بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
UV lamp in water treatment

کاربرد لامپ UV در تصفیه آب چیست؟

کاربرد لامپ UV در تصفیه آب، به طور خلاصه از بین بردن عوامل میکروبی و میکروارگانیسم‌های آب و ضد عفونی کردن آن است. به این منظور، لامپ یو وی در مراحل آخر فیلتراسیون، روی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نصب می‌شود. این فیلتر در کاربردهایی شامل ضد عفونی کردن آب آشامیدنی، ضد عفونی کردن پساب سیستم‌های تصفیه آب، اکسیداسیون پیشرفته پساب‌های صنعتی، صنایع غذایی، بسته‌بندی، رنگ‌سازی، آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

فیلتر یو وی تصفیه آب از طریق تولید اشعه فرابنفش، میکروب‌های آب را از بین می‌برد. اشعه فرابنفش با مولکول‌های آب برخورد کرده و روی DNA میکروب‌ها و میکروارگانیسم‌های آب تاثیر می‌گذارد. در واقع با این کار، مانع رشد و تکثیر آنها می‌شود. به این ترتیب بدون ایجاد کوچک‌ترین اثر جانبی، آب را ضد عفونی می‌کند. بسیاری از روش‌های شیمیایی ضد عفونی آب شامل کلر، مزه بدی به آب می‌دهند و برای پوست نیز مضر است.

فیلتر UV تصفیه آب علاوه بر مزیت تولید آب ضد عفونی شده، این کار را با سرعت و دقت بسیار بالایی نیز انجام می‌دهد. همین موضوع باعث شده است که، در سال‌های اخیر در کاربردهای خانگی و صنعتی مختلف از فیلتر یو وی برای ضد عفونی آب استفاده شود.

کاربرد ضد عفونی اب و پساب های خانگی و صنعتی، صنایع غذایی و دارویی، بسته بندی و …
انواع لامپ یو وی تصفیه آب خانگی و صنعتی
مزایا عدم نیاز به استفاده از مواد شیمیایی، سرعت بالا تصفیه عدم تغییر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آب، نصب و تعویض آسان، قدرت بسیار بالا در حذف باکتری‌ها و ویروس‌های آب
زمان تعویض سالانه

ساختار لامپ UV تصفیه آب

اشعه فرابنفش تولید شده توسط لامپ یو وی تصفیه آب باعث آسیب جدی به پوست و بینایی می‌شود. به همین دلیل، ساختار این لامپ به گونه‌ای طراحی شده است که، جلوی نفوذ اشعه یو وی گرفته می‌شود. در واقع، فیلتر UV داخل محفظه‌ای از جنس استیل قرار می‌گیرد، که اجازه عبور اشعه به فضای بیرون را نمی‌دهد. سپس لامپ یو وی از طریق سوکت به منبع تغذیه متصل می‌شود. تاثیر اشعه فرابنفش بر روی باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها به این صورت است که، از طریق تغییر DNA، مانع از رشد آنها می‌شود.

نحوه تصفیه آب با لامپ UV (یو وی)

اما لامپ یو وی چه عملکردی در فرایند تصفیه آب دارد و چگونه آلاینده‌های آن را از بین می‌برد. نحوه کار این فیلتر تصفیه آب به صورت زیر است:

 • آب به محفظه استیل وارد می‌شود و اطراف استوانه شیشه‌ای لامپ به گردش در می‌آید.
 • اشعه فرابنفش تولید شده به سطح آب برخورد کرده و DNA میکروب ها را تغییر می‌دهد. از این طریق امکان رشد و تکثیر آنها را می‌گیرد و به تدریج آنها از بین می‌برد.
 • آب تصفیه شده و بدون باکتری از انتهای محفظه فیلتر یو وی خارج شده و آماده مصرف است.
دستگاه های تصفیه کننده آب خانگی چه چیزی را جدا میکند؟
مطالعه بیشتر

فیلتر یو وی قدرت بالایی در از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌های آب دارد. البته قدرت از بین بردن باکتری‌ها به نوع لامپ و تابش آن بستگی دارد. قارچ، جلبک، ای کولی، ژیاردیا، انواع انگل، کریپتوسپوریدیوم و مایکوباکتریوم از طریق اشعه فرابنفش ساطع شده توسط لامپ UV تصفیه آب از بین می‌روند.

