بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴

میزان استاندارد TDS آب آشامیدنی

سختی آب استاندارد یا TDS چیست؟ میزان استاندارد TDS آب آشامیدنی چقدر است؟ آب حیاتی‌ترین مسئله منابع در طول زندگی همه ما و نسل‌های آینده است. سلامت آب‌های آشامیدنی معیار اصلی نحوه زندگی ما انسان‌ها در کره زمین بوده به خطر افتادن منابع آب آشامیدنی به معنای به خطر افتادن زندگی تمام موجودات زنده است. در این مطلب می‌خواهیم همین املاح موجود و میزان سالم بودن آب آشامیدنی را بررسی کنیم. یکی از فاکتور ها و شاخص های مهم آب آشامیدنی میزان TDS است. TDS مجموع کل املاح موجود در آب را بیان میکند. TDS  اصطلاحی است که اغلب مردم شاید تا به حال آن را نشنیده باشند و یا آگاهی کاملی در باره آن ندارند. Tds یا Total dissolved solids در واقع به معنای غلظت ذرات یا جامدات محلول در آب است. در ادامه با ما همراه باشید تا با هم بیشتر با این موضوع آشنا شوید.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

برای آشنایی با انواع فیلتر های تولیدی کارخانه پالایه سازان بیشتر بخوانید.

فیلتر نخ تابیده، فیلتر in-line، فیلتر پیش ممبران، فیلتر پست کربن، فیلتر مینرال

TDS چیست؟

TDS مخفف Total dissolved solids و به معنای میزان مواد محلول در آب آشامیدنی است. tds می‌تواند شامل نمک‌های معدنی و مقدار کمی از مواد آلی باشد. نمک‌های معدنی از کاتیون‌های دارای بار مثبت مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم تشکیل شده و آنیون‌ های دارای بار منفی نیز که از کربنات‌ها، نیترات‌ها، بی کربنات‌ها، کلریدها و سولفات‌ها تشکیل شده‌اند.

شاید گاهاً برای شما پیش آمده باشد که آب آشامیدنی خانه شما طعم شوری پیدا کرده و یا خوش طعم نباشد. در این حالت آب آشامیدنی شما دارای مقادیر بسیار بالا و غیر مجاز املاح است به این معنی که TDS آب بسیار بالاست. مصرف چنین آبی با وجود مواد جامد محلول ممکن است برای سلامتی ایده‌آل نباشد و باید قبل از مصرف حتماً تصفیه گردد. هر چه سطح TDS آب شما بالاتر، مصرف آن بسیار خطرناک‌تر و تصفیه آن نیز دشوارتر خواهد بود. 

میزان سختی آب به چه عواملی بستگی دارد؟

آب سالم نیز همانند هر عامل دیگری دارای شاخص‌هایی است که نشان دهنده سالم بودن آن است. عوامل محیطی و شیمیایی بسیاری می‌توانند بر میزان مواد جامد محلول در آب تأثیر گذار باشند. برای نمونه محیطی که به عنوان بستر آب در زیر آب قرار گرفته می‌تواند در میزان TDS آن بسیار مؤثر واقع شود.

مواد محلول در آب می‌توانند از منابع مختلفی چه طبیعی و چه در نتیجه فعالیت‌های انسانی منشا بگیرند. چشمه‌های معدنی حاوی آب با سطوح بسیار بالایی از مواد جامد محلول هستند، زیرا آب از منطقه‌ای عبور کرده که سنگ‌ها دارای محتوای نمک بالایی هستند. 

به همان اندازه که طبیعت در میزان بالا بودن TDS آب مؤثر است فعالیت‌های انسانی نیز می‌تواند در این میزان دخالت داشته باشد. برای مثال عبور روان آب‌های کشاورزی و شهری می‌توانند از مناطق مختلف به منابع آب آشامیدنی راه بیابند و سبب افزایش TDS آن گردند. برای آشنایی از انواع فیلتر تصفیه آب ممبران (فیلتر ممبران صنعتی ، فیلتر ممبران نیمه صنعتی، فیلتر ممبران خانگی) کلیک کنید.

دستگاه های تصفیه کننده آب مناسب برای آپارتمان
مطالعه بیشتر

میزان استاندارد TDS آب آشامیدنی چقدر است؟

از آنجا که آب آشامیدنی رنگ و بوی مشخصی ندارد باید توسط روش‌های مخصوص میزان املاح درون آن اندازه گیری شود. میزان آب آشامیدنی یکی از شاخصه‌های مهم در تعیین سلامت آب مورد نظر است.

