بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴
هوزینگ فیلتر ممبران

هوزینگ فیلتر ممبران یا پوسته ممبران چیست و چه کاربردی دارد؟

آنچه در این مقاله می خوانیم:

هوزینگ فیلتر ممبران یک لوله بزرگ پلاستیکی یا استیلی است که ممبران داخل آن قرار می‌گیرد. این پوسته یا محفظه از این فیلتر در برابر عوامل گوناگون مراقبت می‌کند تا عمر آن را افزایش دهد. از طرفی فشار مثبت آب را هم در مواجهه با لایه‌های ممبران بیشتر می‌کند. بنابراین آلایندگی‌های آب تحت فشار بیشتری گرفته و دقیق‌تر تصفیه می‌شوند.

هوزینگ ممبران طوری طراحی می‌شود که در برابر سختی آب زیاد آسیب‌پذیر نباشد. همچنین موقع تعمیر و تعویض نیز دچار ترک‌خوردگی نمی‌شود. با این حساب، مواردی هم هستند که هوزینگ‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کنند. مانند قطر، توانایی در تحمل سختی آب و… .

در این مطلب از پالایه سازان با کارایی و ساختمان هوزینگ آشنا می‌شویم. همین‌طور انواع مختلفی را که برای این قطعه موجود هستند بررسی می‌کنیم.

مشخصات هوزینگ فیلتر ممبران

جنس فایبرگلاس یا استیل
دسته‌بندی
  • بر اساس قطر
  • بر اساس میزان سختی آب قابل تحمل
  • بر اساس طراحی پورت‌ها
  • بر اساس تعداد فیلترهای ممبران
وظایف
  • محافظت از فیلتر ممبران
  • افزایش فشار مثبت آب و تصفیه دقیق‌تر
قیمت تماس بگیرید

 

هوزینگ فیلتر ممبران چیست؟

هوزینگ، یک محفظه یا پوسته است که فیلتر ممبران را داخل خود در امان نگه می‌دارد. جنس این قطعه از فایبرگلاس است. پلاستیکی که برند پالایه سازان در این قطعه استفاده می‌کند،  از بهترین متریال ساخته شده، بهداشتی است و با گذشت زمان دچار افت کیفیت نمی‌شود.

در مورد جنس هوزینگ باید اشاره کنیم که در دستگاه‌های صنعتی می‌تواند استیل استنلس هم باشد. ضمناً پروشروسل هم نام دیگری است که به این قطعه می‌دهند.

اما این تمام مسئولیت این محفظه نیست! هوزینگ حتی به تصفیه بهتر آب هم کمک می‌کند. چطور؟ فیلتر ممبران دارای چند لایه غشا است که منافذ بسیار ریز در حد 0.0001 میکرون روی آنها طراحی شده‌اند.

آبی که از مراحل قبل، مانند فیلتر الیافی و انواع فیلتر کربنی گذشته، با فشار وارد تاروپود ممبران می‌شود. از گذر از این غشاها و منافذ آنها ذرات و آلایندگی‌های خود را جا می‌گذارد. هر چه فشار آب بیشتر باشد، منافذ بهتر ذرات را گیر می‌اندازند.

معرفی انواع روش های ضدعفونی کننده آب
مطالعه بیشتر

حالا نقش هوزینگ فیلتر ممبران در این پروسه چیست؟ هوزینگ به عنوان محفظه‌ای که دورتادور ممبران را گرفته، فشار مثبت آب را افزایش می‌دهد. بنابراین وجود این قطعه، درصد بیشتری از آلایندگی‌ها را تصفیه می‌کند.

توجه: اگر قصد خرید فیلتر ممبران را دارید یا می‌خواهید با این قطعه بیشتر آشنا شوید، می‌توانید سری به مطلب «قیمت فیلتر ممبران اصلی» بزنید.

ساختمان هوزینگ فیلتر ممبران

ساختمان هوزینگ فیلتر ممبران

پوسته‌ای مستحکم و طراحی‌شده برای عبور و مرور آب

اول باید اشاره کنیم که هوزینگ تحمل فشار آب بالایی را دارد. بنابراین ساختار آن طوری است که در برابر آب‌هایی با سختی یا TDS بالا هم دوام زیادی دارد. این قطعه باید بتواند حداقل سختی 200 PSI را تاب بیاورد. اما توان آن اغلب بیشتر از این اعداد است.

از طرفی در برابر خوردگی هم به شدت مقاومت است. جنس بدنه آن نیز از متریالی است که موقع جا انداختن دچار ترک نشود. چراکه هر گونه ترک، هر چند جزئی، سختی آب خروجی را افزایش خواهد داد.

اما شکل آن چگونه است؟ یک محفظه لوله‌ای شکل شبیه به خود فیلتر ممبران که اندازه آن بزرگ‌تر از ممبران است. اما قسمت مهم این ساختمان، پورت‌های ورودی و خروجی هستند.

یک پورت محل ورود آب اصلی است. اما دو پورت هم به عنوان خروجی داریم. یک خروجی آب تصفیه‌شده را به سمت مراحل بعد و برای مصرف هدایت می‌کند. اینجا یک سوپاپ یک‌سوساز داریم که اجازه بازگشت آب را نمی‌دهد. خروجی دیگر نیز مختص پساب است و به سمت فاضلاب می‌رود.

یکی از ابزارهایی که اغلب همراه هوزینگ ارائه می‌شود، آچار هوزینگ است. این ابزار مختص باز و بسته کردن هوزینگ است. در مطلب «آچار هوزینگ چیست؟» می‌توانید با ین قطعه بیشتر آشنا شوید.

