بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای تصفیه آب
مشهد، میدان جانباز، برج پاژ، ساختمان اداری ۱، طبقه ۶، واحد ۶۱۴

مسمومیت با آب چیست و چه علائمی دارد؟

آیا می‌دانستید که آب هم می‌تواند باعث مسمومیت شود؟ آیا می‌دانید که مسمومیت با آب چه علائمی دارد؟ برای پاسخ این سؤالات به شما پیشنهاد می‌کنیم به خواندن این مطلب ادامه دهید. همه ما برای انجام فعالیت‌ های روزانه و داشتن بدنی سالم، به نوشیدن آب نیاز داریم. میزان آبی که مصرف می‌کنیم، به عوامل مختلفی از جمله سن، وزن و ... بستگی دارد اما به طور متوسط، هر انسان بالغ باید در طول روز حدود 7 یا 8 لیوان آب بنوشد. اما مسئله‌ ای که شاید خیلی از ما تا به‌ حال به آن توجه نکرده باشیم، این است که آب هم ممکن است باعث مسمومیت ما شود. این نوع از مسمومیت، زمانی ایجاد می‌شود که شما آب آلوده می‌نوشید. البته گاهی مسمومیت با آب به دلیل مصرف آب آلوده نبوده و تنها به این دلیل است که میزان آب اضافی نوشیده‌اید.  آلودگی آب می‌تواند در منابع آب شهری، آب چاه و منابع آب شیرین مانند دریاچه‌ها، نهرها و رودخانه‌ها رخ دهد. مصرف آب آلوده می‌تواند عوارض زیادی برای سلامتی انسان داشته باشد. در ادامه این مطلب، سعی می‌کنیم تا با بررسی دلایل مسمومیت با آب، ببینیم که مسمومیت با آب چه علائمی دارد. چنانچه نسبت به آبی که مصرف می‌کنید نگران هستید و می‌خواهید علائم مسمومیت با آن را بشناسید، ادامه این مطلب را از دست ندهید. پالایه سازان تولید کننده انواع فیلتر و دستگاه تصفیه آب میتواند با ارائه انواع فیلتر تصفیه آب مانند فیلتر کربنی، فیلتر ممبران، فیلتر الیافی، فیلتر in-line و چندین فیلتر دیگر به شما برای تصفیه آب و جلوگیری از انتقال انواع رسوب و باکتری در آب جلوگیری کند.
آنچه در این مقاله می خوانیم:

مسمومیت با آب چیست؟

مسمومیت با آب که به هیدراتاسیون بیش از حد شناخته می‌شود، یک اختلال بالقوه در عملکرد مغز است که زمانی ایجاد می‌شود که تعادل طبیعی الکترولیت‌ها در بدن با مصرف بیش از حد آب از بین میرود.

8 نشانه تشخیص آب آلوده

بهترین راه برای تشخیص دقیق آنچه در آب آشامیدنی ما وجود دارد، آزمایش حرفه‌ای آن است، اما چند راه برای تشخیص آلاینده‌ها با استفاده از روش‌های ساده‌تر وجود دارد. در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد آب لوله‌کشی شما برای نوشیدن بی‌خطر است.

 1. آب سالم، کاملاً شفاف بوده و هیچ‌گونه کدری ندارد.
 2. اگر بعد از شستشوی دست، احساس لزجی روی پوست داشتید، احتمالاً آب لوله‌کشی سخت بوده و برای آشامیدن مناسب نیست.
 3. رنگ نارنجی، زرد یا قهوه‌ای در آب، نشانه آلوده و غیر قابل آشامیدن آن است. برای از بین بردن این نوع از آلودگی، می‌توان از فیلتر نخ تابیده استفاده کرد.
 4. سبز یا آبی بودن آب، نشانه وجود مقادیر بالای مس در آن است.
 5. اگر در آب بویی مانند مایع سفیدکننده احساس کردید، احتمالاً دارای مقادیر بالای کلر بوده و مصرف آن توصیه نمی‌شود.
 6. بوی تخم‌مرغ فاسد، به این معنی است که آب می‌تواند حاوی سولفید هیدروژن باشد.
 7. اگر آب‌لوله‌کشی بوی ماهی می‌دهد، حاوی مقادیر بالای باریم و کادمیوم است.
 8. طعم فلزی در آب، نشانه وجود آهن یا مس در آن است.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع فیلتر نخ تابیده (فیلتر نخ تابیده اسلیم و فیلتر نخ تابیده جامبو) کلیک کنید.

