بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
شیر قطع کن آب چه نقشی در دستگاه تصفیه آب دارد

شیر قطع کن آب چه نقشی در دستگاه های تصفیه کننده آب دارد؟

در دنیای امروز استفاده از دستگاه های تصفیه آب در میان مردم جامعه بسیار رایج شده و لازم است که تمامی آنها با این دستگاه و قطعات آن به‌خوبی آشنا شوند. یکی از قطعات بسیار مهم این دستگاه شیر قطع کن نام دارد که در تصفیه آب شهری نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد. نقش شیر قطع کن و کاربرد آن از جمله موضوعات بسیار مهمی است که معمولاً افراد درباره آن سؤالات زیادی دارند. شیر قطع کن دستگاه تصفیه آب انواع مختلفی دارد که هرکدام دارای خصوصیات و ویژگی‌های متفاوتی هستند. آشنایی با این قطعات و کاربردهای آنها، باعث می‌شود که با اطلاعات بهتر و جامع‌تری خرید دستگاه تصفیه آب را انجام دهید. در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل شیر قطع کن آب در دستگاه تصفیه آب را مورد بررسی قرار دهیم شما را با کاربردها، انواع مختلف و تعمیرات آن آشنا کنیم.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

شیر قطع کن آب چیست و چه کاربردی در دستگاه تصفیه آب دارد؟

دستگاه تصفیه آب یکی از اختراعات مهم بشر است که توانسته کمک زیادی به ‌سلامت انسان‌ها بکند. این دستگاه به‌مرورزمان تغییرات زیادی کرد و امروزه انواع مختلف آن را در بازار شاهد هستید. دستگاه تصفیه آب از قطعات مختلفی تشکیل شده که یکی از مهم‌ترین آنها شیر قطع کن نام دارد.

شاید برایتان سؤال باشد که شیر قطع کن آب چه نقشی در دستگاه تصفیه آب دارد؟ نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب به این شکل است که باید مقدار مشخصی آب به دستگاه وارد شود. به همین خاطر طراحان و سازندگان این دستگاه، یک شیر قطع کن برای آن قرار داده‌اند تا در زمان خاموش‌شدن دستگاه و یا در مواقع اضطراری، جریان آب ورودی به سیستم را قطع کند. شیر قطع کن انواع مختلفی دارد که هرکدام به نحو خاصی کار می‌کنند؛ وظیفه و نقش کلی آنها مشابه هم است.

انواع شیر قطع کن و طرز کار آنها

همان‌طور که گفتیم؛ شیر قطع کن انواع مختلفی دارد که هرکدام خصوصیات و ویژگی‌های خاص خود را دارند. از جمله انواع شیر قطع کن آب می‌توان به شیر قطع کن برقی و مکانیکی (چهارراهی) اشاره کرد.

شیر قطع کن برقی

به‌طورکلی شیر قطع کن برقی یا شیر قطع کن اتوماتیک آب، یک قطعه کنترل‌کننده برای جریان آب درون دستگاه است. عملکرد این شیر برقی وابسته به برقراری جریان الکتریکی و یک دیافراگم داخلی است. هنگامی که پمپ دستگاه روشن شود و جریان الکتریکی به سیم‌پیچ شیر برقی برسد، دیافراگم باز می‌شود.

در زمان فعالیت پمپ، شیر برقی دستگاه تصفیه باز بوده و جریان آب به درون فیلتر ممبران برقرار می‌شود. هنگامی که آب موجود در مخزن و مجاری دستگاه به حد مشخصی برسد؛ سنسور فشار بالا وارد عمل شده و پمپ را خاموش می‌کند. با خاموش‌شدن پمپ دیگر نیازی به ورود آب نیست. پس شیر قطع کن برقی هم مانع از ورود آب به داخل دستگاه می‌شود.

شیر برداشت دستگاه های تصفیه کننده آب
مطالعه بیشتر

شیر قطع کن اضطراری دارای مزیت‌های مختلفی است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به‌دقت عمل بالا، کاهش هدررفت آب، افزایش راندمان دستگاه، بالارفتن عمر مفید دستگاه و هماهنگی با سایر قطعات دستگاه اشاره کرد. این نوع از شیر قطع کن معایب زیادی ندارد. تنها عیب آن جریان برق و هزینه بالای آن است.

