بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
مدت زمان پر شدن مخزن تصفیه آب خانگی

مدت زمان پر شدن مخزن تصفیه آب خانگی چقدر است؟

مدت زمان پر شدن مخزن تصفیه آب خانگی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل ظرفیت مخزن، سرعت تصفیه آب، فشار آب ورودی، کیفیت فیلترها و خرابی دستگاه می‌شوند. به طور کلی مخزن تصفیه آب در حالتی که خالی باشد، در مدت زمانی بین 30 تا 40 دقیقه پر می‌شود. اگر مخزن تا حدودی پر باشد، این مدت زمان به حدود 20 دقیقه کاهش پیدا می‌کند. در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس، به دلیل پایین بودن سرعت تصفیه آب نیاز به استفاده از مخزن ذخیره است. این کار باعث می‌شود آب تصفیه شده برای مصرف همیشه در دسترس باشد. علاوه بر این، مخزن تصفیه آب می‌تواند باعث افزایش فشار آب خروجی از شیر برداشت و افزایش طول عمر فیلترهای دستگاه شود.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

در این مقاله همه چیز درباره مخزن دستگاه تصفیه آب شامل زمان پر شدن آن، تست مخزن برای اطمینان از صحت عملکرد و عوامل موثر بر مدت زمان پر شدن مخزن تصفیه آب را بررسی می‎‌کنیم.

عوامل موثر ظرفیت مخزن، سرعت تصفیه آب، فشار آب وارده، فرآیند فیلتراسیون و خرابی آن
مدت زمان پر شدن مجدد مخزن 30 تا 40 دقیقه
مقدار فشار هوای استاندارد مخزن 5 تا 7 psi

محاسبه زمان پر شدن مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر مخزن تصفیه آب خانگی کاملا خالی باشد، حدود 30 تا 40 دقیقه طول می‌کشد تا دوباره پر شود. در حالتی که مخزن تصفیه آب خانگی خالی نباشد، وقتی حدود نصف آب آن مصرف شود، دستگاه تصفیه آب مجددا شروع به کار کرده و به طور اتوماتیک مخزن را پر می‌کند. در این حالت، زمان پر شدن مخزن حدودا 20 دقیقه است.

مدت زمان پر شدن مخزن تصفیه آب به ظرفیت مخزن و سرعت تصفیه آب بستگی دارد. در واقع می‌توان زمان پر شدن مخزن را از نسبت سرعت تصفیه آب دستگاه به ظرفیت مخزن به دست آورد. البته این محاسبه در شرایطی درست است که، مخزن کاملا خالی باشد. سرعت تصفیه آب در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس، به کیفیت فیلتر ممبران، فشار آب ورودی و فشار ایجاد شده توسط پمپ بستگی دارد. به طور کلی، سرعت تصفیه آب در دستگاه‌های اسمز معکوس حدودا 2 گالن در دقیقه است.

تست مخزن تصفیه آب

مخزن تصفیه آب از اجزای مهم دستگاه تصفیه آب است که، آب تصفیه شده را برای مصرف شما ذخیره می‌کند. داخل مخزن تیوپی قرار دارد که، با ایجاد فشار آب، جریان آب خروجی از شیر برداشت را بهبود می‌دهد. سلامت مخزن تصفیه آب و تنظیم فشار آب اهمیت زیادی دارد. در صورت خرابی مخزن، آب تصفیه شده توسط دستگاه به درستی ذخیره نمی‌شود و فشار آب خروجی کاهش پیدا می‌کند. تنظیم نبودن فشار مخزن نیز باعث می‌شود عملکرد دستگاه به درستی انجام نشود.

دستگاه اشعه فرابنفش UV
مطالعه بیشتر

برای تست مخزن تصفیه آب مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا شیر آب ورودی را ببندید.
 2. شیر مخزن را نیز در حالت بسته قرار دهید.
 3. شلنگ تصفیه را از مخزن جدا کنید.
 4. پیچ تنظیم هوای مخزن که در قسمت زیرین آن قرار دارد را پیدا کنید.
 5. درپوش تنظیم هوا را باز کنید.
 6. با استفاده از یک شی نوک تیز، شیر پیچ تنظیم هوا را به سمت داخل فشار دهید. در این حالت، اگر هوا از مخزن خارج شود، مخزن سالم است. اما اگر آب از مخزن خارج شود، دچار نشتی شده و باید آن را تعویض کنید.
 7. اگر مخزن سالم بود، می‌توانید فشار هوای آن را تنظیم کنید. با چرخاندن پیچ تنظیم هوا می‌توانید فشار را به مقدار مناسب برسانید. مقدار فشار هوای استاندارد مخزن معمولا بین 5 تا 7 psi است.

