بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی

4 تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی

آنچه در این مقاله می خوانیم:

تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی در قدرتشان در قلیایی کردن آب نهفته است. هر دوی این فیلترها آب اسیدی را که از مراحل قبل دستگاه تصفیه آب به دست آمده، به آب قلیایی تبدیل می‌کنند. همچنین مواد معدنی مختلفی را هم به آب اضافه می‌کنند.

اما تفاوت اصلی این دو فیلتر به PH خروجی آنها برمی‌گردد. PH خروجی فیلتر قلیایی بالاتر از PH خروجی فیلتر مینرال است. از طرف دیگر، طعم آبی که از فیلتر قلیایی می‌گذرد ممکن است کمی تلخ یا شیرین باشد. ولی طعم آب فیلتر مینرال طبیعی‌تر است.

اما در این مطلب از پالایه سازان ابتدا کاربرد مشترک فیلترهای مینرال و قلیایی را مرور می‌کنیم. سپس به تفاوت‌های آنها می‌پردازیم.

PH آب

طعم

قیمت

تعداد لایه‌ها

فیلتر مینرال کمتر کمی شیرین یا کمی تلخ کمتر 4 لایه (کلسیم، پتاسیم، مواد آنتی‌باکتریال‌ و کربن)
فیلتر قلیایی بیشتر خنثی و طبیعی بیشتر 7 لایه با توپ‌هایی با مواد مختلف (میزیم، سدیم، سیلیکا ژل، آنتی‌اکسیدان‌‎، آنتی‌باکتریال‌، کلسیم و کربن)

 

کاربرد فیلتر مینرال و قلیایی

پیش از آن که به تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی بپردازیم، بهتر است ببینیم مسئولیت مشترک این دو فیلتر تصفیه آب چیست.

در مرحله چهارم سیستم‌های تصفیه آب اسمز معکوس (RO) یک فیلتر ممبران داریم. این فیلتر بخش اعظمی از آلایندگی‌ها و ذرات را با دقت 0.0001 میکرون از آب حذف می‌کند. اما یک تأثیر دیگر هم روی آب می‌گذارد و آن اسیدی کردن آب است. در واقع PH آب را پایین‌تر از عدد 7 می‌آورد.

این امر باعث می‌شود که یک آب اسیدی داشته باشیم که بخش زیادی از مواد معدنی خود را هم از دست داده است. از طرفی مزه و بوی آن نیز ممکن است جالب نباشد. طبیعتاً چنین آبی نمی‌تواند خروجی مطلوبی برای مصرف‌کننده باشد. اینجا است که فیلترهای مینرال و قلیایی وارد عمل می‌شوند.

این فیلترها بعد از فیلتر قلیایی قرار می‌گیرند. وظیفه اصلی فیلترهای قلیایی و مینرال، قلیایی کردن آب و اضافه کردن مواد معدنی به آن است. خروجی این فیلترها آبی است که PH بیشتری پیدا کرده و مقدار زیادی هیدروژن دارد. هیدروژن باعث ارتقای خواص آنتی‌اکسیدانی آب می‌شود.

7 راه تشخیص دستگاه تصفیه اصل و فیک تقلبی
مطالعه بیشتر

اما در نگاهی علمی‌تر، وقتی آب از فیلترهای مینرال و قلیایی می‌گذرد، یون هیدروکسید با بار منفی ساخته می‌شود. وقتی این آب وارد بدن می‌شود، نسبت یون‌های اکسیدکننده، کمتر از یون‌های احیاکننده می‌شود.

تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی

آب‌هایی که از فیلترهای مینرال و قلیایی عبور می‌کنند، هر دو قلیایی بوده و PH پایینی دارند. از هر دو نوع آب نیز می‌توان برای تأمین هیدراتاسیون بدن استفاده کرد. اما خروجی نهایی این دو فیلتر تفاوت‌هایی جزئی نیز با هم دارند. برای روشن شدن این تفاوت، باید فرق بین آب قلیایی و آب مینرال یا معدنی را بدانیم.

آب قلیایی

آب قلیایی یا آلکالاین PH بالاتری نسبت به آب لوله‌کشی دارد. این آب می‌تواند PH بدن را متعادل کرده، اسید موجود در خون را خنثی کرده و به سلامتی کلی بدن کمک کند. این آب به طور کلی با یونیزه کردن آب اسیدی ساخته می‌شود.

