بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
طرز کار شیر قطع اضطراری با عملگر هیدرولیکی

طرز کار شیر قطع اضطراری با عملگر هیدرولیکی و کاربردهای آن

آیا با طرز کار شیر قطع اضطراری آشنایی دارید؟ عملگر هیدرولیکی چیست؟ این شیرهای قطع اضطراری چه کاربردها و مزایای دارند؟ برای اینکه با طرز کار شیر قطع اضطراری آشنا شوید باید بدانید که این شیر با یک شفت خروجی به اهرم وزنه سیلندر هیدرولیک به‌طوری اتصال پیدا کرده که سیلندر هیدرولیک با استفاده از پمپ برقی یا دستی این اهرم و وزنه را به سمت بالا هدایت می‌کند. در نتیجه این کار شیر بسته یا باز خواهد شد. در چنین حالتی مکانیزم عملگر نیز به‌وسیله انرژی ذخیره شده در اهرم طوری عمل خواهد کرد که گشتاور لازم را جهت باز و بسته کردن شیر اعمال می‌کند. شرکت پالایه سازان با تولید این محصول باکیفیت و با استفاده از دانش روز دنیا آن را در اختیار صنایع مختلف قرار داده است. در ادامه بیشتر راجب این شیر قطع اضطراری و عملگر هیدرولیکی صحبت خواهیم کرد.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

عملگر هیدرولیکی چیست؟

عملگر هیدرولیکی با نام دیگر اکچویتر هیدرولیک نیز شناخته می‌شود. این عملگر با تبدیل کردن قدرت سیال تحت‌فشار به توان مکانیکی عمل کرده و یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم هیدرولیک نیز به شمار می‌رود. این عملگرها انواع انرژی را به انرژی حرکتی تبدیل می‌کنند. این توان مکانیکی به نرخ جریان و افت فشار در عملگر و همچنین راندمان کلی آن بستگی خواهد داشت. یکی از مزیت‌های اصلی در عملگر هیدرولیکی این است که انعطاف‌پذیری بالایی دارند و توانایی تبدیل مستقیم قدرت سیال به حرکت‌های دورانی را داشته و انواع مختلفی هم دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

شرکت پالایه سازان توس تولید کننده انواع فیلتر تصفیه آب همچون فیلتر ممبران، فیلتر کربنی، فیلتر مینرال، فیلتر لیوانی، فیلتر یخچالی، فیلتر لباسشویی و … می باشد. برای مشاهده جزئیات انواع فیلتر های کارخانه پالایه سازان میتوانید صفحات انواع فیلتر مراجعه کنید.

آشنایی با انواع عملگرهای هیدرولیکی

انواع عملگرهای هیدرولیکی همان‌طور که از نام آن پیداست برای حرکت و جابه‌جایی عملگرها تقسیم‌بندی می‌شود. در ادامه این بخش به هرکدام از آنها اشاره خواهیم کرد.

عملگر دورانی با چرخش مداوم

این نوع عملگر هیدرولیکی دورانی انرژی سیال تحت‌فشار را به حرکت دورانی تبدیل می‌کند. این هیدرو موتور دارای بخش‌های مختلفی مانند: پره یا پیستون و چرخ‌دنده است. ظاهر این عملگر همانند پمپ بوده با این تفاوت که محور پمپ‌ها با حرکت خود باعث حرکت چرخش جریان سیال شده؛ اما این عملگر هیدرولیکی به کمک نیروی سیال به حرکت در می‌آید.

عملگر خطی یا سیلندر هیدرولیکی

این سیلندر جریان سیال تحت‌فشار هیدرولیک را به حرکت خطی تبدیل خواهد کرد. این نوع عملگر در چهار دسته تلسکوپی، پهلوبه‌پهلو، یک‌طرفه و دوطرفه وجود دارد که در شیر قطع اضطراری نیز آن استفاده می‌شود.

عملگر دورانی با حوزه چرخش محدود

عملگر چرخش محدود انواع مختلفی دارد که حرکت‌های چرخشی را به وجود می‌آورد. این سری از عملگرها برای زوایای کمتر از 360 درجه بسیار کارآمد است.