کاربرد فیلتر اشعه فرابنفش UV در تصفیه آب خانگی

فیلتر اشعه فرابنفش در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس در آخرین مراحل فیلتراسیون دستگاه نصب می‌شود. در دستگاه‌های تصفیه آب از فیلترهای کربنی استفاده می‌شود. فیلتر یو وی تصفیه آب بعد از این فیلترها در دستگاه نصب می‌شود، تا ذرات ریز باقی مانده را حذف کند. در مناطقی که بار میکروبی آب بالاست، استفاده از فیلتر یو وی در دستگاه تصفیه آب توصیه می‌شود. البته برای برخی از بیماری‌های گوارشی نیز استفاده از آب تصفیه شده توسط فیلتر یو وی ضروری است.

آبی که از تصفیه خانه‌های شهری به خانه شما می‌رسد، به طور کامل تصفیه شده و عاری از عوامل میکروبی نیست. از این گذشته حتی اگر تصفیه کاملی هم بر روی آب انجام شده باشد، در مسیر رسیدن به خانه شما، ممکن است دوباره آلوده شود. بنابراین، با استفاده از دستگاه تصفیه آب مجهز به فیلتر یو وی تصفیه آب، می‌توان از سلامت آب اطمینان پیدا کرد.

لامپ یو وی تصفیه آب صنعتی

استفاده از آب بدون باکتری و کاملا تصفیه شده، تنها برای مصارف آشامیدنی ضروری نیست. آبی با این کیفیت برای بسیاری از کاربردهای صنعتی نیز اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل از لامپ یو وی صنعتی با ظرفیت بالاتر، در بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی نیز استفاده می‌شود. از نظر عملکرد، فیلتر یو وی دقیقا مشابه نوع خانگی آن است، اما با ظرفیت بالاتر و اندازه بزرگ‌تر.

در بسیاری از صنایع مثل داروسازی، استفاده از دستگاه تصفیه آب دارای فیلتر یو وی ضروری است. در این دستگاه‌ها، لامپ یو وی با طول موج 220 تا 320 نانومتر استفاده می‌شود.

دیگر کاربردهای لامپ یو وی صنعتی در فرایند تصفیه آب شامل موارد زیر می‌شود:

 • ضد عفونی کردن آب آشامیدنی
 • ضد عفونی کردن پساب سیستم‌های تصفیه آب
 • اکسیداسیون پیشرفته پساب‌های صنعتی
 • صنایع غذایی، بسته‌بندی، رنگ سازی، آرایشی و بهداشتی و …
 • ضد عفونی کردن آب استخرها، بیمارستان‌ها و سیستم‌های سرمایشی مدار بسته

مزایای فیلتر فرابنفش دستگاه تصفیه آب

همه چی درباره مخزن دستگاه تصفیه آب
مطالعه بیشتر

فیلتر UV تصفیه آب در مقیاس خانگی و صنعتی، با فیلتراسیون آب و حذف آلاینده‌های میکروبی آن، مزیت‌های زیادی را به ارمغان می‌آورد. مهم‌ترین مزایای استفاده از این فیلتر تصفیه آب شامل موارد زیر است:

 • عدم نیاز به استفاده از مواد شیمیایی و تولید مواد جانبی خطرناک برای سلامتی
 • سرعت بالای تصفیه و ضد عفونی آب
 • عدم تغییر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آب شامل رنگ، طعم، بو و …
 • نصب و تعویض آسان لامپ یو وی
 • قدرت بسیار بالا در حذف باکتری‌ها و ویروس‌های آب

فیلتر UV با حذف عوامل آلاینده میکروبی آب، آن را برای کاربردهای مختلف آماده می‌کند. اگر چه که می‌توان برخی از عوامل میکروبی را با مواد شیمیایی نیز از بین برد، اما بازدهی بالایی در تصفیه آب ندارند. علاوه بر این، استفاده از مواد شیمیایی ضد عفونی کننده مانند کلر، باعث بوی نامطبوع آب و عوارض پوستی در بدن انسان می‌شود. بنابراین، مطمئن‌ترین و بی ضررترین روش ضد عفونی کردن آب، استفاده از فیلتر یو وی تصفیه آب است.

