بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
فیلتر کارتریج خانگی چیست

فیلتر کارتریج خانگی چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانیم:

فیلتر کارتریج خانگی بخش مهم دستگاه تصفیه آب خانگی است که هر چند وقت یک بار باید تعویض شود. این فیلتر آلاینده‌ها را از آب می‌گیرد و تاثیر مستقیمی بر تصفیه آب می‌گذارد. در صورت عدم تعویض فیلتر، رفته‌رفته رنگ آن تغییر کرده و دیگر کارایی اولیه را ندارد.

فیلترهای کارتریج در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند و در هر دستگاه نیازمند فیلتر مخصوص به خود است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و آشنایی با نحوه کار فیلتر کارتریج خانگی این مقاله پالایه سازان فرایند توس را تا انتها بخوانید.

فیلتر کارتریج خانگی چیست و چه کاربردی دارد؟

در هر دستگاه تصفیه آب چه خانگی و چه صنعتی، یک یا چند فیلتر کارتریج قرار می‌گیرد. این فیلترها نقش مهمی را در از بین بردن ذرات معلق در آب، آلاینده‌ها و مواد شیمیایی بازی می‌کنند. فیلتر کارتریج خانگی در ابعاد و مقیاس کوچک‌تری نسبت به مدل‌های صنعتی ساخته می‌شود و در دستگاه‌های خانگی کاربرد دارد.

ویژگی‌ها توضیحات
نوع پلی‌پروپیلن، کربن فعال، رزین تبادل یونی، ممبران
کاربرد حذف رسوبات، شن و ماسه، کلر، طعم و بوی نامطبوع، مواد شیمیایی آلی، فلزات سنگین، میکروارگانیسم‌ها
جنس بدنه پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن، فلز ضدزنگ
عمر مفید ۳ تا ۶ ماه

نحوه عملکرد فیلتر کارتریج

فیلتر کارتریج به دو صورت سطحی و عمقی باعث پاک‌سازی آب از آلاینده‌ها می‌شود. فیلترهای سطحی اجازه نمی‌دهد مواد جامد و آلودگی‌ها داخل آب باقی بمانند. فیلترهای عمقی تمام آلاینده‌ها و جامدات بسیار ریز را نیز به دام می‌اندازند.

فیلتراسیون سطحی به جریان سیال از طریق لایه‌ای از مواد اشاره می‌کند که ذرات روی سطح را محدود می‌کنند. در مقابل فیلتراسیون عمق به لایه ضخیم‌تری اشاره دارد که مانع از عبور ذرات بسیار کوچک می‌شود. نوع فیلترهای سطحی اغلب ارزان‌تر هستند و عمر مفید کمتری دارند، در مقابل فیلترهای عمق گران‌تر بوده و ماندگاری بیشتری دارند.

انواع فیلتر کارتریج خانگی

به طور کل می‌توان سه نوع فیلتر کارتریج خانگی را در بازار مشاهده کرد:

تصفیه آب خانگی cck
مطالعه بیشتر

فیلتر کربن اکتیو (GAC)

این فیلتر معمولاً در مرحله دوم دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می‌گیرد. در ساخت آن از ذرات کربن اکتیو (فعال) دانه‌بندی‌شده استفاده کرده‌اند. کربن اکتیو از ذرات زغال پوست نارگیل به دست می‌آید و با استفاده از فرایند جذب سطحی، آلودگی و مواد اضافی مانند کلر، گازهای محلول، مواد الی و بو را از آب حذف می‌کند.

حذف کلر توسط این فیلتر طول عمر فیلتر اسمز معکوس دستگاه تصفیه آب را نیز افزایش می‌دهد. اگر می‌خواهید به این روند بیشتر آشنا شوید، مقاله اسمز معکوس به زبان ساده در مجله پالایه سازان بخوانید.

به طور کل فیلتر کربن اکتیو طول عمر بالایی دارد، کیفیت تصفیه آن مناسب است و از مواد گیاهی ساخته شده.

انواع فیلتر کارتریج خانگی

فیلتر کربن اکتیو، فیلتر کارتریج پلی پروپیلن، میکرونی و ممبران از انواع فیلتر کارتریج خانگی هستند

فیلتر کارتریج پلی‌پروپیلن (PP)

این فیلتر در مرحله اول دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می‌گیرد. نقش این فیلتر از بین بردن گل و لای، شن و ماسه، ذرات معلق با فطر بالای ۵ میکرون از آب است.

فیلتر کارتریج میکرونی

وقتی میزان مواد معلق در آب کمتر از PPM 100 باشد، این فیلتر را برای دستگاه‌های آب خانگی توصیه می‌کنند. اغلب از این فیلتر در قسمت پیش تصفیه آب یا به عنوان فیلتر شفاف‌سازی نهایی استفاده می‌کنند. ذرات هنگام عبور از این فیلتر بین مدیوم فیلتر گیر کرده و سیار تصفیه شده شفاف و تمیز به مرحله بعد می‌رسد.

