بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
فیلتر رزین چیست

فیلتر رزین چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانیم:

فیلتر رزین چیست؟ این فیلتر دارای دانه‌های رزین است و به از طریق تبادل یونی، بخشی از آلایندگی‌ها را از آب حذف می‌کند. فیلتر رزین در سه نوع آنیون، کاتیون و میکس بد تولید می‌شود.

فیلتر آنیون و کاتیون به ترتیب برای حذف یون‌های منفی و مثبت از آب استفاده می‌شوند. هر چه نوع آنها قوی‌تر باشد نیز درصد بیشتری از یون‌ها را حذف می‌کنند. فیلتر میکس بد نیز در دستگاه‌های خانگی و برای تصفیه آب مورد نیاز آکواریوم و… استفاده می‌شود.

اما فیلتر رزین در کدام صنایع بیشترین کاربرد را دارد؟ در کدام دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده می‌شود؟ آیا می‌تواند کنار فیلتر ممبران قرار بگیرد؟ در این مطلب از پالایه سازان به این سؤال‌ها پاسخ خواهیم داد.

مشخصات فیلتر رزین

جنس دانه‌های رزین
انواع
 1. آنیونی
 2. کاتیونی
 3. میکس بد
کاربرد در صنایع پزشکی، پلاستیک، استخراج فلزات، آزمایشگاه‌ها، تولید الکل، آب آکواریوم، آب ورودی کولر آبی و…

کاربرد فیلتر رزین چیست؟

این فیلتر شامل دانه‌های رزین است. رزین به مولکول‎هایی بزرگ گفته می‌‌شود که دو سرشان قطبی است و بارهایشان با هم تفاوت دارند. این دانه‌های دارای خاصیت چسبندگی بسیار بالایی هستند. در حدی که در ساخت چسب هم از آنها استفاده می‌شود.

فیلتر رزین بر خلاف فیلترهایی مانند ممبران آلایندگی‌های آب را بر اساس اندازه‌های آن فیلتر نمی‌کند. در عوض تبادل یونی را به جای روش‌های دیگر به کار می‌گیرد. به این ترتیب که دانه‌های رزین موجود در فیلتر، ذرات اضافه را می‌گیرند و ذرات دیگری را جایگزین آنها می‌کنند.

انواع فیلتر رزین

انواع فیلتر رزین

1- آنیون، 2-کاتیون و 3-Mix bed

 

فیلتر رزین را بسته به کاربردی که برای آنها در نظر گرفته شده، در سه نوع تولید می‌کنند:

 • آنیونی
 • کاتیونی
 • میکس بد

اما کاربرد هر یک از انواع فیلتر رزین چیست؟ در ادامه می‌بینیم.

1- فیلتر رزین آنیونی

رزین آنیونی یون‌هایی با بار منفی را از آب حذف می‌کند و مختص جداسازی کلر و گوگرد از آب است. قدرت این فیلتر در انواع مختلف آن متفاوت است. هر چه قدرت آن بیشتر باشد، درصد بیشتری از آنیون‌ها یا همان یون‌های با بار منفی حذف خواهند شد. البته طول عمر فیلتر رزین آنیون ضعیف، معمولاً بیشتر از انواع قوی‌تر است.

خروجی های فیلتر ممبران
مطالعه بیشتر

2- فیلتر رزین کاتیونی

این فیلتر به سراغ یون‌های با بار مثبت می‌رود و آنها را از آب جدا می‌کند. حذف کلسیم، منیزیم، آهن و هیدروژن از آب از وظایف فیلتر رزین کاتیونی است. این قطعه هم با قدرت‌‎های متفاوتی تولید می‌‍شود.

برای مثال هر چه فیلتر کاتیونی قوی‌تر باشد، توانایی تصفیه آب را در طیف وسیع‌تری از PH دارد. در این صورت درصد بسیار بالایی از یون‌های مثبت را خواهد داشت.

اما رزین کاتیون ضعیف‌تر، درصد کمتری از آلایندگی‌ها را حذف می‌کند. در عوض میزان پساب تولیدشده توسط آن نیز کمتر خواهد بود.