نحوه تعویض لامپ UV دستگاه تصفیه آب

لامپ UV پس از مدتی استفاده، کارایی خود را از دست می‌دهد. بنابراین باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. مدت زمان کارکرد فیلتر یو وی، به مدار آلاینده‌ها و باکتری‌های آب بستگی دارد. برای تعویض لامپ یو وی تصفیه آب باید به صورت زیر عمل کنید:

 • دستگاه تصفیه آب را از برق جدا کنید.
 • شیر آب ورودی به آن را ببندید.
 • فیلتر UV درون محفظه استیل قرار دارد و به راحتی تشخیص داده می‌شود.
 • لامپ را از محفظه فلزی و سوکت‌های برق جدا کنید.
 • لامپ جدید را در محفظه قرار داده و آن را به سوکت‌ها متصل کنید.
 • سپس محفظه شیشه‌ای حاوی لامپ جدید را در محفظه فلزی قرار دهید.
 • محفظه فلزی را در جای خود روی شاسی دستگاه متصل کنید.
 • شلنگ آب خروجی از فیلتر کربنی را به ورودی فیلتر UV متصل کنید.
 • سپس شلنگ خروجی از لامپ را به شیر متصل به سینک وصل کنید.

در صورت نیاز به راهنمایی جهت تعویض لامپ یو وی دستگاه تصفیه آب و یا خرید انوع فیلتر یو وی تصفیه آب، می‌توانید از طریق شماره‌های سایت با کارشناسان پالایه سازان توس در ارتباط باشید.

قیمت لامپ یو وی دستگاه تصفیه آب

قیمت لامپ یو وی تصفیه آب، می‌تواند بسته به عوامل مختلفی شامل نوع لامپ، طول عمر و برند سازنده متفاوت باشد. علاوه بر این، لامپ یو وی خانگی، قیمت کمتری نسبت به نوع صنعتی آن دارد. از نظر نوع لامپ یو وی، لامپ‌های فلورسنت، از جیوه و یک گاز بی اثر برای تولید اشعه فرابنفش استفاده می‌کنند. لامپ‌های LED نیز با استفاده از دیودهای ساطع کننده، اشعه فرابنفش را تولید می‌کنند. لامپ‌های یو وی LED معمولا قیمت بالاتر و طول عمر بیش‌تری از نوع فلورسنت دارند. توان لامپ‌های یو وی با وات اندازه‌گیری می‌شود. توان لامپ، نشان دهنده مقدار نوری است که توسط آن ساطع می‌شود.

علت تلخی آب تصفیه
مطالعه بیشتر

برای انتخاب و خرید فیلتر UV، قیمت نباید اولین معیار برای انتخاب باشد. ابتدا باید نوع لامپ را با توجه به کاربرد مورد نظرتان مشخص کنید. سپس با در نظر گرفتن مشخصات فیلتر یو وی و نیاز سیستم، فیلتر یو وی با مناسب‌ترین قیمت را خریداری کنید.

برای دریافت قیمت به روز لامپ یو وی تصفیه آب، می‌توانید با کارشناسان فروش پالایه سازان توس در ارتباط باشید. علاوه بر این، می‌توانید از برای رفع مشکلات مرتبط با دستگاه تصفیه آب و تعویض فیلترهای آن نیز از کارشناسان ما کمک بگیرید.

ویژگی های فیلتر UV در تصفیه آب

فیلتر UV از طریق تولید اشعه فرابنفش و تغییر DNA میکروب‌ها و میکروارگانیسم‌ها، از رشد و تکثیر آنها جلوگیری می‌کند. بنابراین این فرایند هیچ اثر جانبی و ماده خطرناکی تولید نمی‌کند که به آب وارد شده و آن را آلوده کند. به همین دلیل است که، برای ضد عفونی کردن آب در بسیاری از کاربردها، به جای استفاده از مواد شیمیایی ضد عفونی کننده، از فیلتر UV تصفیه آب استفاده می‌شود.

برای انتخاب فیلتر یو وی تصفیه آب باید مقدار آلاینده‌های آب و نوع آنها را در نظر بگیرید. هم‌چنین، نوع دستگاه تصفیه آب، ساختار آن و اندازه باکتری‌ها نیز در زمان خرید فیلتر یو وی باید در نظر گرفته شود. مثلا فیلتر یو وی که قرار است برای آکواریوم استفاده شود با نوع خانگی و صنعتی آن متفاوت است. علت این است که، نوع آلاینده‌ها و میزان اشعه مورد نیاز از بین بردن آنها و ساختار دستگاه در هر کاربرد متفاوت است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های فیلتر یو وی، بالا بودن سرعت تصفیه و ضد عفونی آب است. بنابراین، به راحتی می‌توان از امکان تامین مقدار آب مورد نیاز به صورت روزانه توسط این فیلتر اطمینان حاصل کرد.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.