علائم نوشیدن آب آلوده و مسمومیت با آب

قبل از این که ببینیم مسمومیت با آب چه علائمی دارد، بسیار مهم است که بدانید این علائم و نشانه‌ها در افراد مختلف متفاوت بوده و ممکن است بروز آن فوری یا با تأخیر همراه باشد. عواملی مانند سلامت کلی، سن و وضعیت جسمانی فرد، میزان علائم واقعی تجربه شده را تعیین می‌کند. برخی از شایع‌ترین مشکلات گزارش شده ناشی از نوشیدن آب ناخالص و آلوده، شامل نشانه‌های زیر است:

 • مشکلات گوارشی
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • گرفتگی روده یا معده
 • درد در ناحیه روده یا معده
 • کم‌آبی بدن
 • مرگ
میزان شوری آب ها
مطالعه بیشتر

یکی از شایع‌ترین عوارض آب آلوده، اسهال است که برای اکثر افراد پس از یک یا چند روز از بین می‌رود. علاوه بر خود اسهال که اکثر ما با آن آشنا هستیم، حالت تهوع، درد یا گرفتگی معده و حتی کم‌آبی بدن، از دیگر عوارض جانبی احتمالی است. سایر علائم مسمومیت با آب، بیشتر مربوط به جوامعی است که از نظر سطح زندگی در شرایط مطلوبی قرار نداشته و از آب سالم بهره‌مند نیستند. این بیماری‌ها، آمیخته با امکانات ناکافی پزشکی و بهداشتی، اغلب منجر به مرگ‌ومیر افرادی می‌شود که در فقیرترین جوامع زندگی می‌کنند. بسیاری از بیماری‌های فوق به‌راحتی با تجهیزات و امکانات پزشکی مناسب قابل‌ درمان هستند، اما بدون درمان سریع، می‌توانند به‌ صورت مشکلات بسیار جدی‌تر ظاهر شوند. به‌خاطر داشته باشید که نشانه‌ های نوشیدن آب آلوده تنها شامل علائم گفته شده نبوده و ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر منابع آب با گاز رادیوم یا رادون آلوده شده باشد، ممکن است متوجه علائم فوری آن نشوید. بااین‌حال، مصرف این نوع آب با سرطان و بیماری‌های قلبی مرتبط است. حالا که می‌دانیم مسمومیت با آب چه علائمی دارد، می‌توانیم ببینیم که چه عواملی منجر به آلودگی آب می‌شوند. 

آلاینده هایی که باعث آلودگی آب میشوند

برخی از رایج‌ترین آلودگی‌های احتمالی موجود در منابع آب آلوده، عبارت‌اند از:

 • باکتری E.coli
 • ترکیبات نیترات 
 • ترکیبات سرب
 • فلوراید
 • آرسنیک
 • رادیوم
 • رادون
 • مواد و ترکیبات دارویی
 • علف‌کش‌ها
 • آفت‌کش‌ها
 • مواد شیمیایی
 • مدفوع انسان و حیوان
 • پاتوژن‌های میکروبی
 • انگل‌ها
 • ویروس‌ها
 • آلاینده‌های حاصل از صنایع پتروشیمی 

این آلاینده‌ها می‌توانند از طرق مختلف وارد منابع آب شوند. زمین آلودگی‌ها را جذب می‌کند و مواد جذب شده در منابع آب زیرزمینی، لوله‌های شکسته و روان آب را آلوده می‌کنند. چنانچه درباره آلاینده‌ها اطلاعات کافی نداشته و از نوع آن مطمئن نیستید، می‌توانید از پک فیلتر پالایه سازان استفاده کنید که طیف وسیعی از آلاینده‌ها را فیلتر می‌کند. 

