‌پروپیلن  می‌تواند ذرات نسبتاً درشت‌ آب را حذف کند (مانند شن و ماسه و گل و لای). فیلتر کربن گرانول کلر، بو و طعم آب را حذف می‌کند. اما اگر چیزی از بو و طعم آب باقی بماند، توسط فیلتر کربن بلاک از بین می‌رود.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

این سه فیلتر معمولاً در دوره‌های ۶ماهه سرویس می‌شوند. اما فیلتر پلی‌پروپیلن عمر کمتر و کربن بلاک عمر نسبتاً بیشتری دارد. در این مطلب با اهمیت کارکرد این سه مرحله از فرآیند فیلتر تصفیه آب بیشتر آشنا می‌شویم. همین‌طور درباره این سه فیلتر اصلی به طور کامل صحبت می‌کنیم.

فیلتر سه گانه اصلی فیلتر پلی پروپیلن، فیلتر کربن، فیلتر کربن بلاک
وظیفه فیلتر پلی پروپیلن شن و ماسه، گل و لای، زنگ زدگی لوله ها و … را از بین می برد.
وظیفه فیلتر کربن هم بو  و طعم نامطبوع آب و هم رنگ کِدِر آب را حذف می کرد.
وظیفه فیلتر کربن بلاک با این فیلتر به طور کلی هر آنچه بوی بد و طعم از فیلتر های قبلی مونده را حذف می کند.

فیلترهای سه‌ گانه دستگاه تصفیه آب

فرایند کلی فیلتر های سه گانه در دستگاه تصفیه آب به شرح زیر است.

1/ فیلتر پلی‌پروپیلن

اولین قطعه از فیلترهای سه گانه تصفیه آب، فیلتر پلی‌پروپیلن یا به اختصار PP است. این فیلتر حفره‌های 1 تا 5 میکرونی دارد. فیلتر PP می‌تواند شن و ماسه، گل‌ولای، لجن، رسوبات، جلبک، ذرات فیزیکی، تخم انگل‌ها و حشرات و زنگ‌زدگی لوله‌ها را از آب بگیرد. بنابراین بخش مهمی از تصفیه آب در همین مرحله انجام می‌شود.

بخش زیادی از ذرات معلق و آلودگی‌ها توسط همین فیلتر جذب می‌شوند. بنابراین طبیعی است که این فیلتر زودتر از قطعات دیگر رسوب می‌گیرد و رنگش عوض می‌شود. به همین خاطر نیز باید زودتر از فیلترهای دیگر و تقریباً هر چند ماه یک بار تعویض شود.

اما یکی از مزایای مهم این فیلتر، کمکی است که به فیلترهای مراحل دیگر می‌کند. از آنجایی که آب در همین مرحله تا حد زیادی فیلتر می‌شود، استهلاک فیلترهای بعدی کمتر و عمرشان بیشتر می‌شود.

2/ فیلتر کربن

دومین قطعه از فیلترهای سه گانه تصفیه آب فیلتر کربنی است. این قطعه طوری طراحی شده که آب تماس بیشتری با سطح مقطع آن دارد. به همین خاطر قدرت آن در فیلتر کردن آب زیاد است.

فیلتر ممبران صنعتی چیست؟
مطالعه بیشتر

وقتی آب از این فیلتر عبور می‌کند، کلر آن جذب می‌شود. هم بو  و طعم نامطبوع آب و هم رنگ کِدِر آن در این مرحله حذف می‌شود. در واقع بخش زیادی از مواد شیمیایی آب و گازهای فرار آلی در این مرحله حذف می‌شوند.

ساختمان این فیلتر به این ترتیب است که آب از یک سر آن وارد می‌شود. سپس از سطح کربن عبور می‌کند و از سر دیگر خارج می‌شود. البته یک ابر متخلخل نیز از عبور ذرات بزرگ‌تر آب جلوگیری می‌کند تا ذره‌ای از قلم نیفتد. این فیلتر در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی هم استفاده می‌شود. اما کاربرد ویژه‌تر آن در پاکسازی و گندزدایی آب فاضلاب یا آب مجتمع‌های صنعتی است.