3- فیلتر رزین میکس بد

فیلتری رزینی که در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده می‌شوند، از نوع میکس بد (Mix bed) هستند. این فیلتر آنیون‌ها و کاتیون‎ها را از آب جدا کرده و TDS آب را کاهش می‌دهد. البته خروجی این دستگاه برای مصارف شرب مناسب نیست و بهتر در مواردی مانند آب آکواریوم استفاده شود.

کاربرد فیلتر رزین چیست؟

کاربرد فیلتر رزین چیست

از صنایع چسب‌سازی تا صنایع پزشکی و آزمایش و تأمین آب آکواریوم

 

این فیلتر در انواع مختلف و برای مصارف گوناگون تولید می‌شود. کاربرد کلی آن این است که آلایندگی‌ها به روش ویژه خود فیلتر کرده و سختی آب را کاهش می‌دهد. آب خروجی این فیلتر در صنایع مختلف قابل استفاده است. از جمله:

 • صنایع پزشکی
 • تولید دارو
 • سیستم‌های تصفیه آب قهوه‌ساز اسپرسو
 • رنگ‌سازی
 • آزمایشگاه‌ها
 • تولید الکل
 • صنایع غذایی
 • تولید مواد شوینده
 • آب آکواریوم
 • و…

کاربرد فیلتر رزین در دستگاه تصفیه آب

اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب را داشته باشید، احتمالاً کنجکاوید که بدانید آیا این فیلتر در این سیستم هم استفاده می‌شود؟ نوع ارتباط دستگاه تصفیه خانگی و فیلتر رزین چیست؟ این فیلتر در سیستمی مانند تصفیه آب که با آب شرب سروکار دارد توصیه نمی‌شود. اما در شرایطی که سختی آب بالا است وضعیت کمی متفاوت است.

فیلترهایی مانند فیلتر ممبران سختی یا TDS آب را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. در چنین دستگاه‌‎هایی از روش اسمز معکوس برای تصفیه آلایندگی‌ها استفاده می‌شود. اما اگر ممبران نداشته باشیم و خبری از روش اسمز معکوس نباشد، می‌توان فیلتر رزین را در خروجی دستگاه قرار داد تا سختی را بیش از پیش کاهش دهد. در چنین سیستمی روش فیلتراسیون را داریم.

پارچ تصفیه آب
مطالعه بیشتر

در دستگاه‌هایی با فیلتر رزین، معمولاً آب خروجی دستگاه، قبل از فیلتر رزین به دو مسیر جداگانه تقسیم می‌شود. مسیر اول که آب تصفیه‌شده‌ای است که از فیلتر رزین عبور نکرده است. مسیر دوم هم آب خروجی بعد از گذشت از فیلتر رزین است.

جمع‌بندی

در این مطلب دیدیم که اساس کار فیلتر رزین چیست و چه انواعی دارد. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، این فیلتر برای تصفیه آب شرب مناسب نیست. در عوض می‌تواند برای تأمین آب آکواریوم استفاده شود. باید اشاره کنیم که این قطعه می‌تواند برای کاهش سختی آبی که وارد کولر آبی می‌شود هم مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر درباره انواع فیلتر تصفیه آب سؤالی دارید یا به دنبال بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی یا صنعتی هستید، می‌توانید با پالایه سازان در ارتباط باشید. برای ارتباط با ما کافی است با شماره ۰۵۱۳۷۶۰۳۷۲۰ تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

1- چرا خروجی آب فیلتر رزین برای شرب مناسب نیست؟

چون املاحی را از آب حذف می‌کند که وجود آنها برای بدن انسان مفید و لازم است.

2- بهترین راهکار برای افزایش طول عمر فیلترهای رزین چیست؟

یکی از راهکارهای عالی ترکیب فیلتر آنیون قوی و ضعیف (یا کاتیون قوی و ضعیف) با هم است. چون نمونه‌های ضعیف‌تر ضمن تولید پساب کمتر، عمر بلندتری هم دارند.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.