فیلتر ممبران

فیلتر ممبران که به فیلتر RO (اسمز معکوس) نیز معروف است، نوعی فیلتر تصفیه آب است که از یک غشای نیمه تراوا برای حذف آلاینده‌ها از آب استفاده می‌کند.

این فیلتر ویروس‌ها، باکتری‌ها، فلزات سنگین و مواد شیمیایی را از آب از بین می‌برد و آبی تصفیه شده برای نوشیدن و آشپزی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

چگونه فیلتر کارتریج خانگی را تعویض کنیم؟

برای تعویض فیلتر تصفیه آب می‌توانید مراحل زیر را دنبال کرده یا از متخصصان بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهند.

  1. قطع منبع برق: قبل از هر کاری دستگاه تصفیه آب را خاموش کرده و از برق جدا کنید.
  2. باز کردن محفظه فیلتر: معمولاً محفظه فیلتر در پشت دستگاه قرار دارد. در صورتی که آن را پیدا نمی‌کنید، دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید تا از محل دقیق آن مطلع شوید.
  3. خارج کردن فیلتر قدیمی: یک تشت یا نایلون مناسب قرار داده و سپس فیلتر قدیمی را با دقت از محفظه خارج کنید. برای جدا کردن کارتریج به دنبال دستگیره‌های آن باشید تا بتوانید آن را از دستگاه خارج کنید.
  4. نصب فیلتر جدید: فیلتر جدید را به محفظه دستگاه نصب کنید. مطمئن شوید که همه اتصالات به درستی انجام شده‌اند و فیلتر در جای خود محکم است.
  5. بستن محفظه فیلتر: محفظه فیلتر را ببندید و مطمئن شوید که درست در جای خود محکم شده باشد.
  6. آزمایش دستگاه: برق را وصل و دستگاه را روشن کنید و از عملکرد آن مطمئن شوید. در صورت مشاهده هر گونه نشت یا مشکل در عملکرد، دستگاه‌ها را خاموش کرده و از متخصصان کمک بخواهید.
مشخصات و خرید هوزینگ ممبران 400 گالن
مطالعه بیشتر

چگونه فیلتر کارتریج خانگی مناسب بخریم؟

در اولین قدم لازم است مدل دستگاه را بررسی کنید. پس از آن می‌توانید بین فیلترهای موجود برای دستگاه نوع سطحی یا عمقی را انتخاب کنید. قبل از خرید توصیه می‌کنیم تا کارشناسان ما در مجموعه پالایه سازان در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

در انتخاب فیلتر به میزان آب مصرفی خود نیز توجه داشته باشید و مشخص کنید که آیا قصد شما حذف کلر، ذرات معلق، آلاینده‌های شیمیایی یا همه موارد است؟

تعویض فیلتر کارتریج خانگی

برای تعویض فیلتر کارتریج، دستگاه را خاموش و فیلترهای قدیمی را خارج کنید

پس از چه مدتی باید فیلتر کارتریج را تعویض کرد؟

تعویض فیلتر کارتریج خانگی بستگی به میزان استفاده و کیفیت آب دارد. به طور کلی، معمولاً هر ۶ ماه یا حداقل یک بار در سال تعویض فیلتر کارتریج توصیه می‌شود. اگر میزان آلاینده‌ها در آب شما بیشتر است، ممکن است نیاز به تعویض مکررتر داشته باشید.

می‌توانید راهنمای دستگاه را نیز مطالعه کنید تا از زمان پیشنهادی برای تعویض فیلتر کارتریج آگاه شوید.

سخن پایانی

فیلترهای کارتریج خانگی در دو نوع سطحی و عمقی طراحی و تولید می‌شوند. این فیلترها نقش مهمی را در دستگاه تصفیه آب بازی می‌کنند و انواع آلاینده‌های موجود در آب را به خود جذب کرده و باعث شفافیت و پاکی آب می‌شوند. انتخاب فیلتر مناسب ضروری است. شما می‌توانید برای خرید فیلتر تصفیه آب مناسب با کارشناسان ما در مجموعه پالایه سازان در ارتباط باشید.

سؤال‌های متداول

برای حذف بوی بد آب از کدام فیلتر کارتریج باید استفاده کرد؟

شما می‌توانید از فیلتر کربن اکتیو یا فیلتر ممبران استفاده کنید.

فیلتر کارتریج شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

سرپوش، بدنه، عنصر فیلتر، واشرها و پایانه‌ها از بخش‌های اصلی فیلتر کارتریج هستند.

 

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.