فیلتر استیل چیست؟
مطالعه بیشتر

سؤالات متداول درباره مسمومیت با آب

حالا که با عوامل آلوده‌کننده آب آشنا شده و همچنین دیدیم که مسمومیت با آب چه علائمی دارد، بهتر است به برخی از رایج‌ترین سؤالات درباره آب‌های آلوده پاسخ دهیم. برخی از متداول‌ترین سؤالات عبارت است از:

 • آیا آب کثیف/آلوده بو می‌دهد؟

در برخی موارد آب ممکن است بو یا مزه متفاوتی داشته باشد. بااین‌حال، بسیاری از آلاینده‌ها طعم و بو ندارند. این مورد، به‌هیچ‌وجه یک نشانه قطعی از آلودگی آب نیست.

 • آیا جوشاندن آب به سالم شدن آن کمک می‌کند؟

جوشاندن آب، بیشتر انگل‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد. علاوه بر این، غلظت سایر آلاینده‌ها را به دلیل تبخیر آب افزایش می‌دهد. اما به‌طورکلی، نمی‌توان تنها جوشاندن را به‌عنوان یک روش ایمن برای سالم‌سازی آب در نظر گرفت.

 • چگونه متوجه شویم که آب کاملاً سالم است؟

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای اینکه بفهمید آب لوله‌کشی شما سالم و بدون آلودگی است، آزمایش آب است. یک شرکت باتجربه تصفیه آب در منطقه شما، قادر است این آزمایشات را انجام دهد. علاوه بر این، می‌توانید آزمایش آب را روی آب شهری و چاهی که برای مقاصد مسکونی، تجاری و … استفاده می‌شود، انجام دهید. نتایج آزمایش به شما اطلاع می‌دهد که دقیقاً چه چیزی در آب شما وجود دارد. 

جمع‌بندی نهایی

در این مقاله، سعی کردیم تا با بررسی دلایل آلودگی آب و انواع عوامل آلاینده آن، ببینیم که مسمومیت با آب چه علائمی دارد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که احتمال می‌دهید آب‌لوله‌کشی و آشامیدنی شما حاوی مواد آلوده‌کننده بوده و ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازد، مطالعه این مقاله به شما توصیه می‌شود. استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب، به‌خوبی می‌تواند به شما برای داشتن آب آشامیدنی تمیز و سالم کمک کند. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت پالایه سازان، اطلاعات کامل و مفیدتری درباره بهترین دستگاه‌های تصفیه آب پیدا کرده و نسبت به سلامت آب مصرفی خود اطمینان حاصل کنید.

معرفی همه برندهای دستگاه های آب در جهان
مطالعه بیشتر

برای دانلود پی دی اف مقاله مسمومیت با آب چیست و چه علائمی دارد؟ روی لینک کلیک کنید.

پالایه سازان توس
پالایه سازان توس

کارخانه پالایه سازان توس بهترین تولید کننده فیلتراسیون و تصفیه است. صادر کننده نمونه استان خراسان. بزرگ ترین تولید کننده خاورمیانه

فیلتر ممبران صنعتی ۸ اینچ

25,000,000 تومان

/5
فیلتر ممبران صنعتی ۴ اینچی

10,000,000 تومان

/5

172,000 تومان

/5
پک ۳ عددی بلوویو

145,000 تومان

/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send
سبد خرید
حساب من

برای استعلام قیمت

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- دستگاه تصفیه آب

با شماره تماس بگیرید.