شیر قطع کن مکانیکی (چهار راهی)

یکی دیگر از انواع شیر قطع کن دستگاه تصفیه آب مکانیکی یا چهار راهی نام دارد. این مدل از شیر قطع کن‌ها بدون جریان الکتریسیته کار می‌کند. فعالیت این شیر قطع کن با استفاده از یک دیافراگم است. معمولاً در دستگاه‌های قدیمی از یک قطعه پلاستیکی به نام چهار راهی استفاده می‌شد. عملکرد این قطعه به‌گونه‌ای است که هنگام بیشتر شدن آب درون دستگاه و مخزن نسبت به فشار آب ورودی، دیافراگم به سمت داخل بسته می‌شود.

هنگامی که فشار داخلی کاهش می‌یابد؛ فشار آب ورودی غلبه کرده و دیافراگم باز خواهد شد. شیر قطع کن مکانیکی (چهار راهی) به دلیل معایبی که داشت؛ پس از مدتی کنار گذاشته شد و از شیر قطع کن برقی استفاده کردند. از جمله مهم‌ترین معایب شیر قطع کن مکانیکی می‌توان به‌دقت عمل پایین، هدر رفتن زیاد آب و خرابی مکرر اشاره کرد. تنها مزیت این مدل از شیر قطع کن‌ها، قیمت پایین و فعالیت بدون برق آنها است.

برای مشاهد فیلتر های تولید شده توسط پالایه سازان بر روی فیلتر کلیک کنید.

  • فیلتر مینرال
  • فیلتر کربنی
  • فیلتر لیوانی

تعمیر شیر برقی دستگاه تصفیه آب

شیر برقی دستگاه تصفیه آب هم مانند هر قطعه دیگری امکان خراب‌شدن دارد و افراد باید عیب‌یابی و تعمیر شیر برقی دستگاه تصفیه آب را به‌خوبی بلد باشند تا در مواقع لزوم قطعه مورد نظر را تعویض کنند. برای اطمینان از کارکرد شیر برقی، ابتدا باید تست‌کردن آن را یاد بگیرید. برای انجام این کار باید مراحل زیر را انجام دهید.

  • ابتدا باید دوشاخه ترانس دستگاه را از برق بکشید و سپس شیلنگ خروجی شیر برقی را از ورودی پمپ خارج کنید. اگر در این حالت جریان آب برقرار بود؛ یعنی شیر برقی شما معیوب بوده و باید آن را تعویض کنید.
  • اما اگر شیلنگ خروجی شیر برقی را از ورودی پمپ جدا کردید و جریان آب دیدید که جریان آب قطع است؛ باید دوشاخه را مجدداً وصل کنید. اگر دیدید که جریان آب همچنان قطع است؛ یعنی شیر برقی شما معیوب است و باید تعویض شود.
عدد نرمال فشارسنج تصفیه آب چند است؟
مطالعه بیشتر

هنگامی که این مراحل را انجام داده و تشخیص دادید که شیر برقی معیوب است، باید آن را عوض کنید. برای اینکه شیر برقی را به‌خوبی تعویض کنید؛ باید به نکات زیر توجه کنید.

  • هنگام تعویض شیر برقی به جهت فلش روی آن دقت کنید. این فلش نشان‌دهنده جریان آب است.
  • سیم‌های آن را جابه‌جا وصل نکنید.
  • اگر اتصالات شیر برقی نشت می‌کند؛ باید با نوار تفلون
  • محل رزوه‌ها را ببندید.

قیمت شیر قطع کن دستگاه تصفیه آب

قیمت شیر برقی دستگاه تصفیه آب از آن دسته موارد بسیار مهم است که افراد قبل از خرید به آن توجه می‌کنند. کارخانه پالایه سازان یکی از تولیدکنندگان مطرح کشور و فعال در زمینه تولید دستگاه تصفیه آب و انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب است. کسانی که قصد خرید دستگاه تصفیه یا شیر قطع کن برقی را دارند؛ برای اطلاع از قیمت انواع مختلف شیر برقی تصفیه آب و مدل‌های مختلف دستگاه تصفیه، به سایت پالایه سازان مراجعه کنند.

سخن نهایی

شیر قطع کن دستگاه تصفیه آب یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قطعات این دستگاه است. افراد که از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌کنند؛ باید با نقش و وظایف آن به‌خوبی آشنا شوند. در این مقاله به طور کامل شیر قطع کن دستگاه تصفیه آب را مورد بررسی قرار دادیم و شما را با مزایا و معایب انواع مدل‌های آن آشنا کردیم. همچنین نحوه عیب‌یابی و تعمیر آن را هم بیان کردیم تا در صورت مواجهه با مشکل، بتوانید آن را رفع کنید.

اگر همچنان درباره شیر قطع کن دستگاه تصفیه آب سؤالی دارید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.