بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
شیر قطع اتوماتیک دستگاه تصفیه آب

آشنایی با شیر قطع اتوماتیک دستگاه های تصفیه کننده آب

شیر قطع اتوماتیک دستگاه تصفیه آب چیست؟ شیر قطع اتوماتیک چه کاربردهایی در دستگاه تصفیه آب دارد؟ شیر قطع اتوماتیک دستگاه تصفیه آب چند نوع است؟ استفاده از دستگاه تصفیه آب این روزها بسیار رایج شده است. این دستگاه دارای قطعات و اتصالات مختلفی بوده که باید هنگام نصب آشنایی لازم را راجب آنها داشته باشید. شیر قطع اتوماتیک یکی از قطعات بسیار کاربردی در تصفیه آب است و انواع مختلفی هم دارد. اگر با این قطعات بیشتر آشنا شوید در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب اطلاعات بهتری خواهید داشت. در ادامه شرکت پالایه سازان به طور کامل و جامع این محصول را مورد بررسی قرار می‌دهد.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

شیر قطع اتوماتیک چیست؟

در دستگاه تصفیه آب قطعه‌ای تعبیه شده که وظیفه قطع و وصل کردن جریان آب را برعهده دارد. این قطعه به شیر قطع اتوماتیک شناخته می‌شود که یکی از کاربردی‌ ترین بخش‌ های تصفیه آب است. این شیر قطع با جریان برق کار می‌کند و تا زمانی که سیستم برق روشن باشد جریان آب را باز نگه می‌دارد. به همین خاطر به آن شیر قطع اتوماتیک گفته می‌شود.

این شیر قطع اتوماتیک دارای یک سیم‌پیچ بوده که با جریان الکتریسیته کار می‌کند. با کنترل جریان آب در دستگاه تصفیه آب توسط شیر قطع اتوماتیک در صورت هرگونه خرابی آب ورودی به سیستم قطع خواهد شد. این شیر قطع انواع مختلفی داشته که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

انواع شیر قطع کن در دستگاه تصفیه آب

برای دستگاه تصفیه آب انواع مختلفی شیر قطع کن وجود دارد که هرکدام از آنها مشخصات خاص خود را داشته و می‌توان به شیر قطع مکانیکی و اتوماتیک که پرکاربردترین آن است اشاره کرد.

شیر قطع مکانیکی یا همان چهارراهی:

در شیر قطع کن مکانیکی که بدون جریان الکتریکی از طریق یک دیافراگم کار می‌کند با بیشتر شدن مقدار آب در مخزن و فشار آوردن به آن دیافراگم بسته می‌شود. در دستگاه‌های قدیمی با استفاده از یک قطعه پلاستیکی به نام چهارراهی این فعالیت صورت می‌گیرد. زمانی که فشار داخلی کاهش پیدا کرد آب ورودی با فشار باعث باز شدن دیافراگم خواهد شد. این شیر قطع کن به‌خاطر معایبی که داشت در دستگاه‌های جدید کنار گذاشته شد و به‌جای آن از شیر قطع اتوماتیک استفاده شد.

یکی از مهم‌ترین معایب شیر قطع کن مکانیکی این بود که دقت عمل بسیار پایینی داشت. همین امر باعث هدررفتن آب و خراب‌شدن مکرر آن می‌شد. تنها مزیتی که می‌توان برای این قطعه به آن اشاره کرد قیمت پایین آن و مصرف نکردن برق است.

عدد نرمال فشارسنج تصفیه آب چند است؟
مطالعه بیشتر

شیر قطع اتوماتیک دستگاه تصفیه آب:

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم این شیر قطع به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از جریان برق کار می‌کند. این شیر به طور موازی با پمپ فعالیت کرده و با روشن شدن پمپ مسیر آب را باز خواهد کرد. وقتی که مخزن پر و پمپ خاموش می‌شود این قطعه نیز باعث بسته‌شدن جریان آب خواهد شد.

یکی از معایبی که شیر قطع اتوماتیک دارد این است که بدون جریان برق کار نمی‌کند و قیمت بالایی هم دارد. اما در کنار آن مزایایی مانند: عمر و دقت بالا، دورریز کم آب، مسیر لوله‌کشی کم دستگاه و مرتب بودن آن و عیب‌یابی راحت دستگاه تصفیه آب را دارد. زمانی متوجه عیب در دستگاه خواهید شد که در هنگام روشن بودن متوجه شوید هیچ آبی تصفیه نمی‌شود. یعنی شیر قطع اتوماتیک مسیر آب را باز نکرده است. همچنین در زمان خاموش بودن آب به فاضلاب بریزد. پیشنهاد ما استفاده از شیر قطع اتوماتیک به‌جای چهارراهی خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

  • شیر قطع کن دستگاه تصفیه آب

عملکرد شیر برق اتوماتیک

وجود شیر برق اتوماتیک در دستگاه تصفیه آب بسیار لازم و ضروری است. وقتی سنسورهای دستگاه به پمپ دستور خاموش دادن می‌دهد شیر قطع نیز مسیر جریان آب را مسدود می‌کند. این قطعه کنترل ورود و خروج آب را برعهده داشته و از هدر رفتن آب جلوگیری خواهد کرد.

اگر از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می‌کنید در آن رابطه مستقیم میان پمپ، سوئیچ بالا و پایین و شیر قطع اتوماتیک وجود دارد. هرکدام از این سوئیچ‌ها در زمانی خاص دستور باز و بسته‌شدن دیافراگم را به شیر قطع می‌دهد.

مشکلات مربوط به شیر قطع اتوماتیک

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای شیر قطع اتوماتیک دستگاه تصفیه آب پیش بیاید سوختن شیر برقی است. در چنین حالتی مسیر آب ورودی مسدود می‌شود و به‌خاطر نرفتن آب به داخل دستگاه سیستم همیشه روشن باقی می‌ماند. در این وضعیت امکان خراب‌شدن پمپ، سوئیچ‌های تصفیه آب، آداپتور و دیگر قطعات وجود دارد.

آب چیست؟
مطالعه بیشتر

شیر قطع در بعضی موارد نمی‌تواند مسیر جریان آب را باز کند که همین باعث خرابی و یا سوختگی سایر قطعات مانند پمپ می‌شود. گاهی هم این مسیر همیشه باز می‌ماند و هدررفت آب را به دنبال خواهد داشت. همچنین فیلتر ممبران هم خراب خواهد شد. اگر هم نشتی آب را در دستگاه مشاهده کردید یا مربوط به اتصالات تصفیه آب بوده یا مربوط به شیر قطع اتوماتیک است. در چنین شرایطی باید آنها را تعویض کرد.

جمع‌بندی

آشنایی با شیر قطع اتوماتیک دستگاه تصفیه آب باعث می‌شود که هنگام خرید شیر قطع اتوماتیک موارد لازم را رعایت کنید. همچنین در صورت خراب‌شدن دستگاه می‌توانید بدون نیاز به متخصص اقدام به تعویض و یا درست‌کردن نمایید.

کارخانه پالایه سازان تولید کننده انواع فیلتر تصفیه آب است. نمونه فیلتر های تولیدی کارخانه پالایه سازان عبارت است از:

  • فیلتر inline
  • فیلتر لیوانی
  • فیلتر ممبران
  • فیلتر مینرال
  • فیلتر لباسشویی
  • فیلتر یخچالی

برای خرید و اطلاعات هر کدام از فیلتر های کلیک کنید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.