کاربرد پوسته فیلتر ممبران

از این محفظه می‌توان در تمام دستگاه‌های تصفیه آب از خانگی گرفته تا نیمه‌صنعتی و صنعتی استفاده کرد. در واقع هر جا که ممبرانی هست، باید هوزینگی هم باشد که از آن محافظت کند. اما کاربرد این قطعه را می‌توان در موارد زیر خلاصه و تجمیع کرد:

  • دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس
  • سیستم‌های نمک‌زدایی از آب دریا
  • اولترافیلتراسیون
  • نانوفیلتراسیون
مشخصات و قیمت هوزینگ فیلتر میکرونی
مطالعه بیشتر

انواع هوزینگ فیلتر ممبران

انواع هوزینگ فیلتر ممبران

انتخاب هوزینگ مناسب دستگاه تصفیه آب با پالایه سازان

هوزینگ‌های ممبران وظایف مشترکی دارند. اما تفاوت‌هایی هم دارند که باعث تمایز در کارایی آنها می‌شود. برای مثال شفاف، نیمه‌شفاف یا کدر بودن سطح هوزینگ یا میزان PH قابل تحمل از این فاکتورها هستند. اما در ادامه پارامترهای مهم‌تری را که باعث تفاوت در انواع هوزینگ‌های ممبران می‌شوند بررسی می‌کنیم.

قطر هوزینگ

قطر هوزینگ به اندازه خود ممبران بستگی دارد و باید دقیقاً متناسب با این فیلتر تصفیه آب باشد. بر همین اساس معمولاً قطر هوزینگ‌هایی که برای ممبران‌های 50، 75 و 100 گالن طراح می‌شوند یکسان یا نزدیک به هم هستند. اما برای ممبران‌های 200، 300 و 400 گالن باید از هوزینگ‌هایی با قطر بیشتر استفاده کرد.

سختی آب قابل تحمل

گفتیم که هوزینگ فیلتر ممبران به طور کلی تحمل زیادی در برابر سختی آب دارد. اما در این مورد هم همه هوزینگ‌ها یکسان عمل نمی‌کنند.

بعضی از این هوزینگ‌ها می‌توانند تا سقف 300 PSI سختی را تحمل کنند که برای آب چاه مناسب هستند. بعضی 400 و 600 PSI را نیز تاب می‌آورند که برای آب‌های نسبتاً شور طراحی شده‌اند. بعضی دیگر نیز بالاترین توانایی را در تحمل سختی آب دارند این مقدار تا 100 و 1200 PSI هم می‌رسد.

محل قرارگیری پورت‌های ورودی و خروجی

تفاوت دیگر انواع هوزینگ فیلتر ممبران به محل قرارگیری پورت‌های آنها برمی‌گردد. این پورت‌ها می‌تواند در ابتدا و انتهای هوزینگ طراحی شده‌ باشند. در این صورت به این طراحی اندپورت (End Port) می‌گویند. همین‌طور می‌توانند روی بدنه قرار گرفته باشند که به آن سایدپورت (Side Port) می‌گویند.

تعداد فیلترهای قابل جای‌گیری داخل هوزینگ

اگر در یک دستگاه تصفیه آب قوی‌تر و بزرگ‌تر چند ممبران داشته باشیم، می‌توانیم همه آنها را در یک هوزینگ قرار دهیم. در واقع هوزینگ فیلتر ممبران در کنار قطر و اندازه‌ای که دارد، می‌تواند از یک تا شش اِلِمان یا همان فیلتر را در دل خود جای دهد.

مزایا و تأثیر آب تصفیه شده برای سنگ کلیه
مطالعه بیشتر

قیمت پوسته فیلتر ممبران

در این مطلب دیدیم که هوزینگ فیلتر ممبران قطعه‌ای دو‌منظوره است. هم از ممبران محافظت می‌کند و هم آب سالم‌تر و پاکیزه‌تری را تحویل مصرف‌کننده می‌دهد. همین‌طور خواندید که جنس این محفظه می‌تواند فایبرگلاس یا استیل باشد. اما در هر صورت باید متریال مرغوبی در آن استفاده شده باشد.

برای خرید هوزینگ ممبران، گزینه‌های خارجی و ایرانی متنوعی را پیش رو دارید. اما توصیه ما این است که به سراغ نمونه‌‎های داخلی بروید. چراکه هم قیمت به‌صرفه‌تری دارند و هم مختص آب‌ مناطق مختلف داخل کشور طراحی شده‌اند. پالایه سازان نیز این قطعه را بالاترین کیفیت و بهترین قیمت در اختیار مشتریان گرامی قرار می‌دهد.

پرسش‌های پرتکرار

1. قیمت هوزینگ ممبران چطور تعیین می‌شود؟

برندی که انتخاب می‌کنید و متریالی که آن برند به کار می‌گیرد، مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده قیمت است. اما اندازه و میزان سختی آب قابل تحمل هم به نوبه خود تأثیرگذارند.

2. طول عمر هوزینگ فیلتر ممبران به چه عواملی بستگی دارد؟

کیفیت مواد اولیه و سختی آب ورودی بیشترین تأثیر را روی عمر این قطعه دارند. از طرفی در صورت تعویض به موقع فیلتر تصفیه، بیشترین طول عمر را از این قطعه دریافت خواهیم کرد.

3. برای خرید هوزینگ ممبران چگونه اقدام کنیم؟

می‌توانید از طریق شماره ۰۵۱۳۷۶۷۴۲۳۴ سفارش خود را پالایه سازان ثبت کنید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.