در صورتی که در عملکرد دستگاه تصفیه آب در منزل یا محل کارتان مشکلی ایجاد شده است و نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان پالایه سازان توس در ارتباط باشید. در صورت نیاز، نیروی تکنسین تصفیه آب نیز برای رفع مشکل به محل نصب دستگاه اعزام می‌شود.

آیا همه دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مخزن دارند؟

دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس، به دلیل کند بودن فرایند تصفیه آب در فیلتر ممبران نیاز به مخزن دارند. آب تصفیه شده توسط دستگاه در مخزن ذخیره می‌شود، تا آب تصفیه شده همیشه در دسترس باشد. اما در صورتی که در دستگاه تصفیه آب از تکنولوژی اسمز معکوس برای تصفیه آب استفاده نشده باشد، نیازی به نصب مخزن نیست و می‌توان آب را به طور مستقیم و فوری از شیر برداشت کرد. بنابراین، نصب مخزن با توجه به نیاز کاربر و نوع تکنولوژی مورد استفاده در دستگاه بستگی دارد.

دستگاه‌های تصفیه آب مخزن دار مزیت‌های زیادی دارند و به همین دلیل بیش‌ترین مورد استفاده را در تامین آب تصفیه شده دارند. مزیت‌های دستگاه تصفیه آب مخزن‌دار شامل موارد زیر می‌شود:

 • در دسترس بودن همیشگی آب تصفیه شده
 • بالا بودن فشار آب خروجی
 • عمر مفید فیلترها را افزایش می‌دهد. در دستگاه‌های تصفیه آب مخزن‌دار، دستگاه پس از پر شدن مخزن خاموش می‌شود. این موضوع می‌تواند طول عمر فیلتر تصفیه آب را افزایش دهد.
علت شور بودن آب تصفیه خانگی
مطالعه بیشتر

چه مواردی باعث می‌شود که مخزن دیرتر پر شود؟

عوامل مختلفی می‌توانند باعث دیرتر پر شدن مخزن تصفیه آب دستگاه شوند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کم بودن فشار آب ورودی: فشار آب ورودی به دستگاه باید به اندازه‌ای باشد که، آب بتواند به سرعت از فیلترها عبور کند. کم بودن فشار آب باعث می‌شود، آب با سرعت کمتری از فیلترها عبور کند. در نتیجه زمان پر شدن مخزن افزایش می‌یابد.
 • گرفتگی فیلترها: فیلترهای تصفیه آب با گذشت زمان، می‌توانند با آلاینده‌های آب اشباع شده و یا دچار گرفتگی شوند. این موضوع باعث می‌شود، آب با سرعت کمتر از فیلترها عبور کند و زمان پر شدن مخزن بیش‌تر می‌شود.
 • خرابی پمپ دستگاه: پمپ دستگاه با ایجاد فشار لازم برای عبور آب از فیلترها باعث تصفیه آب می‌شود. اگر پمپ خراب شده باشد، آب را با سرعت کمتری از فیلترها عبور می‌دهد و زمان پر شدن مخزن را افزایش پیدا می‌کند.
 • خرابی مخزن تصفیه آب: ممکن است مخزن دچار نشتی باشد. این مشکل باعث می‌شود که، آب از مخزن خارج شود و زمان پر شدن مخزن بیش‌‌تر شود.

چه معیارهایی در زیاد یا کم شدن زمان پر شدن مخزن موثر هستند؟

معیارهای زیر در مدت زمان پر شدن مخزن تصفیه آب تاثیرگذار هستند:

 • ظرفیت مخزن: طبیعی است که، هر چه ظرفیت مخزن بیش‌تر باشد، مدت زمان پر شدن آن نیز بیش‌تر است.
 • سرعت تصفیه آب: هر چه سرعت تصفیه آب بیش‌تر باشد، مخزن دستگاه در زمان کمتری پر می‌شود.
 • فشار آب ورودی: فشار بالاتر باعث افزایش سرعت عبور آب از فیلترها می‌شود و زمان پر شدن مخزن را کاهش می‌دهد.
 • کیفیت فیلترهای تصفیه آب: فیلترهای با کیفیت، آب را با سرعت بهتری تصفیه می‌کنند. در نتیجه زمان پر شدن مخزن کمتر می‌شود.
 • خرابی دستگاه و قطعات آن: خرابی دستگاه و قطعات مختلف آن شامل پمپ دستگاه، می‌تواند باعث افزایش زمان پر شدن مخزن شود.
پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.