3/ فیلتر کربن بلاک

این قطعه شباهت زیادی به فیلتر کربن گرانول مرحله قبل دارد. اما فشرده‌تر است و وزن بیشتری دارد. به این قطعه به اختصار CTO هم می‌گویند. CTO مخفف سه کلمه زیر است:

  • Chlorine: کلر
  • Taste: طعم
  • Odor: بو

دلیل این نام‌گذاری این است که فیلتر کربن بلاک ابتدا کلر آب را حذف می‌کند. با این کار طعم نامطبوع آب از بین می‌رود. از طرفی آن دسته از مواد شیمیایی که باعث بوی بد آب می‌َشوند هم توسط همین فیلتر از بین می‌روند.

جنس فیلترهای سه ‌گانه دستگاه تصفیه آب

اما جنس فیلترهای سه گانه تصفیه آب دقیقاً از چیست؟ در ادامه می‌بینیم.

  1. فیلتر پلی‌پروپیلن: این ماده نوعی پلیمر است. این نوع از پلیمرها معمولاً قیمت کمتر، مقاومت بالاتر، وزن سبک‌تر و انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.
  2. فیلتر کربن گرانول: این فیلتر شامل محفظه‌ای است که از در آن قطعات کربن گرانول قرار دارد. این قطعات در واقع ساختارهای منظمی هستند از اتم‌های کربن. این کربن‌ها یا طبیعی و گیاهی مانند پوست نارگیل یا معدنی مانند زغال‌سنگ هستند.
  3. فیلتر کربن بلاک: این فیلتر نیز از پوسته نارگیل یا زغال‌سنگ معدنی فعال ساخته شده است.

قیمت فیلترهای سه‌ گانه

این سه فیلتر به دو صورت در بازار ارائه می‌شوند. هم می‌توانید آنها را در بسته‌های سه عددی تهیه کنید و هم به صورت تکی. CCK عنوانی است که به بسته‌های سه عددی آنها نسبت داده می‌شود.

عوارض عوض نکردن فیلتر یخچال ساید
مطالعه بیشتر

برای خرید این قطعات، توصیه اکید ما این است که به سراغ شرکت‌های معتبر بروید. استفاده از برندهای متفرقه‌ می‌تواند عمر مفید دستگاه تصفیه آب را  کاهش دهد. در وب‌سایت پالایه سازان فرایند توس می‌توانید کاتالوگ کامل محصولات را ببینید و برای تهیه آنها اقدام کنید.

تعویض فیلتر سه ‌گانه تصفیه آب

تعویض به موقع سه فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب می‌تواند کارایی کل سیستم را بهینه کند. اما شاید بپرسید که عمر مفید هر یک از این فیلترها چه قدر است؟

  1. فیلتر پلی‌پروپیلن: همان‌طور که اشاره کردیم، این فیلتر در معرض آلودگی‌های بیشتری است. بنابراین باید زودتر از فیلترهای دیگر تعویض شود. در شرایط عادی بهتر است این فیلترها را زیر 6 ماه تعویض کنید.
  2. فیلتر کربن گرانول: عمر مفید این فیلتر هم به حجم آب ورودی و هم به میزان آلایندگی‌ها بستگی دارد. اما 6 ماه یک بار معمولاً زمان مناسبی برای تعویض آن است.
  3. فیلتر کربن بلاک: این فیلترها هم بسته به حجم آب و میزان آلایندگی‌ها بین 6 تا 24 ماه می‌توانند عمر کنند.

اما تعویض این قطعات باید توسط متخصص انجام شود. اگر برای سرویس فیلترها و رسیدگی به آنها به کمک نیاز دارید، می‌توانید با شماره ۰۵۱۳۷۶۰۳۷۲۰ تماس بگیرید و ضمن دریافت مشاوره، با متخصصان مجموعه پالایه سازان در تماس باشید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.