دستگاه تصفیه آب مخزن‌ دار چیست؟
مطالعه بیشتر

انواع شیر قطع اضطراری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شیر قطع اضطراری انواع مختلفی داشته که هرکدام از آنها کاربردهای مهمی خواهند داشت که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

شیر کنترل ورودی مخازن

یکی از شیرهای پرکاربرد شیر کنترل مخازن بوده و کاربردهای این شیر قطع اضطراری بسیار مهم خواهد بود. در خط ورودی مخازن این شیر از یک سنسور فرمان دریافت کرده و سطح آب مخزن را کنترل می‌کند.

شیر ایزوله، کنترل پمپ و یک‌طرفه

در این نوع شیر قطع اضطراری به‌صورت چندمنظوره مورداستفاده قرار می‌گیرد. این شیر وظیفه حفاظت از الکتروموتور و پمپ را برعهده دارد و شروع حرکت آرام پمپ و موتور را تضمین می‌کند. وقتی هم به‌صورت ناگهانی و یا در اثر قطع اضطراری برق مانند یک شیر یک‌طرفه به‌آرامی بسته شده و از واردکردن ضربه به فوچ جلوگیری خواهد کرد.

شیر شکستگی لوله

یکی از عواملی که ممکن است برای شبکه‌های آبرسانی به وجود بیاید این خواهد بود که در اثر عوامل مختلفی مانند: سیل، زلزله، حرارت، رانش زمین، انفجار و… دچار شکستگی شود. برای جلوگیری از جاری شدن آب و محافظت از ایستگاه پمپاژ تأسیسات، راه‌آهن، مناطق مسکونی و سایر مکان‌ها از شیر قطع اضطراری شکستگی لوله استفاده می‌شود.

شیر ایمنی ورودی توربین

در مسیر ورودی آب توربین این شیر ایمنی قرار گرفته و در مواردی که باید توربین سریعاً متوقف شود مورداستفاده قرار می‌گیرد. در موقع سرویس و تعمیرات نیز به‌عنوان شیر ایزوله عمل می‌کند.

شیر تخلیه اضطراری آب از سیستم

یکی از کاربردهای مهم شیر قطع اضطراری این است که در مواقع اضطراری تخلیه آب از سیستم امکان دارد ضروری باشد. در چنین شرایطی از شیر نرمال بسته با عملگر هیدرولیک وزنه‌ای استفاده می‌شود. شیر توسط وزنه سریعاً باز شده و باعث تخلیه سریع آب خواهد شد. در بعضی مواقع نیز لازم است به‌صورت سریع و اضطراری جریان آب اضافی از شبکه به داخل سیستم ایجاد شود. با این نوع شیر قطع اضطراری می‌توان با بازکردن سریع آن مسیر این جریان را برقرار کرد.

تصفیه آب سافت واتر- مزایای خرید تصفیه آب سافت واتر
مطالعه بیشتر

برای خرید فیلتر تصفیه آب و دستگاه تصفیه آب کلیک کنید.

شیرهای کنترل جهت هیدرولیک چیست؟

شیر کنترل یکی از تجهیزاتی که برای قطع، وصل و کنترل جریان در تأسیسات هیدرولیکی به کار گرفته می‌شود. بیشتر شیرآلات صنعتی طوری طراحی شده‌اند که جریان را از نقطه A به نقطه B می‌برند. این نوع شیرها فقط جریان سیال را قطع و وصل می‌کنند. اما شیرهای کنترل، جهت هیدرولیک به طور اختصاصی برای تغییر جهت جریان سیال به کار می‌روند. نوع مکانیزم تغییر وضعیت این شیرها نیز با توجه‌ به تعداد، تناوب و مدت‌ زمان عملکرد آن انتخاب خواهد شد و روی کیفیت عملکرد آن اثر مهمی خواهد گذاشت. بیشتر شیرهای کنترل جهت هیدرولیک روی تجهیزاتی نصب می‌شود که به‌ صورت دیجیتالی کار می‌کنند و از حالت کاملاً باز به حالت کاملاً بسته تبدیل خواهند شد.

جمع‌بندی

شیرهای قطع اضطراری با عملگر هیدرولیکی بیشتر در صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شیرهای برای حفاظت از خطوط لوله به کار گرفته می‌شوند و جریان سیال را کنترل خواهند کرد. شرکت پالایه سازان با بهترین متریال این شیرها را در اختیار شما قرار داده است.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.