آب مینرال

آب مینرال که معمولاً آن را تحت عنوان آب معدنی می‌شناسیم، PH کمتری به نسبت آب قلیایی دارد. این آب هم اسیدی محسوب نمی‌شود؛ اما به اندازه خروجی فیلتر آلکالاین، قلیایی نیست.

1- تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی از لحاظ PH

تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی در ph خروجی

PH بالاتر، با فیلتر قلیایی به جای مینرال

بر اساس گفته‌های، باید اشاره کنیم که یکی از تفاوت‌های آب خروجی فیلتر مینرال و قلیایی، در میزان PH آنها است. همان‌طور که می‌دانید، هر چه PH بیشتر باشد، آب قلیایی‌تر است. بر این اساس از آنجایی که تمرکز فیلتر قلیایی، قلیایی کردن آب است، PH آب خروجی از آن نیز بیشتر است.

PH آبی که از فیلتر قلیایی عبور می‌کند، بالاتر از 7 است. اما PH آب خروجی فیلتر مینرال، نزدیک به 7 است که آبی خنثی محسوب می‌شود.

2- تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی از لحاظ طعم

آیا طعم آب خروجی این دو فیلتر هم می‌تواند متفاوت باشد؟ بله، در مواردی ممکن است تفاوت‌هایی جزئی در طعم و بو هم احساس شود. آب قلیایی (به دلیل خواص قلیایی آن) طعم کمی شیرین یا تلخ خواهد داشت. اما آب خروجی فیلتر مینرال معمولاً طعم طبیعی‌تر و باطراوت‌تری دارد.

آبسردکن چیست؟
مطالعه بیشتر

3- تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی از لحاظ قیمت

اما از بحث ویژگی‎های آب خروجی که بگذریم، این دو فیلتر در قیمت هم تفاوت‎‌هایی دارند. قیمت فیلتر قلیایی به طور میانگین بالاتر از فیلترهای مینرال است. فراموش نکنید که فیلتر مینرال نمی‌تواند PH آب را به اندازه فیلتر قلیایی افزایش دهد.

4- تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی از لحاظ تعداد و محتوای لایه‌ها

تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی در تعداد لایه ها

فیلتر قلیایی مواد متنوع‌تری را به آب اضافه می‌کند

هر دوی این فیلترها ساختاری لایه‌ای دارند. به این ترتیب که آب از لایه‌های مختلف آنها عبور کرده و در هر لایه مواد خاصی به آن اضافه می‌شود. اما در لایه‌های این دو فیلتر چه موادی داریم؟

  • لایه‌ها فیلتر مینرال: 4 لایه شامل کلسیم، پتاسیم، آنتی‌باکتریال‌ها و کربن.
  • لایه‌ها فیلتر قلیایی: 8 لایه شامل توپک‌هایی با مواد میزیم، سدیم، سیلیکا ژل، آنتی‌اکسیدان‌‎ها، آنتی‌باکتریال‌ها، کلسیم و کربن.

جمع‌بندی

آب خروجی فیلترهای قلیایی و مینرال هر دو سالم محسوب می‌شوند و مزایای زیادی برای سلامتی بدن افراد دارند. اما تفاوت فیلتر مینرال و قلیایی به یک فرق جزئی برمی‌گردد. این که خروجی فیلتر مینرال کمتر از خروجی فیلتر قلیایی، قلیایی است و PH پایین‌تری دارد.

برای خرید دستگاه تصفیه آب یا تهیه فیلترهای مینرال و قلیایی می‌توانید با پالایه سازان در ارتباط باشید. اگر برای انتخاب بهترین دستگاه یا فیلترهای متناسب با نیاز خود به مشاوره نیاز دارید نیز کارشناسان این مجموعه آماده پاسخگوی به پرسش‌های شما هستند.

پرسش‌های پرتکرار

1. کدام فیلتر خروجی سالم‌تری دارد؟ فیلتر مینرال یا قلیایی؟

انتخاب بین این دو فیلتر کاملاً به ترجیحات افراد بستگی دارد و نمی‌توان یکی از آنها برتر دانست. اما اگر بحث افزایش PH برایتان اولویت است، فیلتر قلیایی مناسب‌تر است.

2. در سیستم نانوفیلتراسیون کدام فیلتر بهتر عمل می‌کند؟

فیلتر قلیایی.

3. برای دریافت مشاوره یا خرید فیلترهای مینرال و قلیایی چگونه اقدام کنم؟

می‌توانید با شماره ۰۵۱۳۷۶۷۴۲۳۴ با پالایه سازان در ارتباط باشید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.