از طرفی میزان بالا بودن TDS آب می‌تواند بر میزان شفافیت و رنگ آن نیز تأثیر داشته باشد اما در مقادیری که این مشخصه را تحت شعاع خود قرار ندهد باید به طور دقیق اندازه گیری شود. 

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی میزان مواد جامد محلول آب نباید کمتر از 50 باشد زیرا در این مقادیر املاح موجود در آب بسیار کم و مزه تلخی خواهد داشت.

در مقابل حداکثر میزان TDS آب نیز باید در حدود 1000 ppm است. آبها تقریباً در TDS بالای 170 رسوب خواهند کرد و حداکثر میزان کل مواد جامد محلول برای آب آشامیدنی حدوداً 150 را تخمین زده‌اند.

مقادیر بالای TDS 300 دارای طعم نمکی هستند و خوشایند نخواهد بود. آب چشمه‌های معدنی نیز دارای TDS متفاوتی مابین 80 تا 150 هستند که بسته به مناطق مختلف مقادیر آن نیز متفاوت است.

میزان ناامن TDS برای انسان

آب‌هایی که سطح tds آن‌ها بیش از  1000 ppm را نشان می‌دهند، ممکن است برای مصارف انسانی نا امن باشند. طبق سازمان بهداشت جهانی بالاتر از این مقادیر و سطوح TDS بیش از 1200 ppmغیر قابل قبول در نظر گرفته می‌شود. آب‌هایی با این میزان املاح درای رنگ، بو و طعم متفاوتی هستند و می‌توانند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد.

اگرچه ممکن است این مقادیر در رنجهای مختلف طبق استاندارهای جهانی مجاز باشند. اما در صورت استفاده از فیلترهای تصفیه آب خانگی همواره آبی سالم خواهید داشت.

روش‌های اندازه گیری سختی آب آشامیدنی

از آنجا که برخی از آب‌های آشامیدنی مانند آب‌های معدنی دارای طعم خاصی نیستند اما می‌توانند شامل املاح جامد در سطح غیر مجاز نیز باشند باید بر روی آب آشامیدنی آزمایشاتی جهت تعیین tds آن انجام بگیرد.

قیمت فیلتر ممبران تایوانی
مطالعه بیشتر

برای مشخص کردن میزان املاح موجود در آب می‌توان از دو روش استفاده نمود.

در روش اول بردن مقداری از آب آشامیدنی مورد استفاده به آزمایشگاه‌ های آب است که به صورت تخصصی آزمایشات لازم بر روی آن انجام گرفته و میزان TDS آن مشخص می‌گردد. 

روش بعدی برای اندازه گیری میزان سختی آب استفاده از دستگاه‌ های پرتابل TDS متر است که می‌توانید با خرید این دستگاه در خانه به راحتی با قرار داد آن درون هر نوع آبی میزان TDS آن ا مشخص نمایید و از مقادیر املاح موجود در آن آگاه شوید.

راه حل چیست؟

تصفیه آب یکی از مؤثرترین و کاربردی‌ترین راه حل‌های کاهش میزان TDS آب شرب است.

از طرفی برای تصفیه آب استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی مطمئن و سالم‌ ترین راه حل است.

وجود فیلترهای تصفیه آب از مهم‌ترین عامل اصلی در کیفیت دستگاه تصفیه آب خانگی هستند.

شرکت پالایه سازان توس با ارئه انواع فیلتر تصفیه آب، باکیفیت‌ترین سیستم تصفیه آب خانگی را به شما ارئه می‌دهند.

شما می‌توانید با استفاده از فیلترهایی چون فیلترهای ممبران، فیلتر الیافی و فیلتر کربنی میزان TDS آب خود را به میزان قابل قبولی کاهش داده و نوشیدن آن را خوشایند کنید.

سخن آخر

با توجه به اهمیت آب آشامیدنی و سلامت اعضای خانواده خود می‌توانید با نوشیدن آب سالم و انتخاب فیلترهای تصفیه آب مناسب سلامت خود و اعضای خانواده را تأمین کنید.

بهترین و ارزانترین راه جهت پایین آوردن میزان TDS آب آشامیدنی و سالم نگهداشتن آن تصفیه آن در خانه توسط فیلترهای تصفیه آب هستند. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و حالا با درک آن از ارزش آب تصفیه شده دیگر غفلت نکنید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.